Anadolu Medeniyetleri Müzesi | Giriş Ücreti ve Nasıl Gidilir?

Genel Bilgiler

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Hakkında Kısa Bilgi

 #  Ankara’da ilk müze, Kültür Müdürü Mübarek Galip Bey tarafından 1921 yılında kalenin Akkale olarak isimlendirilen burcunda kurulmuştur. Bu müzenin yanı sıra Augustus Mabedi ile Roma Hamamında da eser toplanmıştır.

 #  Atatürk’ün telkinleriyle merkezde bir “Eti Müzesi” kurma fikrinden hareket edilerek diğer bölgelerdeki Hitit eserleri de Ankara’ya gönderilmeye başlanınca geniş mekanlara sahip bir müze binası gerekli görülmüştür. O zamanki Kültür (Hars) Müdürü Hamit Zübeyr Koşay tarafından, devrin Maarif Vekili Saffet Ankan’a metruk halde bulunan Mahmut Paşa Bedesteni ve Kurşunlu Hanın onarılarak müze binası olarak kullanılması önerilmiş, bu fikir kabul edilerek, 1938 yılından 1968’e kadar devam eden bir restorasyon çalışması başlatılmıştır.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Resimleri

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Bölümleri

Kaba Taş Çağı
Asur Ticaret Kolonileri Çağı
Yontma Taş Çağı
Tunç Çağı
Bakır Çağı
Frig Çağı
Urartu Çağı
Eski Hitit ve Hitit İmparatorluk Çağı

Giriş Ücretleri & Ziyaret Saatleri
Giriş Tarifesi Giriş Ücreti
Tam bilet 30 TL
Öğrenci 15

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

2019 yılı Anadolu Medeniyetleri Müzesine  Giriş Ücreti: 30 TL  ‘dir. Rehberler, engelliler, 18 yaş altı bireyler ve 65 yaş üstü vatandaşlarsa karta yalnızca 5 Türk Lirası ödeyerek sahip olabiliyor.


Anadolu Medeniyetleri Müzesi Ziyaret Saatleri

Müze ve örenyerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır. Bir yıl boyunca Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz. Haftanın her günü ziyarete açık olan müzeye 08:30 – 18:15 saatler arasında ziyaret edebilirsiniz.

 

Nasıl Gidilir? Konum Bilgileri
Harita sokaklarında dolaşmak için ikonu sürükleyin Harita üzerindeki insan simgesini sürükleyip bırakarak haritada sokaklarda dolaşabilirsiniz! (Bazı konumlar Google Maps tarafından henüz sokak görünümüne açılmamış olabilir.)

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Anadolu Medeniyetleri Müzesine oldukça basittir. Ulus heykelden Ankara Kalesine doğru hiç sapmadan devam ettiğinizde yol sizi Müze girişine çıkaracaktır.

İletişim Bilgileri
Adres:  Gözcü Sokak No: 2 06240 Ulus / ANKARA
Telefon:  +90 (312) 324 31 60 – 61 – 65
Faks:  +90 (312) 311 28 39


 #  Eğer Yolunu bir gün Ankara’ya düşerse ve nereleri gezebilirim diyorsanız, size rehber olacak olan Ankara’da Gezilecek Yerler Adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

  • seyfeddin
    seyfeddin - 13:42

    turkiye gelir seviyesine gore muze girisleriniz cok pahali resterasyon olurken dahil ayni ucret aliyorsunuz ben her sene ziyaret ediyorum ustune eklenmesi gerekken azaliyor objeler ankaraya 30 yildir hala buyuk muzeler acilmadi koleksiyonerlerin ellerindeki objeleri sergiliyecek muzeler turkiye genelinde hic yok yardim edilmiyor tc turizim bakanligi tarafindan ben avrupada yasayan turk koleksiyoncu olarak turkiye bu muzeler koleksiyonerlere sahip cikilmdigini cok cok geri oldugimuzu kesif ettim

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pardon! Bölüyorum ama;

Sayfamda bu kadar zaman geçirdiğine göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Tüm gezi listelerinin periyodik olarak yayına alındığı Youtube kanalımıza abone olarak bizi yakından takip edebilirsiniz.

ÜCRETSİZ ABONE OL