Adana Büyük Saat Kulesi Hakkında, Nerede ve Nasıl Gidilir?

Hakkında Bilgiler

Adana Büyük Saat Kulesi, Adana’nın Seyhan ilçesi Ali Munif Caddesi üzerinde bulunan tarihi bir yapıdır. Kule, Vali Ziya Paşa tarafından 1881 yılında yapımına başlanmış ve 1882 yılında tamamlanmıştır. Uzunluğu 32 metre olan kule , kare prizma şeklinde olup, tarihi yapılar arasında yer almaktadır. Büyük Saat Kulesi, Türkiye‘nin en uzun saat kulesidir.

Kulenin duvarları tuğla ile inşa edilmiştir ve temel derinliği 35 metre olarak bilinmektedir . Kule içerisindeki saat mekanizması ise Almanya’dan getirilmiştir. Kule, Adana’nın önemli simgelerinden biridir ve turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen yerlerden biridir.

Büyük Saat Kulesi’nin restore edilmesi çalışmaları zaman zaman yapılmıştır. Son olarak 2021 yılında, Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan restorasyon çalışmaları tamamlanarak kule, ziyarete açılmıştır.

Sıkça Sorulan Sorular Soru Sor

Büyük Saat Kulesi en son 2021 yılında Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilmiştir.

Büyük Saat Kulesi içinde Alman malı bir saat mekanizması bulunmaktadır. Bu saat mekanizması özellikle zamanında aşırı hassasiyeti ile dikkat çekmiştir. Saat mekanizmasının bulunduğu en üst katın dışında bir de saat bulunmaktadır.

Saat mekanizması, kuleden ayrı bir kabin içinde bulunmaktadır. Not: Bilgiler arama sonuçlarından derlenmiştir, güncellik için resmi kaynaklara başvurmak gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.