Ankara Rahmi M. Koç Müzesi | Nerede, Tarihi ve Giriş Ücretleri

Hakkında Bilgiler

Ankara’nın en gözde müzeleri arasında bulunuyor Rahmi Koç Müzesi. Hem içerisinde sergilenen eserler hem de müzeye ev sahipliği yapan tarihi mekanlarla pek çok turisti kendine çekmeyi başaran yerler arasında bulunuyor. Ankara’nın en güzel yerleri arasında bulunan Rahmi Koç Müzesi tarihi, eserleri, nerede ve nasıl gidileceği hakkında merak ettiğiniz bütün detayları bu yazımızda sizler için derledik.


Ankara Kalesi’nin ana giriş kısmının hemen karşı tarafında bulunuyor Rahmi Koç Müzesi. Yaklaşık 2 sene süren restorasyon çalışmaları sonucunda müzenin ilk kısmı olan Çengelhan’da 2005 yılında açılıyor.

2016 yılına gelindiğindeyse müzenin ikinci kısmı olan Safranhan restorasyon çalışmaları yapıldıktan sonra müzeye ekleniyor ve ziyarete açılıyor.

Müzenin içerisinde bulunan eserler hakkında bilgi vermeden önce Çengelhan ve Safranhan hakkında bilgi vermek istedik. Zira köklü geçmişe sahip bu iki yapı da başlı başına birer tarihi eser.

Rahmi Koç Müzesi, Ankara
Rahmi Koç Müzesi, Ankara

Çengelhan

Kanuni Sultan Süleyman döneminde inşa ettirilen onlarca yapıdan biri Çengelhan. 1520’li yıllarda inşa ettirilmiş ve neredeyse inşasının üzerinden yüzyıllar geçmiş. Ancak mimari yapısında ve tarihi dokusunda hiçbir şey kaybetmeden günümüze kadar gelmeyi başarabilmiş nadir yapılardan.

Çengelhan’ın dönemin paşalarından ve aynı zaman Mihrimah Sultan’ın eşi olan Rüstem Paşa’ya ait vakıfa ait olduğu biliniyor. İnşa ettirildiği dönemin en büyük hanlarından biri olarak biliniyor Çengelhan ve 20. yüzyıla gelene kadar tiftik, ham deri, yapağı gibi malzemelerinin satışa sunulduğu bir depo olarak aktif olarak kullanılmış.

Üstü açık avlusu, onlarca dükkân ve develik kısmı ve avlunun hemen ortasında bulunan tek kattan oluşan dikdörtgen yapıyla Osmanlı döneminde bulunan klasik kent içi han mimarisinin ve yapısının en güzel örneklerinden birini teşkil ediyor Çengelhan. Bunların yanı sıra ünlü iş adamı Vehbi Koç’un Çengelhan’da bulunan dükkanlardan birinde iş hayatına atılmış olması da müzenin önemli özelliklerinden biri.

Safranhan

Safranhan, Çengelhan’dan yaklaşık 11 yıl sonra Rahmi Koç Müzesi’ne katılıyor. 2016 yılında gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları ve düzenlemeler sonucunda tıpkı Çengelhan gibi esas yapısına zarar verilmeden kültür mirasımıza katılıyor.

İnşası Çengelhan’ın yapılış tarihine yakın bir tarihte, 1511’de gerçekleşiyor Safranhan’ın. Anadolu’daki tipik kervansaraylardan biri olduğu bilinen Safranhan sof ticaretinin zaman içerisinde bitmesiyle kervansaray özelliğini yitirmiş. Osmanlı’nın son yıllarından itibaren cezaevi olarak kullanılmaya başlanmış.

Bu durum Cumhuriyet’in ilk yıllarında da aynı şekilde devam etmiş. Bir süre daha cezaevi olarak kullanıldıktan sonra uzun yıllar depo olarak hizmet vermiş. 2016 yılına gelindiğindeyse Rahmi Koç Kültür Vakfı, Safranhan’ı satın alarak Rahmi Koç Müzesi’nin ikinci kısmı olması için restore çalışmaları gerçekleştirmiş.

