apollon-tapinagi-2

Apollon Tapınağı (Didim) Hakkında Bilgiler

Altınkum plajından 3.8 metre kilometre kuzeyinde yer alan Apollon Tapınağı şüphesiz ki Aydın’ın en dikkat çekici enteresan antik kentidir. Apollon Tapınağı’nın mitolojide önemi de bir hayli büyük. Zeus ve Leto‘nun oğulları için müzik ve sanatın tanrısı Apollon için yapılan en büyük ve en eski tapınaklardan bir tanesi. Apollon tapınağı Antik Yunan medeniyetleri içerisinde Efes’te yer alan Artemis tapınağından sonra üçüncü büyük tapınaklardan biridir.

Apollon Tapınağı’nın Kuruluş Hikâyesi

Bir rivayete göre, Apollon tanrısı çobanlık yapan bir adamcağıza rastlar. Brankhos ismindeki bu çobanın samimiyetini seven Apollon kehanetin gizemli sırlarını ona öğretir. Brankhos soyundan gelen insanlar da Brankhidler olarak hatırlanmaya başlanır. Apollon tapınağı işte böyle Antik Yunan Çağının en önemli kehanet merkezlerinden biri olur. Didim kelimesinin anlamı ne peki dediğinizi duyuyorum. Didim Didyma ikiz kardeş anlamına geliyor aslında. Apollon tanrısına ait olan Apollon tapınağı gibi kardeş bir tapınak da Efes’te Artemis için bir Antik kent inşa edilmiştir. Apollon tapınağına Milet’ten kutsal bir yol üzerinden gelinirdi. Kutsal yol üzerinden gelinen Apollon Tapınağı maalesef birçok savaş ve tahribata tanık olmuştur. Bugün ki halini ise Büyük İskender sayesinden aldığını söyleyebiliriz.

Apollon Tapınağı Kim Tarafından Yapılmıştır?

Apollon Tapınağı 110 X 50 metre ebatlarında olup mimarı ise Miletli Daphniz’dir.

Apollon Tapınağı’nın Önemi Nedir?

Tapınağı ziyarete gittiğinizde ilginizi Medusa çekecektir mutlaka. Medusa Yunan mitolojisinde büyük bir önem taşıyor diyebiliriz. Gorgon adını verdiğimiz üç kız kardeşlerden bir tanesi Medusa aslında. Gorgonlar kim peki yeraltı dünyasında yer alan canlı ve zehirleri olan yılan saçları olan dişi canavarlar olduğunu söyleyebiliriz. Diğer üç kız kardeşinin tersine Medusa ölümsüz değildir bu yüzden gözleri ile bakanı taşa çevirdiği düşünülür. İnsanların kahramanı kurtarıcısı olan Pergeus ise Gorgonların kafalarını kesmek ile görevlendirilir. Bu sebeple de Medusa ölümsüz olmadığı için Medusa’nın kafasını keser. İşte Yunan mitolojisinde Medusa’nın trajik öyküsü böyle. Didim’in hemen girişinde yer alan Apollon Tapınağının sütunları göz kamaştırıcı diyebiliriz. Kendinizi ilk gördüğünüzde Atina’daymış gibi hissedebilirsiniz. Bu da kesinlikle çok güzel bir duygu ve tatmaya değer. Fotoğraflarda görünenin aksine aslında yapı inanın çok daha büyük.

Apollon Tapınağı’nı Ne Zaman Ziyaret Etmeliyiz?

Apollon tanrısının sizi Yunanistan’da hissettiren Apollon tapınağını yaz sezonunda 08.30-19.00 arası ziyaret edebilirsiniz. Kış sezonu ise tapınağın saat 17.00 ‘e kadar görülebileceğini belirtelim. Tapınağa giriş ücreti ise sadece 10 TL. Eğer müze kartınız var ise hiçbir bedel ödemeden bu eşsiz tapınağa giriş yapabilirsiniz.

Apollon Tapınağı Nerede & Nasıl Giderim?

Apollon Tapınağı Aydın ‘ın Didim beldesinde yer alıyor. Altınkum’a giden yolda Yenihisar Köyü’nün içinde yer alıyor.

Didim’de Nerede Konaklama yapabilirim?

Apollon Tapınağı gezip görmek için dilerseniz Didim’de bir gece konaklayabilirsiniz. Konaklama seçeneği olarak Didim’de birçok otel, pansiyon, apart otel seçeneği mevcuttur.


 #  Eğer yolunuz Aydın’a düşerse daha önceden hazırladığımız Aydın Gezi Rehberi adlı içeriğimizi inceleyebilir, yazımızı kendinize rehber edinebilirsiniz.

 #  Bu içerik İrem SUREL tarafından, bir kooperatif blog platformu olan kooplog adına yazılmıştır. Seyahat yazılarınızı paylaşmak için kooplog‘u ziyaret edebilirsiniz.

1 YORUM

BİR YORUM YAZIN | yazmadan önce

Please enter your comment!
Please enter your name here