Atatürk Orman Çiftliği | Nerede, Nasıl Gidilir ve Tüm Detaylar

Hakkında Bilgiler

Ankara’nın gözde gezi noktalarından bir tanesi Atatürk Orman Çiftliği. Atatürk’ün çabalarıyla kurulmuş olan çiftlik günümüzde hala halka açık hizmet vermeye devam ediyor. Yeşil alanları, piknik yapmaya elverişli ortamı ve tarihe tanıklık eden dokusuyla Ankara gezilecek yerler listesinde mutlaka bulunması gerekiyor Atatürk Orman Çiftliği’nin.

Piknik alanları, Atatürk’ün evi ve içerisinde bulunan müzelerle keyifli bir gezintinin garantisini sunuyor tarihi çiftlik. Sevgili okurlarımız için bu yazımızda Atatürk Orman Çiftliği nerede, nasıl gidilir, çiftlik içindeki tarihi mekanlar ve çok daha fazlası tüm detaylarıyla bu yazımızda..

Kurtuluş Savaşı öncesi arazisi başka kişilere ait olan Atatürk Orman Çiftliği, zaman içerisinde Mustafa Kemal Atatürk tarafından satın alınmış ve Atatürk’ün talimatlarıyla yeşillendirme çalışmalarına başlanmıştır.

İlk hali bataklık ve sazlık olan arazi için birçok kişi ıslah edilemez demiş olsa da Mustafa Kemal Atatürk söylenenleri dinlememiş ve ıslah çalışmalarını başlatmıştır.

Gazi Orman Çiftliği adını verdiği çiftlikte savaştan yeni çıkan halkı dönemin modern tarım faaliyetleriyle tanıştırmak için sayısız çalışma gerçekleştirmiştir.

Bunlardan birkaçına örnek verecek olursak; o dönemde meyve ağacı fidesi ve tohum getiren çiftçiler değişik türdeki meyve ve sebze tohumları alabiliyordu, çiftlikte kurulan hayvanat bahçesi domuz, tilki, ayı ve çakal gibi tarım arazilerine zarar veren hayvanları halka teşhir ediyordu, çiftlikte kurulmuş olan hayvan çiftliğindeyse süt, tereyağı gibi ürünler üretiliyordu.

Bu ve benzeri daha pek çok faaliyet Atatürk Orman Çiftliği’nde gerçekleştirilerek halk tarıma yönlendirilmeye çalışıyordu. Zaman içerisinde Gazi Orman Çiftliği hızla ağaçlandırıldı ve modern tarım konusunda çiftçilere yol gösterici olmaya devam etti.

İlerleyen dönemlerdeyse çiftlik daha da geliştirildi ve günümüzde tarihi evler, müzeler, piknik alanları, gül bahçesi gibi alanlarıyla Ankara’nın göz bebeği konumuna geldi.

Atatürk Orman Çiftliği’nde Bulunan Gezi Alanları

Atatürk Orman Çiftliği
Atatürk Orman Çiftliği

Atatürk Orman Çiftliği Ankara halkına nefes aldıran yerler arasında bulunuyor. Çeşitli bölümlerden oluşan Atatürk Orman Çiftliği’nin en gözde kısımlarından biriyse Gazi Orman Çiftliği Parkı.

Yemyeşil ağaçlar arasında gezebileceğiniz parkta akçaağaç, karaçam, dişbudak ve meşe gibi sayısız ağaç bulunuyor. Ağaç türlerinin yanı sıra yaklaşık 500 gülün bulunmakta olduğu gül bahçesi insanı mest ediyor.

Çocuklar içinde eğlenceli vakit geçirebilecekleri yerler arasında bulunuyor Atatürk Orman Çiftliği. İçerisinde bulunan çok sayıda oyun parkıyla Ankara’nın göbeğinde, yeşillikler arasında keyifli vakit geçirebilme olanakları sunuyor.

Atatürk Orman Çiftliği kurulduğu günden bu zamana halka nefes alabilecekleri bir ortam sunuyor. Bu bağlamda yapılmış olan piknik alanları, özellikle hafta sonları Ankaralılar tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor. Ankara geziniz esnasında Atatürk Orman Çiftliği içerisinde bulun Gazi Piknik Alanı’nda sevdiklerinizle beraber keyifli geçecek bir piknik yapabilirsiniz.

