Dilek Yarımadası Hakkında Bilgiler

Ege Bölgesinin tarihi ve doğal zenginlikleriyle göz dolduran şehri olan Aydın’ın Dilek Yarımadası bölgesinde yer alıyor Büyük Menderes Deltası Milli Parkı. 10,985 hektarlık bir alana sahip olan Dilek Yarımadası 1966, 16,613 hektarlık olan Büyük Menderes Deltası ise 1994 yılında ilan edilmiş.

Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, ülkemizin maki florasının en iyi örneklerine ev sahipliği yapıyor. Yarımadanın kuzeyinde ise Karadeniz florasına ait türlere de rastlanıyor. Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, Ege Bölgesi’ne uğrayan göçmen kuşlar için önemli yaşam alanlarından biri aynı zamanda. Bunun yanı sıra, deniz balıklarının yumurtalarını bıraktıkları bir saha görevi de görüyor.

Dilek Yarımadası

Dilek Yarımadası Yapılacak Aktiviteler

 #  Dilek Yarımadasında düzenlenmiş alanlarda günübirlik olarak, deniz sporları yapabilecekleri gibi, eko-turizm kuralları çerçevesinde, belirlenmiş rotalarda doğa yürüyüşü, dağ bisikleti, foto safari, manzara izleme, olta balıkçılığı, kültürel yürüyüşler, kuş gözlemciliği, resim ve botanik turu etkinliklerini de yapabilirler.

Dilek Yarımadası Milli Parkı Kamp Alanı

Milli parkta yer alan tesiste karavan ve çadır kampı yapabilir veya bölgede yer alan bungalovlarda kalabilirsiniz.Kamp alanında kiralık çadır, duş, mutfak, kafe, internet, plaj, otopark gibi hizmetler veriliyor.

Dilek Yarımadası Giriş Ücretleri

Giriş Ücretleri
Yaya 4 TL
Bisiklet 4 TL
Motosiklet 8 TL
Otomobil 12 TL
K Minibüs 36 TL
B Minibüs 60 TL
Otobüs 120 TL

Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı giriş ücretleri bu şekildedir. Ancak sezonsal olarak değişkenlik gösterebilir, sizi yinede bu fiyatlara yakın rakamlar karşılayacaktır.

Dilek Milli Parkı Nerede, Nasıl Gidilir ?

Toplu taşıma araçları ile ulaşımAydın il merkezine geldikten sonra Kuşadası ve Köse ilçelerine giden herhangi bir dolmuşa bininiz. İlçelerin birine ulaştıktan sonra Davutlar ve Güzelçamlı beldelerine giden dolmuşlara binerek kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Özel araç ile ulaşım: Özel aracı ile gidecek olanların ilk olarak Kuşadası yada Köse ilçesine doğru yola çıktıktan sonra ilçeyi geçerek Davutlar ve Güzelçamlı beldeleri üzerinden milli parka gidebilirler. Bunlara ek olarak aşağıda eklemiş olduğum google maps üzerinden direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

Google Map / Konum Bilgileri

 »  Eğer yolunuz aydına düşerse daha önce hazırlamış olduğumuz, Aydın’da gezilecek yerler adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

3 KİŞİ TARAFINDAN YORUM YAPILDI.

  1. Giriş ücretlerinin arttırılması gerek, her çaptan insan girmemeli. Çöplerini her tarafa atıyorlar, güzelim doğayı mahvetmeyin lütfen. Buraya doyum olmuyor her santimi cennet.

    1. Koy tam bir halk plajı, çocuklu aileler ve yüzme bilmeyenler için ideal.

    2. ve 3. koydaki plaj büyük taşlı, şnorkel için ideal.

    4. koy minik çakıl taşlı, su berrak, 3 metre ilerlediğinizde boy aşıyor yüzme bilmeyen gelmesin!

  2. Bu milli park harika. Tek sorun erken gitmeniz gerekli. Koylarda yer kalmıyor. İçmeler kum plajı nedeniyle en gözde koyu. Diğer koylara gidecekseniz taşlık plajlar için önlem alın derim. Yaban Hayatı çok iyi domuzlar evcilleşmişler. Çam ormanlarının içinde kantonu olan ve Yunan adalarına 1 km uzaklıkta harika bir mekan. Tavsiye ederim..

  3. Harika bir doğa.deniz için muhteşem koylar,Plajlar(Yeterli ve uygun tesis,dus ve soyunma kabini yapilmis).Piknik alanlarına inen domuz sürüleri sizi korkutmasın.olumsuzluklari sayarsak; tabiki insan faktörü ve sebep olduğu pet şişe faciasi,araclardan yukselen müzik sesi,giriste alınan yüksek ücret,tüm yarim adayı gezememek…

BİR YORUM YAZIN | yazmadan önce

Please enter your comment!
Please enter your name here