Ayasofya Müzesi

Ayasofya Müzesi Hakkında Bilgiler

 »  Ayasofya İstanbul’un en gözde yerlerinden birisidir. Ayrıca Türkiye’nin en çok ziyaret edilen yerler arasına girmektedir.

 »  Ayasofya Müzesi İstanbul’da yapılan en büyük Bizans kilisesidir. Diğer adıyla Hagia Sophia, İstanbul’un fethine dek kilise idi. 1453 yılı Fetihten sonra camiye çevrildi. Daha sonra Atatürk’ün emriyle 1934 yılında müze haline dönüştürüldü.

Ayasofya Müzesi

Ayasofya ne demek ?

Binanın adındaki “Sofya” kelimesi eski Yunanca’da “Bilgelik” anlamındaki “Sophos” sözcüğünden gelmektedir. Dolayısıyla “Aya Sofya” adı “Kutsal Bilgelik” ya da “İlahi Bilgelik” anlamına gelmekte olup, Ortodoksluk mezhepinde Tanrı’nın üç niteliğinden biri sayılır.

Ayasofya Müzesi

Ayasofya kim tarafından İnşaa edildi ?

Ayasofya, Bizans İmparatoru I. Jüstinyen tarafından MS 532 – 537 yılları arasında İstanbul’un tarihi yarımadasındaki eski şehir merkezine inşa ettirilmiştir.

Ayasofya Resimleri

Ayasofya Müzesi Tesbih

Bu dev tesbihin adı Fesubhanallah… Sanatçı Hatice Ünal’ın 99 taneli tesbihi Yeditepe Bienali kapsamında Ayasofya Müzesi’nde sergileniyor. Bienal 15 Mayıs’ta sona erecek.

Ayasofya Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Yaz Sezonu Kış Sezonu Giriş Ücreti (2019)
09:00 – 19:00 09:00 – 17:00 60 TL

 »  Gişe kapanış saatleri sezonsal olarak değişkenlik göstermektedir.
 »  Yaz sezonunda 18:00, Kış sezonunda ise 16:00 denince giriş kapanmaktadır.
 »  Ayasofya’ya ücretsiz girenler listesini kendi sitesinden takip edebilirsiniz.
 »  Ramazan ve Kurban bayramlarının birinci günü yarım gün ziyarete kapalıdır.

Ayasofya Müzesi

Ayasofya Müzesi Nerede Nasıl Gidilir?

 Otobüsle:  İlk önce Eminönü‘ne gelin. Tramvaya binip Ayasofya’ya ulaşabilirsiniz.
 Varpurla:  Kadıköy-Eminönü / Üsküdar-Eminönü vapurlarıyla Tramvaya ulaşın.
 Tramvayla:  Bağcılar/Kabataş hattını kullanarak Gülhane ve Sultanahmet duraklarında inin.
 Otopark Ücreti:  Ayasofya müzesine ait otopark maalesef bulunmamaktadır.

Google Map / Konum Bilgileri

 »  Eğer Bir gün Yolunuz İstanbul ve çevresine düşerse daha önce hazırlamış olduğumuz İstanbul’da gezilecek yerler listemizi inceleyebilirsiniz.

7 KİŞİ TARAFINDAN YORUM YAPILDI.

 1. Ayasofyayı anlatabilir miyim bilmiyorum ama burayı Ali Canip Olgunlu dan dinlemelisiniz. Eğer ondan dinleyemiyorsanız kitabini alıp okumanızı tavsiye ederim yorumlaması farklıdır. Ayasofya Bizansın İstanbul a yaptığı en büyük klisedir. Yapının mimarları Miletoslu İsidoros ve Trallesli Anthemios tur. 916 yıl kilise olarak kullanıldıktan sonra 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet in fethinden sonra camii ye çevrilmiştir. 482 yıl camii olarak kullanılmış sonrasında Atatürk ün isteğiyle 1935 yılında müzeye çevrilmiştir.

 2. Ülkemizde ve Avrupa şehirlerinde benzer birçok yer ziyaret ettim. Fakat Ayasofya çok farklı. Beni bu kadar etkileyecek ikinci bir eser olabileceğini düşünmüyorum. Azamet, estetik, sanat, zarafet, tarih… Her şey içiçe öyle güzel bir armoni içinde ki, saatlerce kalıp ayrılmak istemiyorum. Tekrar tekrar gidilecek muazzam bir eser…

 3. Aslında tarihi yönden, mimarisi dahil, çok değerli bir mekan.
  Lakin tarih nasıl yok edilebilir der iseniz, öne çıkan örneklerden birisi sanki burasıdir.
  Girişte aldıklari fahiş ücret ile karşılığında hissettiginiz kahır, acı bir tezattır.
  İçerisi tadilat yapiyoruz gerekçesi ile toz toprak…
  Ancak, binanın kendi özgün dokusu da sakil bir şekilde sanki artık kalmamıştır.
  Içiniz acır, böyle mi olmalı tarihe verilen değer der, ağlamaklı çıkarsınız.

 4. Tadilat var tamamı gorulemiyor ama bu alışıldık bir durum bir defa daha gidince aynı tadilatın devam ettiğini görebilirsiniz.Ama bu sizin gezmenize mani bir durum oluşturmaz.Daha çok turistlerin ziyaret akınına uğrayan bir yer haliyle sonuçta kiliseden camii ye donusturdugumuz bir yer ama ibadet amaclı kullanılmıyor sadece turistik amaca yönelik. Üst kata çıkmak için meyilli bir yoldan çıkılıyor bu yüzden bacaklarında problem olanlar için biraz eziyetli bir yol ama geçerken keyifli,üst kat manzarası daha güzel şöyle yukarıdan bir bakış atılıyor ayasofya ya,birde camdan görülen süleymaniye camii var ‘tam resimlik …
  Gelelim girişlere evet çok KALABALIK oluyor turist kafileleri girdiği için ama size KOLAY GIRME TİYO su…Muze kartiniz varsa asker ve ya 65 yas üzeri Türk vatandaşı iseniz sağdan sağdan sıra beklemeden girebiliyorsunuz.Bu diğer müzeler içinde gecerli(asker ve 65 yas üstü gişeden ucretsiz bilet almak durumunda ama bunun içinde sıra beklemeden aliniyor).
  UMARIM FAYDALI OLMUŞTUR…

 5. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından işletiliyor ve bu nedenle Müze Kart geçerli. Kesinlikle Müze Kart alın ve öyle gezin. Hem kartınızı bir yıl boyunca değişik yerlerde kullanırsınız hemde çok daha farklı yerler görme şansı elde edersiniz. Canım ülkem açık hava müzesi 🙂

 6. Ayasofya bir dünya harikasıdır… tarih kokan bir yer… Ölmeden önce muhakkak gidip görülmesi gereken yerlerden.. Hem Hristiyanlık, hem de Müslümanlık öğeleriyle bezenmiş olağanüstü bir yapıt. Rehberle gezme imkanınız yoksa, girişte 30 TL ye kiralanan Audio Rehber ( kulaklık ) den faydalanmanızı tavsiye ediyorum.

BİR YORUM YAZIN | yazmadan önce

Please enter your comment!
Please enter your name here