Anıtkabir Rehberi | Nerede, Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücretleri

Hakkında Bilgiler

Türk İnkılaplarının ve Kurtuluş savaşının büyük önderi, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk‘ün Türk vatanının bağımsızlığını kazanması için girişip kazandığı savaş ve Türk milletini çağdaş uygarlık seviyesine ulaştıran Büyük önder 10 Kasım 1938 yılında ebediyete burada intikal etmiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının ardından yapımına karar verilen anıt mezarının inşası için bir gözlem evi olarak Anıttepe olarak belirlenmiştir.

Anıtkabir’in yapımına 9 Ekim 1944 yılında başlanmış, 9 yıllık bir süre içinde 4 aşamalı olarak planlanmış, 1 Eylül 1953 yılında ise inşası tamamlanmıştır.

 • 1 Kısım: Toprak seviyesi ayarlaması
 • 2. Kısım: Mozole ve Tören alanı
 • 3. Kısım: Anıta çıkan yollar ve Aslanlı yol tasarımı
 • 4. Kısım: Şeref holü, tonozlar, taş profiller ve saçak süslemeleri

 #  Bu inşaat aşamaları bittikten sonra Anıtkabir’in 9 yıl süren inşaatı son bulmuştur.

Anıtkabir’in Mimari Özellikleri

Anıtkabir II. Ulusal Mimarlık Dönemi‘nde yapılmıştır. Bu yıllarda bir çok anıtsal yönü ağır basan eserler inşa edilmiştir. Ayrıca Anıtkabir, Selçuklu ve Osmanlı mimari özellikleri de taşımaktadır. Genel olarak yapım esnasında kesme taş kullanılarak yapılan Anıtkabir, yaklaşık 750.000 m² bir alana sahip olup Barış Parkı ve Anıt Bloku olarak iki ana kısımdan oluşmaktadır.

Barış Parkı: Atatürk’ün hayatı boyunca ” Yurtta Sulh, Cihanda Sulh ” özdeyişiyle hareket ettiğinden bu söylemden ilham alınarak yapılmıştır.

Anıt Bloku: Aslanlı Yol, Tören Meydanı ve Mozele olmak üzere üç bölümden oluşur.

Anıtkabir’de Görülmesi Gereken Yerler

Anıttaki Aslanlar: Atamızın kabrine doğru giden 262 metrelik bir yol vardır. Bu yolun sağ ve solunda karşılıklı bakışan tam 24 aslan bulunmaktadır. Bilindiği üzre bizim kültürümüzde aslan gücü temsil eder ve bu aslanlar 24 Oğuz boyunu temsil etmektedir. Aslanların karşılıklı bakışması ise milletimizin birlik ve bütünlüğünü ifade eder. Anıta doğru sıralanan aslanların başları öne eğik şeklindedir.

Anıttaki Ağaçlar: Anıtkabir’de bir çok yeşillendirme çalışmaları yapılmıştır. Bir sürüde ağaç vardır. Ancak buradaki ağaçların boyları kısa tutulup Anıtın her yerden görünmesi amaçlanmıştır.

Bayrak Direği: Anıtkabir’in diğer önemli unsurlarından biride bayrak direğidir. Anıtkabir’de 33 buçuk metre uzunluğunda bayrak direği 1946 yılında Nazmi Cemal adlı kişi tarafından ABD den gelmiştir.

Tören Meydanı: Aslanlı yolun bitiminde 129×84,25 metre boyutlarında 15 bin kişi kapasiteli tören meydanı bulunmaktadır. Traverten taşlardan oluşan tören meydanı 373 adet halı ve kilim deseniyle döşenmiştir.

Zafer Kulesi: Zafer Kulesi’nin duvarlarında Atatürk’ün elde ettiği 3 önemli zaferin tarihleri ve bu zaferlerle ilgili sözlere yer verilmiştir. Kulenin içinden ise 19 Kasım 1938 yılında Atatürk’ün naaşını İstanbul Dolmabahçe Sarayı’ndan alarak Sarayburnu’nda donanmaya teslim eden top arabası sergilenmektedir.

Kadın Heykel Grubu: İstiklal Kulesinin hemen önünce bulunan 3 kadın heykeli vardır. İki kadının ellerinde tuttuğu ve yere kadar uzanan çelenk bereketli yurdumuzu ifade eder. Soldaki kadın heykeli elindeki kapla Atatürk’e tanrıdan rahmet dilemektedir. Ortadaki kadın ise eliyle yüzünü kapatmış ve ağlamaktadır. Atatürk’ün ölümünün derin acısı içinde bile gururlu, ağırbaşlı ve azimli oluşunu dile getirmektedir. Kadın Heykel Grubu, Hüseyin Özkan’ın eseridir.

Anıtkabir Atatürk Müzesi: Anıtkabir Atatürk Müzesi, 21 Haziran 1960 tarihinde açılmıştır. Bu müzede Atatürk’ün hediye edilen armağanlar, kullandığı eşyalar ve giysileri sergilenmektedir. Atatürk manevi kızları A. Afet İnan, Rukiye Erkin ve Sabiha Gökçen, Atatürk’ün eşyalarının bazılarını müzeye bağışlamıştır.

Diğer Gezi Noktaları

 • İstiklal Kulesi
 • Hürriyet Kulesi
 • Mehmetçik Kulesi,
 • Atatürk ve Türk Devrimi Kütüphanesi,
 • Zafer Kulesi,
 • İsmet İnönü’nün Lahti
 • 23 Nisan Kulesi
 • Misak-ı Milli Kulesi
 • İnkılap Kulesi
 • Cumhuriyet Kulesi
 • Sanat Galerisi
 • Müdafaa-i Hukuk Kulesi
 • Mozole
 • Şeref Holü
 • Mezar Odası
 • Alagöz Karargâh Müzesi

Giriş Ücretleri (2021)

Anıtkabir’de Müzeler ve Anıtlar dahil olmak üzere hiç bir ücret talep edilmemektedir. Aşağıdaki ziyaret saatleri kapsamında dilediğiniz zaman ziyarete gelebilirsiniz.


Anıtkabir Ziyaret Saatleri

Açılış Saatleri Kapanış Saatleri
Normal Günler 09:00 17:00
01 Kasım – 31 Ocak 09:00 16:00
15 Mayıs – 31 Ekim 09:00 17:00
01 Şubat – 14 Mayıs 09:00 16:30

Normal günler haricinde kapanış saatleri farklılık görünebilmektedir. Bu nedenle yıllık ziyaret saatleri de listeye eklenmiştir.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Anıtkabir, Ankara’nın Çankaya ilçesindeki Tandoğan semtinde Anıt Caddesi üzerinde yer almaktadır.

Yol Tarifi : Anıtkabir’e ulaşım için kullanılabilecek olan en hızlı yol, Ankaray‘dır. Ankaray Metrosu’na binerek Tandoğan Metro İstasyonunda indikten sonra 5 dakikalık bir yürüme ile Anıtkabir’e ulaşabilirsiniz.

Ankara’ya otobüs ile geldiyseniz, AŞTİ‘den Ankaray’a binerek yine Tandoğan Metro İstasyonunda inmeniz gerekmektedir.

İletişim Bilgileri
Adres: Anıtkabir, Anıt Cad. Tandoğan 06520 Çankaya / Ankara
Tel No: 0 312 231 79 75


 »  Eğer Yolunu bir gün Ankara’ya düşerse ve nereleri gezebilirim diyorsanız, size rehber olacak olan Ankara’da Gezilecek Yerler Adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!