Çubuk Barajı Rehberi | Nerede ve Hakkında Bilgiler

Hakkında Bilgiler

Cumhuriyet döneminin ilk barajıdır. Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla 1930 yılında yapımına başlanmış 1936 yılında tamamlanarak 3 Kasım 1936 tarihinde Atatürk tarafından açılmıştır.

Ankara şehrinin 11 kilometre kuzeyinde , Çubuk çayı üzerinde, Ankara‘nın su ihtiyacından bir kısmını gidermekle beraber Etimesgut ve Orman Çiftliği dolaylarını ihtiva eden 50 bin dönümlük bir alanı sulamak amacı ile kurulmuş baraj. Barajın etütleri 1929 yılında basmış ve inşaat 1936 yılında tamamlanmıştır. Çubuk barajının çevresi ağaçlandırılmış , bir gazino yaptırılarak Ankara’nın mesire yerlerinden biri haline getirilmiştir.

Ankara Denilince akla gelen başlıca turşu ve barajlardır. Çubuk turşusunun ünü, ülke çapında yayılmıştır ki, yolunuz düşerse mutlaka turşu tatmalısınız. Bir de, burada bulunan barajlar, ülkemizin ilk barajları ve eski yılların büyük su kitlesi kıyısındaki piknik alanları olarak dikkat çekmektedir.

İlçe merkezinde veya Karagöl yolu üzerindeki turşu satıcılarından mutlaka turşu satın almalısınız, çünkü bu turşular, aşırı tuz ile değil sirke ağırlıklı olarak yapılıyor ve yediğinizde ağızda tuz tadı olmuyor. Bir de, meraklısı bilir “Çubuk şarabı” meşhurdur.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Çubuklu barajı, Ankara’nın çubuk ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Baraja ulaşmak için Çubuk ilçesine gelip tabelaları takip edebilirsiniz. Ulaşım gayet kolaydır.

Eğer yolunu bir gün Ankara’ya düşerse ve nereleri gezebilirim diyorsanız, size rehber olacak olan Ankara’da Gezilecek Yerler Adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!