Danimarka Vatandaşlık Hakkında Sahip Olmak İçin İzlemeniz Gereken Adımlar

Hakkında Bilgiler

Danimarka’ya girmek ve burada yaşayarak çalışmak isteyen İskandinav vatandaşı oturma izni almadan da bu isteklerini gerçekleştirebilirler. Eğer bir AB, AEA ya da İsviçre vatandaşı iseniz 6 ay boyunda dilediğinizi gibi Danimarka’da ikamet edebilirsiniz.  Fakat 6 ayı aşan sürelerde kendinize bir ikamet izni almanız gerekecektir. AB üyesi olmayan vatandaşların ise oturma izni almaları gerekip gerekmediği ise ne kadar süre ile seyahat edeceklerine bağlı olarak değişmektedir.

Danimarka’ya gittikten sonra burada en az 3 aydan fazla kalmayı düşünüyorsanız ve AB vatandaşı değilseniz mutlaka oturma izni başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Ayrıca yapacağınız bu başvuru için de bir süre bulunmaktadır. Kişilerin Danimarka’ya gelmeden 3 ay önce başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu konuda https://vatandaslik.com.tr/ internetten de detaylı bilgi sahibi olarak doğru işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Eğer kalma süreniz 3 aydan daha kısa süreli ise bir vize edinerek de Danimarka’da kalabilirsiniz.

Danimarka’da okumak isteyen öğrenciler için de bazı gereklilikler bulunmaktadır. İskandinav ülkelerinden gelen kişilerin 3 aydan fazla sürekli olarak buraya gelmeleri ve kalmaları için Ulusal Kayıt’a İnternordic tehcir sertifikası sunmaları yeterli olacaktır. Danimarka’da bir okulda okumaya başladıysanız ve AB vatandaşı iseniz ya da bir AB ülkesinde daimi ikamet izniniz var ise buraya gelmeden önce oturma izni için başvuruda bulunmanız şart koşulmamaktadır. Geldiğiniz zaman ne tür bir izin alacağınız konusunda ise okulunuza danışarak yönlendirmelerini sağlayabilirsiniz. AB üyesi olmayan öğrenciler ise okul amaçlı olarak Danimarka’da bulunmak istiyorlar ise 4 ay önceden kendi ikamet ettikleri ülkeden bir başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Ayrıca maddi konuda da kendine yetebileceklerini kanıtlamaları ve belgeler halinde sunmaları gerekmektedir.

Geçici bir iş sözleşmeniz bulunuyor ise hazırlanan izin belgesi sizin altı aya kadar ek ikametinizi sağlayacaktır. Bu ek süre bittiği taktirde kendinize yeni bir iş arayabilirsiniz.  Fakat bu süre zarfında çalışmanıza izin verilmemektedir.

Yeterli bir niteliği olan profesyonellerden bir meslek konusunda iş teklifinde bulunursanız oturma izni için de başvuru yapabilirsiniz. Fakat bunun için de bazı gereklilikleri karşılamanız istenmektedir. Aranan şart kişilerin en az lisans derecelerinde olmasıdır. Daha sonra bir iş sözleşmesi edinmelisiniz ve bu sözleşme ile de dört yıl kadar uzatma seçeneği ile birlikte üç yıla kadar sürebilecek bir oturma izni elde edebilirsiniz.

Dışarıdan gelen gurbetçilerin yanı sıra Danimarka’nın 5 milyondan fazla bir nüfusu bulunmaktadır. Yapılan araştırmaların İskandinavya’da bulunan ülkeler arasında nüfus yoğunluğu olarak en yoğun yerin Danimarka olduğu belirlenmiştir. Bilgi sahibi olmak için Danimarka’da bulunan göçmen rehberleri de size güzel bilgiler sunarak yardımcı olacaktır. Danimarka’nın birbirinden güzel binalarını ve yapılarını de gezerek keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Danimarka vatandaşı olmak istiyorsanız biraz karmaşık bir süreçten geçebilirsiniz. Başvuru yapabilmek için kişiler belirli bir süre ile Danimarka’da yaşamış olmalıdırlar. Ayrıca kişilerin bir de kalıcı ikamet izinleri bulunmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!