Anadolu Medeniyetleri Müzesi | Nerede ve Giriş Ücreti (Detaylı)

Hakkında Bilgiler

Ankara’da ilk müze, Kültür Müdürü Mübarek Galip Bey tarafından 1921 yılında kalenin Akkale olarak isimlendirilen burcunda kurulmuştur. Bu müzenin yanı sıra Augustus Mabedi ile Roma Hamamında da eser toplanmıştır.

Atatürk’ün telkinleriyle merkezde bir “Eti Müzesi” kurma fikrinden hareket edilerek diğer bölgelerdeki Hitit eserleri de Ankara’ya gönderilmeye başlanınca geniş mekanlara sahip bir müze binası gerekli görülmüştür. O zamanki Kültür (Hars) Müdürü Hamit Zübeyr Koşay tarafından, devrin Maarif Vekili Saffet Ankan’a metruk halde bulunan Mahmut Paşa Bedesteni ve Kurşunlu Hanın onarılarak müze binası olarak kullanılması önerilmiş, bu fikir kabul edilerek, 1938 yılından 1968’e kadar devam eden bir restorasyon çalışması başlatılmıştır.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Bölümleri

Kaba Taş Çağı
Asur Ticaret Kolonileri Çağı
Yontma Taş Çağı
Tunç Çağı
Bakır Çağı
Frig Çağı
Urartu Çağı
Eski Hitit ve Hitit İmparatorluk Çağı

Giriş Ücretleri (2023)

Giriş Tarifesi Giriş Ücreti
Tam bilet 45 TL
Öğrenci 15 TL

Anadolu Medeniyetleri Müzesi yetişkinler için Giriş Ücreti 45 TL‘dir. Rehberler, engelliler, 18 yaş altı bireyler ve 65 yaş üstü vatandaşlarsa karta yalnızca 5 Türk Lirası ödeyerek sahip olabiliyor.


Anadolu Medeniyetleri Müzesi Ziyaret Saatleri

Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır. Bir yıl boyunca Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz. Haftanın her günü ziyarete açık olan müzeye 08:30 – 18:15 saatler arasında ziyaret edebilirsiniz.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Anadolu Medeniyetleri Müzesine oldukça basittir. Ulus heykelden Ankara Kalesine doğru hiç sapmadan devam ettiğinizde yol sizi Müze girişine çıkaracaktır.

İletişim Bilgileri
Adres:  Gözcü Sokak No: 2 06240 Ulus / ANKARA
Telefon:  +90 (312) 324 31 60 – 61 – 65
Faks:  +90 (312) 311 28 39


 #  Eğer Yolunu bir gün Ankara’ya düşerse ve nereleri gezebilirim diyorsanız, size rehber olacak olan Ankara’da Gezilecek Yerler Adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

  • seyfeddin
    seyfeddin - 13:42

    turkiye gelir seviyesine gore muze girisleriniz cok pahali resterasyon olurken dahil ayni ucret aliyorsunuz ben her sene ziyaret ediyorum ustune eklenmesi gerekken azaliyor objeler ankaraya 30 yildir hala buyuk muzeler acilmadi koleksiyonerlerin ellerindeki objeleri sergiliyecek muzeler turkiye genelinde hic yok yardim edilmiyor tc turizim bakanligi tarafindan ben avrupada yasayan turk koleksiyoncu olarak turkiye bu muzeler koleksiyonerlere sahip cikilmdigini cok cok geri oldugimuzu kesif ettim

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.