Arykanda Antik Kenti Tanıtımı, Nerede ve Nasıl Gidilir?

Genel Bilgiler

Arykanda Antik Kenti Hakkında Bilgiler

Antalya gezisine ekleyebileceğimiz alternatif yerlerden bir diğeri ise Arykanda Antik Kenti‘dir.

 »  Arykanda Antik Kenti’nin ismi Likya dilinde “Ary-ka-wanda”, “yüksek kayalığın yanındaki yer” anlamına gelmektedir. Günümüzde kazı, bakım ve temizlik çalışmaları süren antik kent kat kat teraslara kurulmuştur. Antik kentin tümünü gezmek için yaklaşık 1 saat zaman ayırmak gerekiyor.

 »  Kentin adının filolojik açıdan yerli Anadolu dilini yansıtması, bölgenin en eski şehirlerinden biri olduğunu göstermektedir.

 »  Arykanda’nın yanı sıra, son yıllarda Limyra ve Patara’da ele geçen Geç Kalkolitik- Erken Bronz Çağı baltaları genel olarak bu bölgenin yoğun, olarak iskan edildiğine işaret etmektedir.

 »  Ancak, II.bine tarihlenen taş balta dışında, buluntulara dayanarak, şehir tarihini İ.Ö. 5.y.y.dan önceye götürmek güçtür.

 »  İ.Ö. 5.y.y.a ait yerli beylerden Kuprili ve Aquwami’ye ait sikkeler, Pers egemenliği sırasındaki Arykanda’yı yansıtırken, bunu İ.Ö. 4.y.y.a tarihlenen Limyra beyi Perikles’e ait sikkeler izlemektedir.

Nasıl Gidilir? Konum Bilgileri
Harita sokaklarında dolaşmak için ikonu sürükleyin Harita üzerindeki insan simgesini sürükleyip bırakarak haritada sokaklarda dolaşabilirsiniz! (Bazı konumlar Google Maps tarafından henüz sokak görünümüne açılmamış olabilir.)

Arykanda Antik Kenti Nerede ve Nasıl Gidilir?

Adres: Arykanda Örenyeri – Finike – ANTAL YA
Antalya Müzesi Telefon: 0242 2385688-89
Antalya Müzesi Fax: 0242 2385687
Mail : info@antalyamuzesi.gov.tr

 »  Eğer yolunuz Antalya ve çevresine düşerse daha önceden hazırlamış olduğumuz Antalya’da gezilecek yerler listemize gözatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pardon! Bölüyorum ama;

Sayfamda bu kadar zaman geçirdiğine göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Tüm gezi listelerinin periyodik olarak yayına alındığı Youtube kanalımıza abone olarak bizi yakından takip edebilirsiniz.

ÜCRETSİZ ABONE OL