Ankara Kalesi Hakkında Kısa Bilgi

 #  Ankara Kalesi, Ankara’daki en eski yapılardan biridir. Kalenin yapılış tarihi tam olarak bilinmemektedir. Anadolu’ya Türklerin girişiyle birlikte kale hakimiyet altına alınmış, bu tarihten itibaren yüzlerce yıl bir Türk askeri tesisi olarak hizmet vermiştir. Kalenin yüksek ve sağlam burçları, yapılış biçimi ve çok eski tarihi dönemlerin mimari özelliklerini yansıtması Romalılar tarafından yapıldığını düşündürmektedir.

 #  Kalenin ana giriş kapısına Hisar Kapısı adı verilmektedir. Kale çevresinde hediyelik eşya satan bir kaç yer, ve bir kafe bulunmaktadır. Bölge en fazla yaz dönemlerinde ilgi çekici bir hal almaktadır. Bu dönemlerde kale içinde çeşitli festivaller düzenlenmektedir. Çeşitli müzik ve görsel sanat etkinlikleriyle şenlenen Ankara Kalesi bu dönemlerde ve bazı hafta sonlarında biraz canlanmaktadır.


Ankara Kalesi Resimleri

 #  Ankara Kalesi, her ne kadar eskisinden daha güvenilir bir bölge haline gelmiş olsa da kaleye gün karardıktan sonra uğramanızı pek önermiyoruz. Eskiden kale gibi çevresi de güvensiz bir bölge iken Altındağ Belediyesinin çabaları ile bu bölge genel olarak daha güvenli bir bölge haline getirilmiştir. Hatta Kaleiçi diye geçen bu mahallede bazı evler restore edilerek turizme kazandırılmıştır.


Ankara Kalesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

 Ziyaret Saatleri:  08:00 – 17:00 saatler arası
 Giriş Ücreti:  Kaleyi ziyaret etmek için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.


Ankara Kalesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Yol Tarifi: Ankara Kalesi’ne için Ulus’tan veya Sıhhiye’den yürüyerek gidebilirsiniz ancak yollar biraz yokuşlu olduğu için taksi seçeneğini de deneyebilirsiniz. Kaleye toplu taşıma ile ulaşmak isterseniz gene 15-20 dakikalık bir yürüyüş mesafesi bulunduğundan ziyaretçilerin çoğu toplu taşımayı tercih etmemektedir.


 »  Eğer Yolunu bir gün Ankara’ya düşerse ve nereleri gezebilirim diyorsanız, size rehber olacak olan Ankara’da Gezilecek Yerler Adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN | yazmadan önce

Please enter your comment!
Please enter your name here