Borabay Gölü Nerede | Kamp, Aktivite, Konaklama ve Giriş Ücreti

Hakkında Bilgiler

Borabay Gölü, Amasya’nın Taşova ilçesine yaklaşık 25 km uzaklıkta ve Borabay köyünün batısında olan, doğal bir heyelan gölüdür. Denizden 1030 m. yüksekte bulunan gölün, en derin yeri 36 metredir.

Bir doğa harikası olan Borabay gölü, doğa yürüyüşü, piknik ve kamp için son derece uygun bir seçenektir. Denizden 800 m. (1050 rakım) yükseklikteki krater gölü olarak bilinen göl aslında küçük bir akarsuyun etraftan gelen yıkıntılarla tıkanması sonucu oluşmuş, doğal bir set gölüdür.

Bakanlar Kurulunca Turizm Merkezi olarak ilan edilmiş bulunan Borabay Gölü’nde 9 adet bungalov ev, gazino, kamp ve piknik alanları, doğa yürüyüşü parkuru ve dinlenme imkanları vardır. Bu nedenle yerli ve yabancı ziyaretçilerin çok sık uğradığı bir merkez durumundadır.

80 metre genişlik ve 25 metre derinliğe sahip olan göl, doğu batı yönünde uzanan bir vadi de yer alır. 900 x 300 metre ölçülerindeki gölün etrafında kayın, sarıçam, sedir, kestane ağaçları ile karışık Tabiat harikası gölün rengi zümrüt yeşilidir. Güney kıyısı sarp ve diktir. Kuzey kıyısı piknik amaçlı kullanılmaya uygundur.

Gölde kayık ile tur atılabilmekte ve göl etrafında temiz hava ortamında yürüyüş yapılabilmektedir. Belediye tarafından işletilen orman içi dinlenme tesisleri vardır.

Borabay Gölünde Yapılabilecek Aktiviteler

 #  Borabay Gölü’nün çevresinde bulunan yürüyüş patikalarında güzel bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Göl etrafındaki ormanlık alan içerisinde, ciğerlerinize temiz hava çekerek güzel bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

 #  Sonbahar ve kış aylarında bitki örtüsünün farklı bir renge bürünmesi sonucunda ortaya çıkan güzel manzara, fotoğraf çekmek isteyenler için oldukça ideal bir ortam sunuyor. Ayrıca göle yansıyan doğa da fotoğraflanacak şeyler arasında geliyor.

Borabay Gölü Tabiat Parkı, Amasya
Borabay Gölü Tabiat Parkı, Amasya

Borabay Gölü Konaklama

Borabay Gölü çevresinde Orman Genel Müdürlüğü’ne ait bungalovlar ve belediyeye ait kütük evler bulunmaktadır. Gölü Boraboy Kasabası’na birleştiren yolun sonunda belediye tarafından işletilen bir restoran bulunmaktadır. Hem işletmenin bulunduğu alan hem de göl kenarı, çadır kurmaya elverişlidir. Tesis içerisinde oturma yerleri ve ateş yakmak için kullanılan ocaklar da bulunmaktadır.

Boraboy Gölü Kamp ve Piknik Alanları

 #  Doğa harikası olan Boraboy Gölü, kamp ve piknik arayışı içerisinde olanlar için son derece ideal bir seçenek olacaktır. Doğayla baş başa kalmak isteyen herkesin gönül rahatlığıyla gelip piknik ve kamp yapabileceği Boraboy Gölü’nde günlük gıda ve diğer ihtiyaçlarınız için bakkal ve restaurantta bulunmaktadır. Kamp yeri için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

 #  Bakanlar Kurulu’nun Turizm Merkezi olarak ilan ettiği Boraboy Gölü’ndeki doğal ortamı sizlere büyülü bir dünyanın kapılarını aralayacaktır. Yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği Boraboy Gölü’nde sevdikleriniz ve aileniz ile birlikte unutulmayacak bir kamp yapabilirsiniz.

Giriş Ücretleri (2023)

Giriş Tarifesi Giriş Ücreti
Yetişkin 4 TL
Araç Başı 12 TL
Bisiklet 4 TL
Motosiklet 6 TL
Minibüs 36 TL
Otobüs 108 TL

Borabay Gölü Tabiat Parkı için girişler ücretlidir. Yetişkinler için giriş ücreti 4 TL olarak belirlenmiştir. Diğer araçlı motorlu taşıtlar için giriş ücretleri tablodaki gibidir.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Borabay gölü Amasya’nın Taşova ilçesine bağlı olup, Taşova’ya yaklaşık 15 km uzaklıktadır.

 #  Eğer Yolunu bir gün Amasya’ya düşerse ve nereleri gezebilirim diyorsanız, size rehber olacak olan Amasya Gezilecek yerler Adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

 • Basak
  Basak - 11:21

  Suan için kamp serbest mi ogrenebılır mıyım

  Yanıtla

 • İsa Tanyeri
  İsa Tanyeri - 10:44

  Özel bir işletmenin sorumluluğunda müthiş bir doğa harikası. Ancak para için 24 saat girişe izin verilen, gecenin bir yarısında pikniğe gelip, avaz avaz bağırıp gürültü yapan densizlerin uğradığı mekan.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.