Piknik yapmak istemiyorsanız başka alternatiflerinizde bulunuyor. Çiftlik içinde restoran ve kafeler mevcut. Ancak bunlar arasında Gazi İstasyonu tarihi öneme sahip, Atatürk Orman Çiftliği’nin ilk dönemlerinde inşa edilmiş yapılar arasında yer alıyor. Dönemin mimarlarından olan Ahmet Burhanettin Bey’in yapımını gerçekleştirdiği Gazi İstasyonu, günümüzde restoran olarak gelen misafirlerini ağırlıyor.

Atatürk Orman Çiftliği’nin en dikkat çeken kısmıysa Atatürk’ün doğduğu evin tıpa tıp aynısının burada bulunması. Orijinali Selanik’te bulunan Atatürk’ün doğduğu evin aynısı çiftlikte de inşa edilmiş. İçerisinde Atatürk’e ait özel eşyaların sergilendiği vitrinler bulunan Atatürk Evi, gelen misafirlerine hem zamanda hem de mekânda kısa bir yolculuk yaptırıyor.

Dekoruyla, teşhir edilen eşyalarla insanı büyüleyen yapıda bir de gelen misafirlerin kendilerinden bir hatıra bırakabilecekleri defter bulunuyor.

Atatürk Orman Çiftliği Müze ve Sergi Salonu’ysa keyifle gezebileceğiniz diğer kısımlardan biri. Müzede geçmişin izleri temalı bir fotoğraf sergisi bulunuyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün çeşitli fotoğraflarından oluşan sergide tarih sayfalarında çıkacağınız keyifli bir yolculuk sizleri bekliyor.

Fotoğraf sergisine ek olarak müzede çiftliğin kuruluş dönemlerine ait eski eşyalar sergileniyor. Bunlar arasında eski tarım aletleri ve fıçılar, çiftlikte kullanılmış olan ilk dondurma makinası, çeşitli veteriner ekipmanları ve şişeleme makinaları bulunuyor. Ayrıca sergi salonunda farklı fotoğraf sergileri, yarışmalar ve sunumlar gerçekleştirilebiliyor.

Atatürk Orman Çiftliği’nin önemli kısımlarından bir diğeriyse Devlet Mezarlığı. 1980’li yıllarda inşa edilmiş olan anıt-mezarda geçmiş dönemlerin başbakanları, cumhurbaşkanları ve dönemin komutanları defnedilmiş.

Çiftlik içinde bir de Saat Kulesi bulunuyor. Yapım nedeni tam olarak bilinmese de 1926 yılında, o dönem çiftlik çalışanlarının çalışma saatlerine uymaları için yapıldığı düşünülüyor.

Atatürk Orman Çiftliği’nde sadece gezi kısımları bulunmuyor. Kurulduğu dönemlerde olduğu gibi fabrikalarıyla üretim yapmakta. Çiftlik içinde bulunan fabrikalarda süt, şarap ve meyve suyu üretilmekte. Bunun yanı sıra yine AOÇ menşeli çeşitli ürünlerinde satışı yapılmakta.

Giriş Ücretleri (2021)

Atatürk Orman Çiftliği’ni ziyaret için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor.

Ziyaret Saatleri (2020)

Atatürk Orman Çiftliği ziyaret saatleri yaz ve kış dönemi olarak ikiye ayrılmaktadır. Kış döneminde ziyaret saatleri hafta içi ve hafta sonları 08.30-17.00 arasındadır. Yaz döneminde ziyaret saatleri hafta içi 08.30-17.00 arasında, hafta sonu 08.30-19.00 arasındadır.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Atatürk Orman Çiftliği’ne gitmek için otobüs ve dolmuş seçeneklerini kullanabilirsiniz. EGO 519, EGO B1, EGO B2 tercih edebileceğiniz otobüs olanaklarından.

Dolmuşu tercih edecekseniz İstanbul Yolu-Çiftlik Kavşağı güzergahında bulunan dolmuşları kullanabilirsiniz.

Ancak dolmuştan indikten sonra 500 metrelik bir yürüme mesafesi bulunuyor. Bunlara ek olarak tercih edebileceğiniz diğer bir ulaşım seçeneğiyse Banliyö Treni. Kayaş-Sincan güzergahındaki banliyö trenini kullanarak Gazi İstasyonu’na gidebilirsiniz.

  • Adres: Gazi, Cumhurbaşkanlığı Blv, Yenimahalle / Ankara
  • Konum bilgileri için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!