Amasya Kalesi Hakkında Kısa Bilgi

Kale, Yukarı Kale, Aşağı Kale diye ikiye ayrılır. Aşağı Kale tepenin eteklerinden başlayıp şehri çevirir. Surları taştan ve alçak duvarlıdır. Yalınkat olduğu için fazla dayanıklı değildir. Şehre açılan dört kapısına şu adlar verilir: Doğuda Sekiz Kapısı, batıda Meydan Kapısı, kuzeyde Karanlık Kapı ve Midenos Kapısı.


Amasya Kalesinin Özellikleri

 #  Amasya Kalesi, Aşağı Kale ve Yukarı Kale olmak üzere ikiye ayrılıyor. Aşağı Kale denilen bölüm, tepenin eteklerinden başlayarak şehri çevreliyor. Bu bölümün şehre açılan 4 farklı kapısı var: Sekiz Kapısı, Meydan Kapısı, Karanlık Kapı ve Midenos Kapısı.

 #  Kalenin içinde saraylar, cephanelikler, ambarlar, su sarnıçları, ve Yeşil ırmağa kadar inen gizli yollar bulunuyor. Bu bölümde en çok ilgi gören kısım Cilanbolu da denilen su kuyusudur. 150 basamak ile inilen bu su kuyusu yaklaşık olarak 8 metre çapındadır.


Amasya Kalesinin Tarihi

 #  Amasya Kalesi’nin kimin tarafından yaptırıldığına dair net bir bilgiye ne yazık ki ulaşılamıyor. Bazı tarihçiler kalenin Mithridates tarafından yapıldığını söylerken bazı tarihçiler de Hatti Kralı Haraşna tarafından yapıldığı hatta isminin de bu kraldan geldiğini iddia ediyor.


Kale Resimleri

Amasya Kalesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Açılış Saati Kapanış Saati
Yaz Dönemi 09:00 19:00
Kış Dönemi 08:00 17:00

 Giriş Ücreti: 5 TL’dir.    Tatil Günü: Yok 


Amasya Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir ?

Amasya kalesi şehir merkezinin neredeyse her noktasından görünmesine rağmen kaleye çıkan yolu bulmak için biraz dolanmak gerekiyor. Bu noktada bir navigasyon cihazı kullanmanız gerekebilir. Kaleye çıkmak için İhsaniye Mahallesi içerisinden Kale Yolu’na girmelisiniz. Kaleye yönlendirilen tabelalar Harşena Kalesi olarak adlandırılmıştır.


 »  Eğer Yolunu bir gün Amasya’ya düşerse ve nereleri gezebilirim diyorsanız, size rehber olacak olan Amasya Gezilecek yerler Adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN | yazmadan önce

Please enter your comment!
Please enter your name here