Rahmi Koç Müzesi Eserleri

Rahmi Koç Müzesi Eserleri
Rahmi Koç Müzesi Eserleri

Müzenin Rahmi Koç Vakfı tarafından kurulmuş olmasının manevi bir nedeni bulunuyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Vehbi Koç’un iş hayatına ilk atıldığı dükkân Çengelhan’da bulunuyor. Bu nedenle Çengelhan Rahmi Koç Vakfı tarafından müze olması amacıyla restore edilmiş.

Müze içerisinde ilgi çekici onlarca kısım ve eser bulunuyor. Bunlar arasında ilk gezilmesi gereken kısım şüphesiz müzenin kurulmasına neden olan Vehbi Koç Dükkanı. Küçük ancak içerisinde bir hayli eser barındırıyor. Vehbi Koç’un gençlik dönemlerinde beş ay kadar çalıştığı bu küçük dükkan içerisinde bulunan eski döneme ait objelerle oldukça ilgi çekici.

Rahmi Koç Müzesi’nde sadece Vehbi Koç’la ilgili eserler bulunmuyor. Onlarca farklı kişi, meslek dalı ve tarihi eserle karşılaşabiliyorsunuz burada. Her biri kategorize edilmiş ve farklı bölümlerde bulunan eserleri incelerken büyük keyif alıyor insan. Özellikle oyuncak, gemi gibi merakları olanlar için tam anlamıyla bir şölen sunuyor müze.

Oyuncakların sergilendiği bölümde onlarca farklı oyuncak çeşidi görebiliyorsunuz. Sayısız oyuncak çeşidine rastlayabileceğiniz oyuncak bölümünde bulunan bebek evleriyse büyüleyici. Tıpkı gerçek birer ev gibi dizayn edilmiş ve ince işçilikle yapılmış bebek evleri insanı kendine hayran bırakıyor.

Gemi maketlerine merakı olanlarsa onlarca farklı gemi maketinin bulunduğu bölümde kendini kaybedecektir. O kadar fazla çeşitte gemi maketi bulunuyor ki bölümde… Hepsi de ince işçilik ve titiz bir çalışmanın ürünüyle ortaya koyulmuş. Savaş gemilerinin maketleri, yolcu gemisi modelleri ve bütün bunların yanı sıra gemicilikle alakalı onlarca esere rastlayabiliyorsunuz. Pirinç kullanılarak dizayn edilmiş pervane modelleri, denizcilikte kullanılan makine telgrafı ve DF anteni gibi çok sayıda denizcilikle alakalı objeye rastlayabilirsiniz.

Rahmi Koç Müzesi Giriş Ücreti

Müzede en ilgi çekici eserlerin bulunduğu diğer bir kısımda İsmail Atsürer’in Atölyesi. Birçok ilgi çekici gemi ve tren modellerine rastlayabileceğiniz atölye İsmail Atsürer’in vefatından sonra aslıyla oynama yapılmadan Rahmi Koç Müzesi’ne taşınmış. Geleneksel yöntemlerle yapılmış tren ve gemi modelleri hayranlık uyandıracak işçiliğe sahip.

Müzenin bir de unutulmaya yüz tutmuş meslek gruplarını gelen misafirlerine tanıttığı bölüm bulunuyor. Burada kalaycılık ve bakırcılık gibi Türk tarihinde önemli yere sahip mesleklerin bulunduğu dükkanları görebilirsiniz. Gerçekçi bal mumu heykellerin, bakırcılık ve kalaycılığa ait en güzel eserlerin bulunduğu bölümde gezerken büyük keyif alacaksınız.

