Arjantin Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 20 Yer (Detaylı)

Hakkında Bilgiler

Başkent: Buenos Aires
Nüfus: 44 Milyon (2017)
Yüzölçümü: 2.780.000 km²
Resmi Dili: İspanyolca
Dini: Katolik
Yeri: Güney Amerika’dadır. Uruguay, Paraguay, Şili, Bolivya, Brezilya ile komşudur.
Para birimi: Pezo

Coğrafya Özellikleri

 »  Arjantin yaklaşık 2,8 milyon kilometrekarelik alanıyla, uzun bir üçgeni anımsatan bir şekilde kuzeyden güneye doğru indikçe daralır.

 »  Kuzeyden güneye kadar olan uzunluğu 3.694 km ve batıdan doğuya uzanan en geniş topraklarının uzunluğu ise yaklaşık 1.423 km’dir.

 »  Doğu kıyıları boyunca Atlantik Okyanusu uzanır, batısında Şili, kuzeyinde Bolivya ve Paraguay, kuzeydoğusunda ise Brezilya ve Uruguay bulunur.

Arjantin’de gezilecek yerler listesi

Arjantin’nin Ülkemizden vize istemeyen ülkeler arasında olduğunu hatırlatır, aşağıdaki listenin tamamının karışık sırada ve popülerliği göz önünde bulunarak hazırlanmıştır.

 Iguazu Şelalesi

Ülkeler - arjantin gezilecek yerler Iguazu Falls

Milli park 1984 yılında UNESCO tarafından “Dünya Mirası” listesine alındı. Brezilya, Arjantin ve Paraguay sınırlarının kesiştiği yerde kalıyor, yarısı Brezilya, diğer yarısı Arjantin’de. Brezilya’da gezilecek yerler arasında başta geliyor.

 Los Glaciares Buzulları

Ülkeler - GlaciarPeritoMoreno

1981 yılında UNESCO Dünya Mirası Vakfı tarafından koruma altına alınmıştır. Park alanında: trekking, dağ bisikleti, buzul kenarında tekneyle gezi yapmak mümkündür. Çiftliklerde ise at binebilirsiniz.

 La Boca

Ülkeler - La Boca

La Boca orijinal evleri ile ünlü. Bu evler batık ve eski gemilerin saçlarından inşa edilmiş ve tekne boyası ile rengarenk boyanmışlar. Bir çok sanatçının eserleri El Caminito Sokağı’nın kaldırımlarında görülüyor. Mahalle Arjantin’de gezilecek yerler arasında en turistik olanlardan biri.

 Delta Tigre

Ülkeler - Delta Tigre

Gezi listenize diğer listede bulamayacağınız bir yer eklemek istiyorum. Açıkçası bu yer benim çok hoşuma gitti. Sizinde gideceğini umuyorum.

 Recoleta Mezarlığı

Ülkeler - Recoleta Mezarligi

Recolate Mezarlığı, Buenos Aires’in lüks ve zengin bir mahallesinde bulunmakta. İşte bu mezarlık, abartılı mezar ikonları, ürkütücü sokakları ve geçitleri, büyük türbeleriyle bilinir.

 Quebrada de Humahuaca

Ülkeler - Quebrada de Humahuaca

Bu büyük ülkede çok fazla doğal güzellik var. Ama bizim için, Kuzey Arjantin’in Jujuy Eyaleti’ndeki Quebrada de Humahuaca, bir şekilde tüm hayal gücünü konuşturuyor. Genellikle Arjantin seyahat rehberlerinde zar zor bahsedilir, fakat biz buranın daha fazla ilgiyi hak ettiğini düşünüyoruz.

 Jesuit Block and Estancias

Ülkeler - Jesuit Block and Estancias

Córdoba’daki Cizvit Yapıları, Arjantin’in Córdoba eyaletinde yer alan, misyonerler tarafından Cizvit misyonerliği amacı ile kurulmuş ve 2000 yılında bir Dünya Mirası olarak ilan edilmiş olan yapı topluluğudur.

