Cendere Köprüsü Rehberi | Nerede, Tarihi ve Hakkında Bilgiler

Hakkında Bilgiler

Adıyaman’da Cendere çayı üzerinde yer alan ve dünyanın hâlen kullanılmakta olan en eski köprülerinden biri olarak anılan tarihi köprü. Adıyaman’a 55 km mesafede, bugün Eskikale olarak bilinen bir antik yerleşim bölgesinde bulunmaktadır.

Köprünün üstündeki Latince bir yazıttan anlaşıldığına göre Roma İmparatoru Septimius Severus (193-211), karısı ve oğulları adına yaptırılmıştır. Orjinalinde 4 korint sütun bulunduğu Kahta tarafındaki ikisinin Septimius Severus ve eşine, Sincik tarafındaki ikisinin ise oğullarına adandığı biliniyor. Ancak oğullardan Geta`ya ait olan sütun, onu öldüren ve kardeşine ait her şeyi yok etmek isteyen Caracalla adlı kardeş tarafından yıktırılmış.

Köprü 1997`de bakımdan geçmiş ve üzerinden 5 ton ağırlığa kadar olan taşıtların geçmesine izin veriliyor. 500 metre doğusuna yeni bir köprü daha yapılmıştır.

Cendere Köprüsü Resimleri

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Cendere Köprüsü Adıyaman’ın Kahta İlçesinde yer almaktadır. İlçeye Uzaklığı çok fazla değildir.

  • Adres: Burmapınar, Kâhta / Adıyaman
  • Konum bilgileri için tıklayın.

 »  Eğer Yolunuz Adıyaman’a düşerse Cendere Köprüsü dışında nereleri gezebilirim diyorsanız  Adıyaman’da Gezilecek Yerler Adlı konumuzu inceleyebilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

  • Enrico
    Enrico - 03:12

    29-06-2012 04-07-2012 tatili geçirdim bence eksikleri çok fazla bu otelin. hiç memnun kalmadım açıkçası. o kadar paraya yazık. havuzun leş gibi pis kenarları falan iğrenç içinde iğrenç. yemekleri de çok kötü hep zeytin salata yedik. her gün tavuk çok berbat.diğer yemeklerde iğrenç ötesi. çok sivri sinek var ilaçlanma yok. ilgi alaka yok. görünüş itibariyle güzel ilgi çekici ama içine girince detayları girince çok kötü bir yer. işletmecileri hiç ilgilenmiyor anlaşılan o ki. plajı yok kumsal yok yüzme bilmeyen yada az bilen gitmesin kesinlikle. yoksa pis havuza girmek zorunda kalır ve mikrop kaparak hasta olarak tatilini geçirir. diskosunda da müzikler iğrenç. 5 para etmez yazık verdiğimiz paraya.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.