Sadece unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin değil günümüzde hala mevcut olan meslek gruplarına ait kısımlar da bulunuyor. Bunlar arasında Ali Rıza Eczanesi önemli bir yere sahip. 1906 yılında kurulmuş olan eczane sahiplerince 3 nesil süresince kesintisiz hizmet sunmuş. Ancak 2006 yılında eczane sahiplerinin vefatı nedeniyle kapatılmak zorunda kalmış. 3 nesil boyunca hizmet vermiş olan eczanenin unutulmaması için Rahmi Koç Müzesi’ne taşınması sağlanmış ve aslında uygun şekilde sergilenmeye başlamış. Rahmi Koç Müzesi’nde Ali Rıza Eczanesi’nin yanı sıra sağlık alanıyla alakalı ilgi çekici başka bölümlerde bulunuyor.

Rahmi Koç Müzesi, Ankara
Rahmi Koç Müzesi, Ankara

Müzede sergilenen önemli eserlerin bulunduğu bir diğer kısımda Ankara ve Atatürk’le alakalı olan kısım. Burada Atatürk’e ait çok sayıda objeye rastlayabiliyorsunuz. Atatürk’ün geçmişte kullanmış olduğu giysilerden kol düğmesine, telefon ve çatal-bıçak takımına kadar onlarca eşya bulunuyor. Bu kısmın en önemli ve manevi değeri en yüksek eserse Atatürk’ün emri doğrultusuyla dikilmiş olan ilk Türk Bayrağı.

Müzede daha bahsedemediğimiz sayısız eser bulunuyor. Bu eserlerin yanı sıraysa çeşitli atölyeler bulunuyor. Özellikle gençlere yönelik kurulan bu atölyelerde çeşitli eğitimlerle gelen katılımcıların yaratıcılıklarının ve hayal güçlerinin ürünlerini ortaya koymaları sağlanıyor. Müzede sadece atölye eğitimleri verilmiyor. Aynı zamanda doğum günü organizasyonları, çekimler ve çeşitli konularda sergiler gerçekleşiyor.

Giriş Ücretleri (2021)

Giriş Tarifesi Giriş Ücreti
Yetişkin 12 TL
Öğrenci / İndirimli 5 TL

Ankara Rahmi Koç Müzesi için giriş ücretleri yetişkinler için 12 TL‘dir. 10 kişi veya daha üstü gruplar için bu fiyat kişi başı 10 TL olarak değişiyor. Öğrenciler ise giriş ücretleri kişi başı 5 TL‘dir. Yetişkinlerde olan grup indirimleri öğrenciler için geçerli değildir.


Ziyaret Saatleri

Ziyaret saatleri pek çok müzede olduğu gibi Ankara Rahmi Koç Müzesi’nde de iki döneme ayrılıyor. Yaz dönemi 1 Nisan ve 30 Eylül aralığını kapsıyor ve bu süre boyunca müze ziyaretleri 10.00 ve 19.00 aralığında gerçekleşiyor.

Kış dönemi 1 Ekim ve 31 Mart aralığını kapsıyor ve bu süre boyunca müze ziyareti 10.00 ve 18.00 arasında gerçekleşiyor. Müze belirli zaman aralıklarında kapalı oluyor.

Bunlar; dini bayramların arife günleri ve bayramların 1. günleri, her pazartesi günü, her yıl 31 Aralık ve 1 Ocak günleridir.

 

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Müzeye ulaşım oldukça kolay. Üstelik Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne 20 metrelik bir mesafede bulunuyor. Ulaşım için otobüs, metro ve minibüs tercih edebilirsiniz.

Minibüs kullanacaksanız Ulus Hastaneler Bölgesi’ne giden minibüslerden birine binin ve Hacettepe Hastanesi’nde inin. Daha sonrasındaysa Altındağ Belediyesi- Koyunpazarı Yokuşu yönünde yürüyerek müzeye ulaşabilirsiniz.

Metro veya otobüs kullanacaksanız Ulus meydanının olduğu yerden yukarı kısma çıkan Hisar Caddesi’nde bulunan levhalar sayesinde müzeye ulaşabilirsiniz.

  • Adres: Kale, Altındağ / Ankara
  • Konum bilgileri için tıklayın.

Yol Tarifi / Google Haritalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!