Çelebi Mehmet Medresesi Nerede | Tarihi ve Hakkında Bilgiler

Hakkında Bilgiler

Şehre gelen Turistler tarafından ziyaret edilen Çelebi Mehmet Medresesi, Sağlam Minaresi ve görkemli yapısından dolayı ilgi görmektedir. Ayrıca Medresenin görkemli görüntüsüne eşlik eden Saat Kulesi güzelliğine güzellik katmaktadır.


 #  Merzifon Çelebi Mehmet Medresesi ya da Sultaniye Medresesi, 1414-1415 tarihleri arasında Osmanlı padişahı I. Mehmed’in emri ile Mehmet Memişoğlu Ebubekir tarafından inşâ edilen medrese. Medrese, Amasya’nın Merzifon ilçesinin merkezinde yer almaktadır. Medrese’nin ilk müderrisi ise Feridüddin Mehmet Çelebi’dir. Yapı, Çelebi Sultan Mehmet Camii’nin hemen yan tarafında yer almaktadır.

 #  Yapıyı mimarî tarihi bakımından ilk inceleyen kişi, Gabriel isminde bir profesördür. Profesörün yapı hakkında 1930 yılında yaptığı araştırmalara göre, kitabesindeki yapılış tarihi H. 817 (1414-1415)’dir. Medresenin büyük bir giriş kapısı vardır.

 #  Girişteki orijinal kapılar Ankara Etnografya Müzesi’nde yer almaktadır. Günümüzde ise giriş kısmında, Merzifon Belediyesi’nin sonradan yaptırdığı orijinallerine benzemeyen kapılar yer almaktadır. Giriş kapısı üzerinde, 1866 yılında Amasya Mutasarrıfı Ziya Paşa tarafından yaptırılan silindirik tuğla gövdeli bir saat kulesi yer almaktadır. Medrese kare plânlı olarak, kesme taştan inşa edilmiştir. Yapı içerisinde 20 adet hücre yer almaktadır.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Amasya merkezde olup Ulaşımı gayet kolaydır. Saat kulesi yönüne ilerleyin hemen altındadır.


 »  Eğer Yolunu bir gün Amasya’ya düşerse ve nereleri gezebilirim diyorsanız, size rehber olacak olan Amasya Gezilecek yerler Adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.