Çelikhan İçmesi Rehberi | Nerede, Tarihi ve Hakkında Bilgiler

Hakkında Bilgiler

Adını ilçesinden alan, Adıyaman ilinin Çelikhan İlçesinde bulunmaktadır. Adıyaman’nın 25 km kuzeybatısında Akçalı Köyüne  5 km mesafede olup şifalı bir soğuk sudur. Suyun, mide ve bağırsak hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Her derde deva olduğuna inanılan Çelikhan İçmesi, sürekli ziyaret edilen bir nokta olsa da turizm açısından pek bir çalışma yapılmamıştır.

celikhan-icmesi

Her derde deva olduğuna inanılan Çelikhan İçmesi, sürekli ziyaret edilen bir nokta olsa da turizm açısından pek bir çalışma yapılmamıştır.

Çelikhan İçmesi, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji ve Hidro Klimatoloji Kürsüsü tarafından incelenmiştir. İnceleme raporunda suyun; mide, barsak, gastrit ve ülser hastalarına iyi geldiği açıklanmıştır. Adıyaman’da termal suların pek olmaması da Çelikhan İçmesi’nin daha fazla ilgi görmesine sebep olmuştur.

İçme, Çelikhan’ın 19 kilometre uzağında olup kolay bir ulaşıma sahiptir. Günümüzde hala bir tesis yapılmaması bölgenin ziyaretçi potansiyelini düşürmektedir. Adıyaman’da geçireceğiniz günlerde Çelikhan İçmesi’ne kısa bir ziyaret yapabilirsiniz.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Çelikhan İçmesi ismini bulunduğu ilçeden almaktadır. Adıyaman’ın Çelikhan ilçesinde yer alan bu çeşmeye ulaşmak için ilçe merkezden ortalama 25 kilometrelik bir yol katetmeniz gerekiyor.

Konum ve harita bilgisi henüz google maps’a eklenmediği için buraya ekleyemiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.