Didyma Antik Kenti Rehberi | Nerede, Tarihi & Hakkında Bilgiler

Hakkında Bilgiler

Didyma (Didim): Aydın ilinin Söke ilçesi, Yeni Hisar köyü sınırları içerisinde yeralan Didyma, Apollon Tapınağı ile ünlüdür.

Didyma’daki ilk kazılar 1858’de İngilizler tarafından Newton’un başkanlığında yapılmış. 1905’te Th. Weigand yönetiminde başlatılan kazılar sistemli temellere dayandırılarak 1937’ye kadar sürdürülmüştür.

Bu dönemde tapınağın büyük bir kısmı ortaya çıkmıştır. Kazı ve araştırma çalışmaları Alman uzmanlar tarafından halen sürdürülmektedir.

Didymaion, Miletus’a bağlı bir kahinin ikamet yeri ve mabet olarak bilinir.

Son kazılardan Didyma’nın sadece bir kahinin ikametgahı değil, aynı zamanda yoğun bir yerleşim yeri olduğu da anlaşılmıştır.

Arkaik tapınağın yapımına M.Ö. 6. yüzyılın ortalarında başlanıldığına ve yapımının aynı yüzyılın sonlarında tamamlanıldığına inanılır.

Helenistik tapınağın yapımına, Büyük İskender’in Perslere karşı elde ettiği zaferden sonra başlanılmıştır. Ancak, kalıntılardan bu Helenistik tapınağın yapımının tamamlanmadığı anlaşılmaktadır.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Didyma Antik Kenti Aydın ili sınırları içerisinde bulunur. Antik kent Aydın iline 103 km uzaklıktadır. Didyma Antik kenti Söke ilçesinin Eğe Denizi kıyısındaki Yenihisar köyü yakınlarındadır. Yenihisar köyünün Söke ilçesine uzaklığı 50 km’dir. Ayrıca kent Muğla’ya 133 km, İzmir’e 162 km uzaklıkta bulunur.

Didyma Antik Kenti Aydın iline 103 km uzaklıkta, Söke ilçesinin Yenihisar köyü yakınlarında bulunur. Didyma antik kentine gitmek için İzmir ve Aydından Söke’ye doğru hareket etmek gerekiyor. Muğla’dan hareket edenler için Milas yönüne doğru hareket etmek gerekiyor.

Söke’ye ulaşıldıktan sonra Söke – Milas karayolu üzerinde tabelalar takip edilerek yaklaşık 50 km gidildiğinde Didyma Antik Kentine ulaşılıyor. Muğla yönünden gelenler için Milas’a ulaşıldıktan sonra Milas – Söke karayolu üzerindeki tabelalar takip edilerek 65 km gidildikten sonra Didyma Antik kentine ulaşılabiliyor. Didyma Antik Kenti Aydın iline 103 km, İzmir iline 162 km, Muğla iline 133 km, Denizli iline 226 km uzaklıkta bulunuyor.

  • Adres: Yenihisar Mh., Didim / Aydın
  • Konum bilgileri için tıklayın.

Eğer yolunuz aydına düşerse daha önce hazırlamış olduğumuz, Aydın’da gezilecek yerler adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.