Adana Feke Kalesi Hakkında Bilgi, Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Hakkında Bilgiler

Adana gezilecek yerler listesinde de yer alan Feke Kalesi, Adana’nın Feke ilçesinde bulunan tarihi bir kaledir. Kale, 12. yüzyılda Bizans döneminde inşa edildiği düşünülmektedir. Feke, Hititler, Asurlular, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar gibi birçok medeniyet tarafından tarih boyunca yerleşim yeri olarak kullanılmıştır.

Feke Kalesi
Feke Kalesi

Feke Kalesi, bölgenin güvenliğini sağlamak için yapılmış önemli bir kale olarak kabul edilir. Kale, bir tepe üzerine inşa edilmiştir ve şehri ve çevresini kontrol etmek için stratejik olarak önemli bir konumdadır. Kale farklı dönemlerde farklı medeniyetler tarafından değiştirilmiş ve genişletilmiştir.

Dış ve iç duvarları, hendekleri ve bir çekme köprüsü vardır. Kalede birçok kule bulunur ve bu kuleler hem savunma hem de gözlem için kullanılmıştır. Kale ayrıca kışla, cami, sarnıç ve zindan gibi bölümlerden oluşur.

Giriş Ücretleri (2023)

Feke Kalesi’nin giriş ücreti yoktur, çünkü bölgede turizme katkı sağlamak için ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek tarihi ve kültürel bir yapıdır.

Giriş ücretsiz olması, ziyaretçilerin kalenin tarihi ve kültürel zenginliklerini daha rahat ve kolay bir şekilde keşfetmelerini sağlamaktadır. Ayrıca, turizme olan katkısı da unutulmamalıdır.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Feke Kalesi, Adana’nın Feke ilçesinde bulunmaktadır. Özel araç veya taksi ile gidilebileceği gibi toplu taşıma araçları da kullanılabilir. Adana’dan Feke’ye ulaşmak için öncelikle Adana’dan Kozan’a gitmek gerekiyor. Kozan’dan sonra tabelalar yardımıyla Feke Kalesi’ne ulaşmak mümkündür.

Yol Tarifi / Google Haritalar

Sıkça Sorulan Sorular Soru Sor

Feke Kalesi, 12. yüzyılda Bizans döneminde inşa edilmiştir. Bu bilgi çeşitli kaynaklarda da yer almaktadır.

Feke Kalesi, dış ve iç duvarları, hendekleri ve bir çekme köprüsü ile birlikte birçok kule, kışla, cami, sarnıç ve zindandan oluşur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.