Ayder Yaylası Hakkında Kısa Bilgi

Türkiye’nin En çok bilinen ve ilgiyi en çok üzerine çeken yaylası Ayder yaylasıdır. Rize’de bulunan Ayder yaylası, sadece Türkiye’den değil Dünyanın her yerinden ziyaretçi çekmekte. Tabiat ananın bütün güzelliklerini taşıyan yayla, Karadeniz Turları düzenlendiğinde listenin en başında gelenlerindendir.

07/2017 tarihinde yaptığımız Karadeniz turunda Ayder yaylasına geldiğimizde çok şaşırdık. İnanılmaz bir turist akımı var ve gelenleri %70’lık bir kısmını Araplar oluşturmakta.

Ayder Yaylası Nasıl Bir Yer?

Ben bardağın hep dolu tarafına bakan birisi olarak ne yazık ki bu sefer diğer düşünenler gibi düşünmüyorum. Ayder yaylasına yapılmış tüm bu projeler, reklamlar fazlasıyla abartılı olup beklentilerinin çok altında olduğunun gördüm.

Böyle düşünmemin sebebi Rize – Ovit yaylası‘nı daha önce gezmiş olmam olabilir. Çünkü Ayder yaylasında sizi oraya hayran bıraktıracak hiç bir şey yok. Tüm doğallığı bozup onlarca turiste kamp alanı olmuş durumda. Kısaca Otelden başka bir şey görmedim. Piknik yapmak için yer dahi zor buldum, kalabalıktan değil ha yer yok!

Dipnot: Ben Rizeli olarak daha önce çok gittiğimden eski güzelliğini bulamadım. Eğer siz ilk kez gidecekseniz muhakkak merakınızı giderin.

Ayder Yaylasında Neler Yapılır?

 »  Ayder yaylası yolu üzerinde bulunan Alabalık çiftliğine uğrayıp canlı alabalıkları seyredebilir, satın alabilirsiniz. (önizleme)

 »  Yayla içerinde bulunan Lokantalarda kendinize ziyafet çekebilir ya da Çamlıhemşin merkezden Mangal takımı satın alıp kendi doğal pikniğinizi yapabilirsiniz.

 »  Ayder’e gelmişken teleferiğe binmesek olmaz. Aşağıda ekleyeceğim görselde ki arkadaş izinsiz yayınladığım için kusura baksın. Dilerse kaldırabilirim.

 »  Kaplıcalar hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Eğer Mevsiminde gelirseniz Kemençe eşliğinde horon edenleri seyredebilir, hatta aralarına karışarak sizde horon etmesini öğrenebilirsiniz.

Ayder Yaylası Konaklama

Ortalama 500 metrelik bir alana yayılmış onlarca pansiyon görmeniz kaçınılmaz. Tepelere ve yamaçlara inşa edilmiş olmaları manzara bakımından şirin olmuş, fakat valiz taşıması açısından hiç öyle değil. Bir iki teleferik gördüm ama sizin için yeterli olmayacaktır. Siz yanınıza mümkünse ufak bir çanta alın.

Ayder Yaylası Resimleri

Ayder Yaylası Nerede ve Nasıl gidilir?

Ayder yaylası Çamlıhemşin merkezden Yaklaşık 20km ileridedir. Yolu takip edip sağa sola sapmadan varılabilir. Ayder yaylası dönüşü Çamlıhemşin merkez ayrımından vaktiniz varsa 15 kilometre tepedeki Zilkalesi‘ni görmenizi şiddetle öneriyorum.

Google Map / Konum Bilgileri

 »  Eğer bir gün yolunuz Rize’ye düşerse Rize’de gezilecek yerler listemizi muhakkak inceleyin.

Bu içerik hakkında bilgi sahibiyseniz toplumun yararı adına yorum olarak ekleyebilirsiniz. Eksik ve Hatalı bilgi için Hata Bildir butonunu tıklayın.

8 KİŞİ TARAFINDAN YORUM YAPILDI.

  1. Eski güzelliği ne kadar kaybolmuş olsada görmeye değer. Gitmişken zilkale ve palovit şelalesine uğramadan dönmeyin. Ayderin yukarılarına doğru ziplane yapılan yerler var denenbilir.

  2. Öncelikle tabela kültürünü benimseyin sayın çamlıhemşin belediyesi başkanı insanlara yönlendirici bir rehber olsun ve kuş bakışı kroki çizimi büyük Billboard tabelası yapınızki nereye geldikleri nereye gidecekleri belli olsun arnavut kaldırımlı bozuk yollarınızı düzeltiniz yol kenarlarına atılan çöpleri denetleyinizki kötü intiba bırakmayalım esnaflar için çokda serbest piyasa ekonomisine izin vermeyinizki kazıklı voyvoda misali takrardan gelmeleri için olumsuz sebepler oluşmasın..

  3. Yayla olarak çok güzel fakat binalaşma oldukça artmış. Mayıs ayında ziyaret ettim. Karlar yeni eriyordu ve akarsular coşmuştu. Mutlaka görmeniz gerekir. Yollar güzel. Fırtına deresi boyunca alternatif birçok mekan var.

  4. Güzelim yeri, kıytırık dükkanlarla doldurmuşlar. herşey karman çorman.. kimi ev tahtadan kimi beton kimi sarı kimi kırmızı.. bari yapacaksınız bir düzenle yapın da bir şeye benzesin.. çok düzensiz halde ben pek beğenmedim.

BİR YORUM YAZIN | yazmadan önce

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın