Cumhuriyet Müzesi, Ankara | Nerede, Tarihi ve Giriş Ücretleri

Hakkında Bilgiler

Cumhuriyet’in ilanı sonrası TBMM binası görevi gören Cumhuriyet Müzesi; dönemin anlaşmalarının imzalandığı, Atatürk inkılaplarının gerçekleştiği ve ülkemizi dönemin gerektirdiği seviyeye ulaştırmak için verilmiş olan mücadeleye tanıklık etmiş önemli bir tarihi yapı.

Ankara gezilecek yerler listesinde mutlaka bulunması gereken Cumhuriyet Müzesi hem tarihe tanıklık etmesiyle hem de kazandığı Türkiye’nin ‘İlk Çocuk Dostu Müzesi’ unvanıyla önem teşkil ediyor. Dilerseniz gezerken keyif alacağınız ve aynı zamanda Türkiye’nin siyasi tarihi hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz müze hakkında hazırlamış olduğumuz yazımıza başlayalım.

Cumhuriyet Müzesi, Ankara
Cumhuriyet Müzesi, Ankara

1923 yılında inşası tamamlanmış olan binanın ilk yapılış nedeni Cumhuriyet Halk Fıkrası için gerekli olan toplantı salonu ihtiyacını karşılamaktı. Ancak zaman içerisinde 1. TBMM binasının yetersiz kalması nedeniyle meclisin yeni bir binaya taşınmasına karar verildi. Bunun sonucu olarak bina çeşitli düzenlemelerden geçti ve 1924 yılına gelindiğinde 2. TBMM binası olarak görevine devam etti.

36 yıl boyunca meclis görevini sürdüren bina sayısız tarihi olaya tanıklık etmiş ve onlarca Türk siyasetçiyi ağırlamış. 1961 yılına gelindiğindeyse dönemin şartlarına uygun yeni bir bina inşa edilmesiyle beraber bir süre Merkezi Antlaşma Teşkilatı tarafından kullanılmış. 1979 yılına gelindiğindeyse yaklaşık 2 yıl süren bir restore çalışması gerçekleştirilmiş ve müze haline çevrilmiş.

Müze 2001 yılında tekrar restore edilmek için kapatılmış ve restore işlemleri ancak 2008 yılında bitebilmiş. O zamandan bu yanaysa bina müze olarak faaliyetini devam ettiriyor.

İnşası ve meclise çevrilmesi için gereken düzenlemeler Türkiye’nin ünlü mimarlarından biri olan Vedat Tek tarafından yapıldı. Mimarisi özenle ve büyük bir titizlikle tasarlanmış olan binanın tavan kısmında bulunan motifler Osmanlı ve Selçuklu dönemlerine ait. Bir kısmıysa yıldız motifleriyle süslenirken diğer kısımlarına çini ve kemer süslemeler yapılarak ihtişamlı ve güzel bir görüntü ortaya çıkması sağlanmış.

Cumhuriyet Müzesi Eserleri

Cumhuriyet Müzesi’nde teşhir edilmekte olan eserler ilk üç Cumhurbaşkanına ve o döneme ait olaylardan oluşuyor. Oldukça ilgi çekici olan müzede Cumhuriyet’in ilk yıllarında meydana gelmiş olaylara tanıklık edebilirsiniz.

Müzenin ilk katında bulunan odalardan biri Atatürk İlke ve Devrimler Odası. Atatürk’ün ilkeleri ve bunun yanı sıra saltanatın kaldırılması, Cumhuriyet’in ilanı gibi olaylar anlatılıyor. Odanın esas dikkat çeken kısmıysa farklı. Türkçe ve Osmanlıca olarak basılmış olan Nutuk bulunuyor odada. Ayrıca Atatürk’ün 10. Yıl Nutku’nu okurken kullandığı mikrofon ve bu konuşmanın kaydedilmiş olduğu taş plakta bulunuyor.

Cumhuriyet Müzesi
Cumhuriyet Müzesi

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Odası ise müzenin en görkemli bölümlerinden biri. Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını kronolojik sırasıyla görebiliyorsunuz. Onlarca fotoğraf ve basın kaynağından bulunmuş belgelerle müzenin bu kısmı zenginleştirilmiş. Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’e ait onlarca aksesuar ve kıyafet gibi eşyalarda bu bölümde teşhir ediliyor. Şüphesiz bu bölmede bulunan ve teşhir edilen objeler arasında en fazla dikkat çekeni Cumhurbaşkanlığı Sembolik Mührü. Som altından yapılmış ve ‘Türkiye Cumhuriyet Reis-i Cumhuru Mustafa Kemal’ yazan mühür yüksek güvenlik sistemlerinin beraberinde teşhir ediliyor.

İsmet İnönü ve Celal Bayar odası olarak bilinen diğer iki bölümdeyse 2. ve 3. Cumhurbaşkanlarına ait özel eşyalar sergileniyor. Bunlar arasında İsmet İnönü’ye ait olan hatıra madalyası en çok önem arz eden eşyalar arasında bulunuyor. Zira bu madalya İsmet İnönü’ye Lozan Barış Anlaşması’ndan sonra verilmiş.

Müzenin ikinci katıysa ayrı bir tarihi güzelliğe sahip. Meclis başkanlarının hayatlarına yer verilmiş olan bölümlerde Kazım Karabekir, Ali Fethi Okyar, Refik Koraltan ve Ali Fuat Cebesoy gibi isimlerin hayatları anlatılıyor. Ayrıca bu katta Cumhurbaşkanı ve Başbakanlık’a ait çalışma salonları, Meclis Başkanlığı salonu ve yurtdışından gelen heyetlerin misafir edildiği bölümler sergileniyor.

Teşhir edilen eşyalar arasında tarih sayfalarında kısa bir yolculuğa çıkmak ve kendini geçmiş dönemlerde hissetmekten keyif alan kişilerin çok hoşuna gidecek bir şey bulunuyor. Ulus gazetesinin baskılarının bulunduğu kalın bir kitap. Yıl yıl hangi olayların yaşandığına ve gazetede hangi haberlerin basıldığına bakabileceğiniz kitabın sayfaları arasında kaybolmak oldukça keyif verici gelecek size.

Giriş Ücretleri (2021)

Cumhuriyet Müzesi’ne giriş ücretleri kişi başı 15 TL‘dir.


Ziyaret Saatleri

Cumhuriyet Müzesi ziyaret saatleri iki döneme ayrılıyor. Yaz dönemi 1 Nisan-1 Ekim aralığını kapsıyor. Yaz dönemi boyunca müze ziyaretleri 08.30 – 19.00 saatleri aralığında gerçekleşiyor.

Kış dönemi 1 Ekim-1 Nisan aralığını kapsıyor. Kış dönemi boyunca müze ziyaretleri 08.30 – 18.00 saatleri aralığında gerçekleşiyor.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Cumhuriyet Müzesi ulaşımın en kolay olduğu müzelerden biri. Ulus Meydanı’na oldukça yakın olan müze meydana yaklaşık 200 metrelik mesafe uzaklıkta kalıyor. Otogardan veya havaalanından otobüs ya da metro vasıtasıyla kolaylıkla Ulus Meydanı’na ulaşabilirsiniz.

  • Adres: Doğanbey, Cumhuriyet Cad, Altındağ/Ankara
  • Telefon: (0312) 310 53 61
  • Konum bilgileri için tıklayın.

Yol Tarifi / Google Haritalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!