 Plaza de Mayo

Ülkeler - plaza mayo

Plaza de Mayo, Arjantin‘in başkenti Buenos Aires‘in ünlü meydanı. Ülkenin bağımsızlığının ilan edildiği ve Arjantin cuntasının 8 yıllık iktidarının başlangıç meydanıdır.

 La Plata Katedrali

Ülkeler - La Plata Katedrali

Meryem Ana’nın hamile kalışına hasredilen La Plata binlerce katedral içinde 112 metreyle dünyanın en yüksek 58. katedrali olarak ünlüdür. Ayrıca bu yükseklik La Plata’yı Amerika kıtasının en yüksek 6 kilisesinden biri yapıyor. Kutsal yapı kentin merkezi Plaza Moreno ve belediye binası yakınında bulunmaktadır.

 Mar Chiquita

Ülkeler - La Plata Katedrali 1

Laguna Mar Chiquita alan bakımından Arjantin’in en büyük ve Güney Amerika’nın Titikaka Gölü‘nden sonra en büyük ikinci gölü. Ayrıca kendinden doğan nehri olmayan yeryüzünün en büyük beşinci gölüdür.

 Pilar Kilisesi

Ülkeler - pilar

Pilar Kilisesi, Buenos Aires’te bulunmaktadır. Ayrıca, Arjantin turlarının demirbaş rotalarından birisi olmayı hak eden bir kilisedir. Meryem Ana’ya adanan bu kilise, farklı fotoğraflar çekmeniz ve Hristiyan kültürünü görmeniz için gezilebilecek yerlerden sadece bir tanesidir.

 Japon Bahçesi

Ülkeler - japon bahcesi

Japon bahçesi, insanın içini rahatlatacak çiçeklerle bezenmiş turistlerin büyük ilgisi çeken özel bir bahçedir. Büyük ağaçlardan, küçük minyatür ağaçlara, çamlardan, minik süs balıklarına kadar bir çok floranın varlığını sürdürdüğü bu bahçe büyük ilginizi çekecektir.

 Malba

Ülkeler - malda arjantin

MALBA yani The Latin American Art Museum Of Buenos Aires dünyanın en iyi Latin Amerika koleksiyonlarından birine sahip. Frida ve ünlü aşkı Diego Rivera’nın da birçok eserini burada bulabilirsiniz.

 Parque de la Costa

Ülkeler - Parque de la Costa

En büyük eğlence parklarından birisi. eğer çoluk çocuk gitmişseniz muhakkak stres atmak için bir uğrayın derim.

 San Ignacio Mini

Ülkeler - San Ignacio Mini

Burası İspanya sömürge döneminde Province olarak tanınan Cizvitler tarafından 1632 yılında kurulan birçok misyon binalarından oluşan bölge Posadas kentine yaklaşık 1 saat mesafededir.

 Ulusal Bayrak Anıtı

Ülkeler - ulusal bayrak aniti

Arjantin Santa Fe Eyaleti’nin en büyük merkesi Rosario’da bulunan Ulusal Bayrak Anıtı 1957 yılında ülkeye kazandırılmıştır. Mimar Alejandro Bustillo ve Angel Francisco Guido’nun ortak tasarımı olan anıt Parana Nehri kıyısında muhteşem bir konuma sahiptir.

 ve son olarak; Buenos Aires Dikilitaşı

Ülkeler - Buenos Aires Dikilitaşı

Başkent Buenos Aires‘te bulunan anıt niteliğindeki dikilitaş Arjantin’in 400. kuruluş yıl dönümüne istinaden 1936 yılında oluşturulmuştur. Meşhur mimar Alberto Prebisch‘in dizayn ettiği dikilitaş 67 metre yüksekliğe sahiptir. Buenos Aires‘in ve Arjantin’in en değerli sembollerinden biri haline gelen yapı kente gelen turistlerin de ilgisini görüyor.

Eğer yurt dışına seyahat etmek istiyorsanız Buraya tıklayarak yeni açtığımız Dünya Top listelerimizi inceleyebilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere hoşçakalın.

  • hasret
    hasret - 11:15

    burayı çok beğendim. gelip bizzat yakından göreceğime söz verebilirim. harika bir yer herkesin gezip göreceği yerlerden biri

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.