Ankara Kalesi Gezi Rehberi | Nerede, Tarihi ve Giriş Ücretleri

Hakkında Bilgiler

Ankara Kalesi, Ankara’daki en eski yapılardan biridir. Kalenin yapılış tarihi tam olarak bilinmemektedir. Anadolu’ya Türklerin girişiyle birlikte kale hakimiyet altına alınmış, bu tarihten itibaren yüzlerce yıl bir Türk askeri tesisi olarak hizmet vermiştir.

Kalenin yüksek ve sağlam burçları, yapılış biçimi ve çok eski tarihi dönemlerin mimari özelliklerini yansıtması Romalılar tarafından yapıldığını düşündürmektedir. Kalenin ana giriş kapısına Hisar Kapısı adı verilmektedir. Kale çevresinde hediyelik eşya satan bir kaç yer, ve bir kafe bulunmaktadır.

Bölge en fazla yaz dönemlerinde ilgi çekici bir hal almaktadır. Bu dönemlerde kale içinde çeşitli festivaller düzenlenmektedir. Çeşitli müzik ve görsel sanat etkinlikleriyle şenlenen Ankara Kalesi bu dönemlerde ve bazı hafta sonlarında biraz canlanmaktadır.

Ankara Kalesi Resimleri

Ankara Kalesi, her ne kadar eskisinden daha güvenilir bir bölge haline gelmiş olsa da kaleye gün karardıktan sonra uğramanızı pek önermiyoruz.

Eskiden kale gibi çevresi de güvensiz bir bölge iken Altındağ Belediyesinin çabaları ile bu bölge genel olarak daha güvenli bir bölge haline getirilmiştir. Hatta Kaleiçi diye geçen bu mahallede bazı evler restore edilerek turizme kazandırılmıştır.

Giriş Ücretleri (2021)

Ankara Kalesi’ne giriş için ücret talep edilmemektedir. Gün içerisinde 08:00 – 17:00 saatleri arasında dilediğiniz gibi ziyaret edebilirsiniz.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Yol Tarifi: Ankara Kalesi’ne için Ulus’tan veya Sıhhiye’den yürüyerek gidebilirsiniz ancak yollar biraz yokuşlu olduğu için taksi seçeneğini de deneyebilirsiniz.

Kaleye toplu taşıma ile ulaşmak isterseniz gene 15-20 dakikalık bir yürüyüş mesafesi bulunduğundan ziyaretçilerin çoğu toplu taşımayı tercih etmemektedir.


 »  Eğer Yolunu bir gün Ankara’ya düşerse ve nereleri gezebilirim diyorsanız, size rehber olacak olan Ankara’da Gezilecek Yerler Adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!