Alanya Kalesi Tanıtımı | Giriş Ücreti, Nerede ve Nasıl Gidilir?

Genel Bilgiler

Alanya Kalesi Hakkında Kısa bilgi

 »  Ülkemizin güzide tatil şehri Antalya’nın ve Alanya ilçesinin simgesi olan Alanya Kalesi, denizden yaklaşık olarak 250 metre yüksekte ve surlarının uzunluğu ise 6,5 kilometredir.

 »  Kenti fetheden Sultan Alaeddin Keykubad’ın emri ile yaptırılmıştır.

 »  Kalenin surlarında 83 adet kule ve 140 adet burç bulunmaktadır. Kentin su ihtiyacı için 1200 kadar su sarnıcı bulunmaktadır.

Alanya Kalesi Tarihi

 »  Antik kentin kurulumunu MÖ 2. yüzyılda bir korsan olan Tryhos savaşçıları tarafından kurulmuş ve adına Korakesion denmiştir. Ancak Romalılar, Akdeniz’deki korsan faaliyetlerine dur demek için, kaleyi ele geçirerek korsan faaliyetlerine son vermeye çalışmıştır.

 »  Selçukluların 1217-18 tarihindeki akınları ile Selçuklu topraklarına katılmış, daha sonraki dönemlerde Karamanoğulları ve Memluklar’ın kontrolüne girip, Sultan Süleyman döneminde Osmanlı topraklarına kazandırılmıştır.

Alanya Kalesi

Giriş Ücretleri & Ziyaret Saatleri
Giriş Tarifesi Giriş Ücreti
Tam bilet 24 TL

Alanya Kalesi Ziyaret Saatleri

İlkbahar ve yaz aylarında 09:00-19:30 arası, sonbahar ve kış aylarında ise 08:30-17:00 arası ziyaretçilerine haftanın her günü hizmet vermektedir. Müze ve örenyerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

Alanya Kalesi Giriş Ücreti

Giriş Ücreti: 24 TL‘dir. Müzekart geçerlidir.

Nasıl Gidilir? Konum Bilgileri
Harita sokaklarında dolaşmak için ikonu sürükleyin Harita üzerindeki insan simgesini sürükleyip bırakarak haritada sokaklarda dolaşabilirsiniz! (Bazı konumlar Google Maps tarafından henüz sokak görünümüne açılmamış olabilir.)

Alanya Kalesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

İlk olarak Antalya merkezden Alanya dolmuşları ya da otobüslerine binip Alanya ya gelmelisiniz daha sonra Alanya kale yazan dolmuşlara binip kaleden inersiniz. Özel aracınızla gelmek isterseniz aşağıda eklediğim harita üzerinden direk olarak yol tarifi isteyiniz.

  • Adres: Hisariçi, Alanya / Antalya
  • Konum bilgileri için tıklayın.

 »  Eğer yolunuz Antalya ve çevresine düşerse daha önceden hazırlamış olduğumuz Antalya’da gezilecek yerler listemize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pardon! Bölüyorum ama;

Sayfamda bu kadar zaman geçirdiğine göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Tüm gezi listelerinin periyodik olarak yayına alındığı Youtube kanalımıza abone olarak bizi yakından takip edebilirsiniz.

ÜCRETSİZ ABONE OL