Adana Etnografya Müzesi | Nerede, Giriş Ücretleri ve Detaylar

Hakkında Bilgiler

Adana‘ya yolu düşen gezginlerin mutlaka uğraması gereken yerlerin başında bulunuyor Adana Etnografya Müzesi. Kültürümüzü yansıtan tarihi eserleriyle gelen misafirlerini müze içerisinde kısa bir tarih yolculuğuna çıkarıyor.

Türk kültürünü yansıtan Yörük çadırları ve tarihe tanıklık etmiş gümüş eserlerle muhteşem bir gezi keyfi yaratıyor. Adana Etnografya Müzesi içerisinde yapacağınız gezinti sonrasında Yörük kültürünü ve Toros Dağları’nda yaşamış halkın günlük yaşantısına canlı canlı tanık olacaksınız.

Adana Etnografya Müzesi
Adana Etnografya Müzesi (foto: Ali Kaya)

Adana Etnografya Müzesi, Eski Müze veya Kuruköprü Anıt Müzesi ve Geleneksel Adana Evi… Pek çok farklı ismi bulunsa da tarihe ışık tutan onlarca eseri bünyesinde barındırıyor Adana Etnografya Müzesi.

Yörük kültürünün canlı örnekleriyle dolu olan Adana Etnografya Müzesi’nin bulunduğu binanın inşası 1845 yılına dayanıyor. Kilise olarak inşa edilmiş bina daha sonra terk edilmiş bir hale bırakılıyor. Ancak Cumhuriyet’in ilanından hemen sonra 1924 yılına gelindiğinde çeşitli düzenlemeler sonucunda kültür mirasımıza geri kazandırılarak müze haline getiriliyor.

1972 yılına gelindiğinde müzede bulunan eserler farklı bir binaya taşınıyor ve kilisede restore işlemleri gerçekleştiriliyor. 1983 yılına gelindiğindeyse restorasyon işlemleri tamamlanıyor ve müze Adana Etnografya Müzesi haline getiriliyor.

Adana Etnografya Müzesi Eserleri

Adana Etnografya Müzesi
Adana Etnografya Müzesi

El dokuma tezgâhları, Yörük çadırı, şark odası ve çeşitli tarihi eserlerin bulunduğu panolarla tam anlamıyla insanı büyülüyor ve içine çekiyor Adana Etnografya Müzesi. Müzenin belki de en ilgi çekici yeri Yörük çadırı. Siyah renkte kıl çadır kurulu halde müze içerisinde bulunuyor.

Çadırın içerisinde bulunan eşyalarsa dönemin yaşantısını ve kültürünü yansıtıyor. Duvar yastıkları, yere serilmiş keçeler, çadıra asılmış olan tüfekler ve çeyiz çuvallarıyla kendinizi Toros Dağları’nda yaşayan halkın hayatının içinde bulacaksınız. Tür kültüründe önemli bir yere sahip olan kilimler de çadırlarda önemli yer teşkil ediyor.

El dokuma tezgahlarının bulunduğu ıstar bölümüyse bir ayrı güzel. Yukarıda bahsettiğimiz kilimlerin dokunduğu aletler sergileniyor bu kısımda. Türk kültüründe önemli bir yeri olan dokumacılığın izlerini burada da görebiliyorsunuz. Çadırda gördüğünüz kilim örneklerinin devamına bu kısımda duvara asılmış şekilde de rastlayabiliyorsunuz.

Adana Etnografya Müzesi’ni ilgi çekici kılan kısımlardan bir diğeriyse Şark Odası. Oda içerisinde bulunan Türkmen kızı mankeninin üzerinde yine Yörük kültürünün izlerini çok net bir şekilde görebileceğiniz kıyafetler bulunuyor.

Müze içerisinde bulunan panolardaysa döneme ait etnografik eserler gelen ziyaretçilere sunuluyor. Her bir vitrinden birbirinden farklı ve değişik kullanım alanları bulunan eşyalar bulunuyor. Bu vitrinlerde sadece çeşitli aletlere rastlamıyorsunuz. Bazı vitrinlerde cansız mankenler bulunuyor. Bu mankenlerin üzerinde bulunan bindallı ve günlük kıyafetlerde dönemin kültürüne ve günlük yaşantısına dair izler bulabiliyorsunuz.

Giriş Ücretleri (2021)

Adana Etnografya Müzesi’ne giriş için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor.


Ziyaret Saatleri

Giriş saatleri yıl içinde iki döneme ayrılıyor ve farklılık gösterebiliyor. Yaz dönemi olarak belirlenmiş olan 1 Nisan ve 1 Ekim tarihleri arasında giriş saatleri 09.00-19.00 arasında gerçekleşiyor.

Kış dönemi olarak belirlenmiş olan 1 Ekim ve 1 Nisan tarihleri arasında giriş saatleri 08.00-17.30 arasında gerçekleşiyor. Gişe kapanış saatleriyse yaz dönemi için 18.30, kış dönemi içinse 17.00. Adana Etnografya Müzesi, pazartesi günleri hariç belirttiğimiz zaman aralıklarında hizmet veriyor.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Adana Etnografya Müzesi’ne gitmekse oldukça kolay. Otogardan veya havaalanından müzeye gitmek istiyorsanız şehir içi ulaşım yollarını tercih edebilirsiniz.

  • Adres: Kayalıbağ, Seyhan / Adana
  • Konum bilgileri için tıklayın.

#Eğer yolunuz Adana’ya düşerse daha önce sizler için hazırladığımız Adana’da gezilecek yerler listemi inceleyebilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!