Adana Sinema Müzesi Tanıtımı | Giriş Ücreti, Nerede ve Nasıl Gidilir?

Genel Bilgiler

2011 yılında Adana belediyesi tarafından restore edilen Adana Sinema Müzesi, bünyesinde yeşilçam oyuncalarına ait heykeller, filmlere ait bilgiler, fotoğraflar ve filmlere verilen ödülleri barındırıyor. Uzun bir geçmişe ve Türk filmi tarihinin önemini arz etmekte olduğunu bilmenizi isteriz. Oldukça ilgi gördüğünü bilmenizi isteriz.

Adana Sinema Müzesi Afişleri
Adana Sinema Müzesi Afişleri

Adana Sinema Müzesi Hakkında Bilgiler

Adana Arkeoloji Müzesi‘ne yakın bir konumda yer alan Adana Sinema Müzesi kapılarını 23.09.2011 yılında ziyaretçilere aralamıştır. İçerisinde tarihe ışık tutan filmlere ait afişler, fotoğraflar, kitaplar ve daha bir çok sayıda eserler yer alır. Müzenin dikkat çeken yanı ikinci katında halka sunulan ve oldukça geniş çaplı bir Sinema kütüphanesi bulunuyor.

Müzenin her köşesinde sanata gönlünü kaptırmış ve insanları kendine hayran bırakmayı başarmış Adanalı sanatçıların eserlerine, fotoğraflarına, kıyafetlerine ve maket heykellerine yer verilmiş. Bunların başında; Yılmaz Güney, Şener Şen, Orhan Kemal gibi nice isimler yer alıyor. Adana Sinema Müzesini özel kılan yanı ise Adana sinema geçmişinin 1940 yıllarına kadar uzanması ve Türk sinemasını senaryo ve ekonomik anlamda destek göstermiş bir şehir olmasıdır.

adana-sinema-muzesi-02

Anadolu’daki ilk ve tek Sinema Müzesi olma özelliğini taşıyan Adana Sinema Müzesi- nin Kütüphanesinde 1891 tarihli Osmanlıca fotoğraf kitabının yanı sıra Artist ve Ses gibi ses getirmiş dergiler ve Yılmaz Güney’in ilk romanı olan Boynu Bükük Ödüller ile bir çok usta yazarın eserleri gibi zengin bir arşive sahiptir.

Giriş Ücretleri & Ziyaret Saatleri

Giriş Ücretleri ve Ziyaret Saatleri

Adana Sinema Müzesi için giriş ücreti yoktur. Sabah saat 08:00 ile 17:00 arasında çalışma saatleri başlayıp haftanın 7 günü ziyarete açıktır. Ayrıca müze görevlileri geziniz boyunca sizlere eşlik edip, gerek müze hakkında gerekse sanatçıların eserleri hakkında detaylı bir sunum yapıyor. Ne yazık ki şuan için Müzekart geçerli değildir.

Nasıl Gidilir? Konum Bilgileri
Harita sokaklarında dolaşmak için ikonu sürükleyin Harita üzerindeki insan simgesini sürükleyip bırakarak haritada sokaklarda dolaşabilirsiniz! (Bazı konumlar Google Maps tarafından henüz sokak görünümüne açılmamış olabilir.)

Adana Sinema Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Adana Sinema Müzesine konumu basit ulaşımı oldukça kolaydır. Şehir içi dolmuşlarını (Barkal) kullanarak Tapköprü‘de inebilir ortalama 5 dakika kadar yürümeniz sizi Adana Sinema Müzesine ulaştıracaktır.

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pardon! Bölüyorum ama;

Sayfamda bu kadar zaman geçirdiğine göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Tüm gezi listelerinin periyodik olarak yayına alındığı Youtube kanalımıza abone olarak bizi yakından takip edebilirsiniz.

ÜCRETSİZ ABONE OL