Ana sayfa Türkiye İstanbul Ayasofya Müzesi Nerede (Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri, Hakkında Bilgi..)

Ayasofya Müzesi Nerede (Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri, Hakkında Bilgi..)

8961

Ayasofya Müzesi Hakkında Kısa Bilgi

 »  Ayasofya İstanbul’un en gözde yerlerinden birisidir. Ayrıca Türkiye’nin en çok ziyaret edilen yerler arasına girmektedir.

 »  Ayasofya Müzesi İstanbul’da yapılan en büyük Bizans kilisesidir. Diğer adıyla Hagia Sophia, İstanbul’un fethine dek kilise idi. 1453 yılı Fetihten sonra camiye çevrildi. Daha sonra Atatürk’ün emriyle 1934 yılında müze haline dönüştürüldü.

Ayasofya ne demek ?

Binanın adındaki “Sofya” kelimesi eski Yunanca’da “Bilgelik” anlamındaki “Sophos” sözcüğünden gelmektedir. Dolayısıyla “Aya Sofya” adı “Kutsal Bilgelik” ya da “İlahi Bilgelik” anlamına gelmekte olup, Ortodoksluk mezhepinde Tanrı’nın üç niteliğinden biri sayılır.

Ayasofya kim tarafından İnşaa edildi ?

Ayasofya, Bizans İmparatoru I. Jüstinyen tarafından MS 532 – 537 yılları arasında İstanbul’un tarihi yarımadasındaki eski şehir merkezine inşa ettirilmiştir.

Ayasofya Resimleri

Bu dev tesbihin adı Fesubhanallah… Sanatçı Hatice Ünal’ın 99 taneli tesbihi Yeditepe Bienali kapsamında Ayasofya Müzesi’nde sergileniyor. Bienal 15 Mayıs’ta sona erecek.

Ayasofya Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Yaz Sezonu Kış Sezonu Giriş Ücreti (2018)
09:00 – 19:00 09:00 – 17:00 60 TL

 »  Gişe kapanış saatleri sezonsal olarak değişkenlik göstermektedir.
 »  Yaz sezonunda 18:00, Kış sezonunda ise 16:00 denince giriş kapanmaktadır.
 »  Ayasofya’ya ücretsiz girenler listesini kendi sitesinden takip edebilirsiniz.
 »  Ramazan ve Kurban bayramlarının birinci günü yarım gün ziyarete kapalıdır.


Ayasofya Müzesi Nerede Nasıl Gidilir?

 Otobüsle:  İlk önce Eminönü‘ne gelin. Tramvaya binip Ayasofya’ya ulaşabilirsiniz.
 Varpurla:  Kadıköy-Eminönü / Üsküdar-Eminönü vapurlarıyla Tramvaya ulaşın.
 Tramvayla:  Bağcılar/Kabataş hattını kullanarak Gülhane ve Sultanahmet duraklarında inin.
 Otopark Ücreti:  Ayasofya müzesine ait otopark maalesef bulunmamaktadır.


 »  Eğer Bir gün Yolunuz İstanbul ve çevresine düşerse daha önce hazırlamış olduğumuz İstanbul’da gezilecek yerler listemizi inceleyebilirsiniz.

İçeriğimizi beğendiyseniz bizi @gezilesiyer İnstagram hesabımızdan takip edebilir, Ayrıca arkadaşlarınızı da bu makaleden haberdar edebilirsiniz.
Ücretsiz olarak gezi yazılarınızı sitemizde yayınlayabilir, 100'lerce kişinin kafasındaki sorulara cevap olabilirsin. İçerik ekle kısmına tıkla, hemen başla!
Yazımızda bulunmayan ve sizin bildiğiniz ekstra bir bilgi oldu mu? İlave etmek isterseniz Yorum Ekle kısmına tıklayarak bunu bizimle paylaşabilirsiniz.

5 KİŞİ TARAFINDAN YORUM YAPILDI.

 1. Aslında tarihi yönden, mimarisi dahil, çok değerli bir mekan.
  Lakin tarih nasıl yok edilebilir der iseniz, öne çıkan örneklerden birisi sanki burasıdir.
  Girişte aldıklari fahiş ücret ile karşılığında hissettiginiz kahır, acı bir tezattır.
  İçerisi tadilat yapiyoruz gerekçesi ile toz toprak…
  Ancak, binanın kendi özgün dokusu da sakil bir şekilde sanki artık kalmamıştır.
  Içiniz acır, böyle mi olmalı tarihe verilen değer der, ağlamaklı çıkarsınız.

 2. Tadilat var tamamı gorulemiyor ama bu alışıldık bir durum bir defa daha gidince aynı tadilatın devam ettiğini görebilirsiniz.Ama bu sizin gezmenize mani bir durum oluşturmaz.Daha çok turistlerin ziyaret akınına uğrayan bir yer haliyle sonuçta kiliseden camii ye donusturdugumuz bir yer ama ibadet amaclı kullanılmıyor sadece turistik amaca yönelik. Üst kata çıkmak için meyilli bir yoldan çıkılıyor bu yüzden bacaklarında problem olanlar için biraz eziyetli bir yol ama geçerken keyifli,üst kat manzarası daha güzel şöyle yukarıdan bir bakış atılıyor ayasofya ya,birde camdan görülen süleymaniye camii var ‘tam resimlik …
  Gelelim girişlere evet çok KALABALIK oluyor turist kafileleri girdiği için ama size KOLAY GIRME TİYO su…Muze kartiniz varsa asker ve ya 65 yas üzeri Türk vatandaşı iseniz sağdan sağdan sıra beklemeden girebiliyorsunuz.Bu diğer müzeler içinde gecerli(asker ve 65 yas üstü gişeden ucretsiz bilet almak durumunda ama bunun içinde sıra beklemeden aliniyor).
  UMARIM FAYDALI OLMUŞTUR…

 3. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından işletiliyor ve bu nedenle Müze Kart geçerli. Kesinlikle Müze Kart alın ve öyle gezin. Hem kartınızı bir yıl boyunca değişik yerlerde kullanırsınız hemde çok daha farklı yerler görme şansı elde edersiniz. Canım ülkem açık hava müzesi 🙂

 4. Ayasofya bir dünya harikasıdır… tarih kokan bir yer… Ölmeden önce muhakkak gidip görülmesi gereken yerlerden.. Hem Hristiyanlık, hem de Müslümanlık öğeleriyle bezenmiş olağanüstü bir yapıt. Rehberle gezme imkanınız yoksa, girişte 30 TL ye kiralanan Audio Rehber ( kulaklık ) den faydalanmanızı tavsiye ediyorum.

BİR YORUM YAZIN | yazmadan önce

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın