Ana sayfa Türkiye Ankara Augustus Tapınağı Nerede (Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri..)

Augustus Tapınağı Nerede (Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri..)

6650

Augustus Tapınağı Hakkında Kısa Bilgi

 #  Ulus’ta yüksekçe bir noktada bulunan Augustus Tapınağı, günümüze ulaşan yazıtlarıyla, “yazıtlar kraliçesi” ünvanına sahip olmuştu. Hacı Bayram-ı Veli Camisinin yan duvarıyla bitişen tapınak, Paganizmden Hristiyanlığa farklı inançlarda ibadet edenlerin mekanı olarak günümüzde de Müslümanların büyük abidelerinden birisiyle komşuluk etmektedir.

 #   Augustus Tapınağı, MÖ 25 yılından sonra Frigya tanrısı olan Men adına yapılmış olan tapınak zamanla yıkılmıştır. Bugüne gelindiğinde ise tapınağın kalıntıları bulunmaktadır. Bu tapınak son Galat hükümdarının oğlu olan kral Pilamenes tarafından Roma imparatoru Augustus adına bir bağlılık nişanesi olması sebebiyle yaptırılmıştır. Adını da imparatorun adından almaktadır. Sonrasında Bizanslılar, çeşitli eklemeler yapmışlar ve pencereleri açarak da kilise haline getirmişlerdir. Şimdilerde Augustus Tapınağı Ankara Ulus’ta Hacı Bayram Camii bitişiğinde bulunmaktadır.

 #   Augustus Tapınağı, 1555 yılında Hollandalı Busbecque tarafından bulunmuş olup, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının ardından da 1930 yılında Dr. Hamit Zübeyr Koşay tarafından yapılan kazıda, tapınağın tüm mimarisi açığa çıkmıştır.


Augustus Tapınağı Resimleri

Augustus Tapınağı Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Açılış Saati Kapanış Saati
15 Nisan / 2 Ekim Yaz 09:00 19:00
3 Ekim / 14 Nisan Kış 08:00 17:00

 !  Açılış ve kapanış saatleri sezonsal olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Haftanın 7 günü açıktır. Augustus Tapınağı’na giriş ücretsizdir.


Augustus Tapınağı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Yol Tarifi: Augustus Tapınağı, Ankara’nın merkez ilçelerinden Altındağ’a bağlı Ulus Semti’nde yer alıyor. Hacı Bayram Mahallesi’ndeki tarihi yapıya özel araç ve toplu taşıma ile rahatlıkla ulaşılabiliyor.

 #  Eğer tercihinizi toplu taşımadan yana kullanırsanız, metro ya da minibüs seferlerinden yararlanarak Ulus’a geldikten sonra Hacı Bayram Veli Camisinin arkasında bulunan tapınağa 10 dakikalık bir yürüyüşün ardından ulaşabilirsiniz.


 »  Eğer Yolunu bir gün Ankara’ya düşerse ve nereleri gezebilirim diyorsanız, size rehber olacak olan Ankara’da Gezilecek Yerler Adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

İçeriğimizi beğendiyseniz bizi @gezilesiyer İnstagram hesabımızdan takip edebilir, Ayrıca arkadaşlarınızı da bu makaleden haberdar edebilirsiniz.
Ücretsiz olarak gezi yazılarınızı sitemizde yayınlayabilir, 100'lerce kişinin kafasındaki sorulara cevap olabilirsin. İçerik ekle kısmına tıkla, hemen başla!
Yazımızda bulunmayan ve sizin bildiğiniz ekstra bir bilgi oldu mu? İlave etmek isterseniz Yorum Ekle kısmına tıklayarak bunu bizimle paylaşabilirsiniz.

2 KİŞİ TARAFINDAN YORUM YAPILDI.

BİR YORUM YAZIN | yazmadan önce

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın