Afyon Kalesi Tanıtımı | Efsanesi, Nerede ve Nasıl Gidilir?

Genel Bilgiler

Afyon Kalesi Hakkında Kısa Bilgi

Afyonkarahisar şehir merkezinde volkanik özellikli, yerden yüksekliği 226 metre olan doğal yükseltili bir kaya kütlesi üzerindedir. M.Ö. 1350 yıllarında Hitit imparatoru II. Murşil zamanında Arzava seferinde mustahkem mevki olarak kullanılmıs olan kale önce Hapanuva; Roma ve Bizans dönemlerinde Akroenos; Selçuklular’dan itıbaren ise Karahisar adı ile anılmıştır.

Afyon Kalesi toplamda 550 basamaktan oluşmaktadır.

Karahisar Kalesi Efsanesi

3 bin yıldan daha fazla geçmişe sahip olan Karahisar Kalesi Efsanesi 226 metre yükseklikte bulunan kale ne kuşatmalar ne hanlıklar ne savaşlar görmüştür. Karahisar kalesi ile ilgili en büyük efsane ise Battal Gazi ile ilgili olan efsanedir.

Battal Gazi bu kale alabilmek için her yolu kapamıştır. Ancak Karahisar Kalesi Kralı ise Bizans İmparatoruna bir haberdar göndererek 100 bin kişilik orduyu kaleye kuşatanlardan almak için göndermiştir. Kaleden Battal Gaziyi gören Kralın kızı ona aşık olur ve onun kendisini görüp etkilenmesi için kıpırdanır ve yine görmeyen Battal Gaziye karşıya bir taş atar.

Ancak attığı taş Battal Gazinin Kulağına gelir ve Battal Gazi hakkı rahmetine kavuşur. Bu sebepten dolayı Kralın Kızı çok hüzünlenir ve eline aldığı zehirli bir hançeri kalbine saplayarak kendisini öldürür. Bizans tarafından gelen orduda Afyon yakınlarına ulaştığı vakit göz gözü görmeyen bir savaş çıkar ve burada Battal Gazinin tüm orduları yok olur. Şu an Battal Gazinin mezarı Karahisar Kalesinin altında bulunan Ulu Camide bulunmaktadır.

Ziyaret Saatleri: 24 saat açıktır.

Afyon Kalesi Resimleri

Afyon Kalesi

Nasıl Gidilir? Konum Bilgileri
Harita sokaklarında dolaşmak için ikonu sürükleyin Harita üzerindeki insan simgesini sürükleyip bırakarak haritada sokaklarda dolaşabilirsiniz! (Bazı konumlar Google Maps tarafından henüz sokak görünümüne açılmamış olabilir.)

Afyon Kalesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Afyon kalesine ulaşmak için zahmete girmenize gerek yoktur. Çünkü Kale Afyon merkezdedir. Kısa bir yürüyüş sonrası kaleye ulaşabilirsiniz.

Eğer Yolunuz Afyonkarahisar’a düşmüşseniz ve hazır gelmişken nereler gezebilirim diyorsanız, daha önceden yayınlamış olduğumuz Afyonkarahisar’da Gezilecek yerler adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pardon! Bölüyorum ama;

Sayfamda bu kadar zaman geçirdiğine göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Tüm gezi listelerinin periyodik olarak yayına alındığı Youtube kanalımıza abone olarak bizi yakından takip edebilirsiniz.

ÜCRETSİZ ABONE OL