Antalya gezisine ekleyebileceğimiz alternatif yerlerden bir diğeri ise Arykanda Antik Kenti‘dir.

 »  Arykanda Antik Kenti’nin ismi Likya dilinde “Ary-ka-wanda”, “yüksek kayalığın yanındaki yer” anlamına gelmektedir. Günümüzde kazı, bakım ve temizlik çalışmaları süren antik kent kat kat teraslara kurulmuştur. Antik kentin tümünü gezmek için yaklaşık 1 saat zaman ayırmak gerekiyor.

 »  Kentin adının filolojik açıdan yerli Anadolu dilini yansıtması, bölgenin en eski şehirlerinden biri olduğunu göstermektedir.

 »  Arykanda’nın yanı sıra, son yıllarda Limyra ve Patara’da ele geçen Geç Kalkolitik- Erken Bronz Çağı baltaları genel olarak bu bölgenin yoğun, olarak iskan edildiğine işaret etmektedir.

 »  Ancak, II.bine tarihlenen taş balta dışında, buluntulara dayanarak, şehir tarihini İ.Ö. 5.y.y.dan önceye götürmek güçtür.

 »  İ.Ö. 5.y.y.a ait yerli beylerden Kuprili ve Aquwami’ye ait sikkeler, Pers egemenliği sırasındaki Arykanda’yı yansıtırken, bunu İ.Ö. 4.y.y.a tarihlenen Limyra beyi Perikles’e ait sikkeler izlemektedir.

Ulaşım ve Adres Bilgileri / İletişim bilgileri

Adres : Arykanda Örenyeri – Finike – ANTAL YA
Antalya Müzesi Telefon: 0242 2385688-89
Antalya Müzesi Fax: 0242 2385687
Mail : info@antalyamuzesi.gov.tr

 »  Eğer yolunuz Antalya ve çevresine düşerse daha önceden hazırlamış olduğumuz Antalya’da gezilecek yerler listemize gözatabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN | yazmadan önce

Please enter your comment!
Please enter your name here