Augustus Tapınağı Rehberi | Nerede, Tarihi ve Giriş Ücretleri

Hakkında Bilgiler

Augustus Tapınağı, Ankara’nın tarihi ve kültürel mirasları arasında önemli bir yere sahip olan etkileyici bir yapıdır. Ulus bölgesinde yüksekçe bir noktada konumlanan tapınak, yazıtlarıyla “yazıtlar kraliçesi” olarak anılmaktadır. Günümüzde Müslümanların önemli ibadet yerlerinden biri olan Hacı Bayram-ı Veli Camisi ile yan yana bulunan bu tapınak, farklı inançların ve medeniyetlerin izlerini taşıyan eşsiz bir tarihî mekanı temsil eder.

Augustus Tapınağı, tarihî olarak Frigya tanrısı Men adına inşa edilmiş olup, MÖ 25 yılından sonra yavaşça yıkılmıştır. Daha sonraları Roma imparatoru Augustus adına bir bağlılık nişanesi olarak Galat hükümdarının oğlu kral Pilamenes tarafından yeniden inşa edilmiştir. İsmi de bu sebeple Augustus olarak kalmıştır.

Tapınak, zaman içinde çeşitli dönemlerde farklı medeniyetler tarafından kullanılmış ve değişikliklere uğramıştır. Bizanslılar tarafından kiliseye dönüştürülen yapı, günümüzde Hacı Bayram Camii’nin yanında yer almaktadır. Bu uyumlu komşuluk, farklı inançların bir arada barış içinde yaşamasının güzel bir örneğidir.

Augustus Tapınağı’nın önemi, 1555 yılında Hollandalı Busbecque tarafından keşfedilmesi ve daha sonra 1930 yılında Dr. Hamit Zübeyr Koşay tarafından yapılan kazılarla tüm mimarisinin ortaya çıkmasıdır. Bu sayede tarih ve arkeoloji tutkunları, tapınağın geçmişine dair önemli bilgiler edinebilmiştir.

Ankara’nın göz kamaştırıcı tarihi dokusunu keşfetmek isteyen gezginler için Augustus Tapınağı önemli bir durak olacaktır. Bu tarihi yapı, binlerce yıllık geçmişiyle ziyaretçilerini büyülerken, Hacı Bayram Camii ile birlikte zengin bir kültürel ve dini deneyim sunar. Ankara’nın tarihî ve kültürel mirasını yakından tanımak ve farklı medeniyetlerin izlerini sürmek isteyen herkesi Augustus Tapınağı’na bir yolculuğa çıkmaya davet eder.

Giriş Ücretleri (2023)

Açılış ve kapanış saatleri sezonsal olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Haftanın 7 günü açıktır ve girişler ücretsizdir.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Yol Tarifi: Augustus Tapınağı, Ankara’nın merkez ilçelerinden Altındağ’a bağlı Ulus Semti’nde yer alıyor. Hacı Bayram Mahallesi’ndeki tarihi yapıya özel araç ve toplu taşıma ile rahatlıkla ulaşılabiliyor.

Eğer tercihinizi toplu taşımadan yana kullanırsanız, metro ya da minibüs seferlerinden yararlanarak Ulus’a geldikten sonra Hacı Bayram Veli Camisinin arkasında bulunan tapınağa 10 dakikalık bir yürüyüşün ardından ulaşabilirsiniz.


 »  Eğer Yolunu bir gün Ankara’ya düşerse ve nereleri gezebilirim diyorsanız, size rehber olacak olan Ankara’da Gezilecek Yerler Adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

 • sude
  sude - 18:10

  güzel bence ıstedıklerıne ulasabılıyorsun

  Yanıtla

 • sude
  sude - 18:08

  guzel

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.