Dim Çayı Gezi Rehberi | Nerede, Kahvaltı ve Giriş Ücretleri

Hakkında Bilgiler

Dim Çay kenarında çeşitli piknik alanları, restoranlar, çay bahçeleri turizme hizmet etmektedir. Sıcak havalarda çayın serin suları üzerine kurulmuş platformlarda oturmak, yemek yemek, çay içmek farklı bir ortam oluşturmaktadır.

Bazı restoranlar kendi yiyeceğiniz alabalığı oltalarla tutmanıza izin vermektedir. İsteğe bağlı olarak ızgara ve tava olarak hazırlanan taze balıklar yanında gelen salatalar lezzetleri yanında görsel şölende sunmaktadır.

Dim Çayının baraj üstünde kalan kısmında rafting yapılmaktadır.

Antalya - dim cayi kahvalti 02

Dim Çayı Piknik Alanı

Kestel veya Tosmor yol ayrımından kuzeye doğru gittiğinizde yolun sağında ve solunda piknik alanları göreceksiniz. Özellikle alabalık yemek istiyorsanız, Dim Çayı’nın üst piknik alanlarına gitmeniz gerekiyor. Burada suyun içine atılan masalarda, bir yandan ayaklarınızı serinletirken diğer yandan yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Dim Mağarası

Dim Çayında vakit geçirip dinlendikten sonra, yakınlardaki Dim Mağarasını ziyaret edebilirsiniz. Alanya’nın doğusunda, 1691 metre yükseklikteki Cebireis Dağı‘nın batı yamacındaki bu mağaranın otoparkının hemen ön kısmında Dim Çayı ve Dim Vadisi yer alıyor. Başka bir deyişle, Dim Çayı piknik alanından yukarıya doğru çıktığınızda Dim Mağarası’na ulaşmış olacaksınız.

Antalya - dim cayi kahvalti 03

Dim Çayı Restaurantları

Dim Çayı kenarındaki paralel giden yola açılan çok sayıda lokanta ve aile çay bahçesi bulunuyor. Ana yola yaklaşık olarak 8 kilometre uzaklıktaki regülatörlerden sonra da yeme-içme ihtiyacınızı karşılayıp, sevdiklerinizle güzel vakit geçirebileceğiniz lokantalar mevcut. Bu lokanta ve kafelerin ortak özelliği ise, çayın içine atılmış masalarıdır. Bu görüntünün ve yaşayacağınız serinliğin sizi çok çok mutlu edeceğinden hiç şüpheniz olmasın.

Antalya - dim cayi kahvalti 01

Dim Çayı Kahvaltı Fiyatları

Bu güzel etkinlikte kahvaltı yapabiliyor olmak gerçekten iyi bir fırsat. Muhakkak ziyaret etmenizi önerdiğim Dim çayı çevresinde bulunan kahvaltı yerlerinde fiyatlar hiç de abartılı değil.

Giriş Ücretleri (2023)

Giriş Tarifesi Giriş Ücreti
Kişi Başı 25 TL
Serpme Kahvaltı 180 TL
Açık Büfe Kahvaltı 200 TL

Haftanın 7 günü açık olan bu tesis en kalabalık olduğu sezonlarda Sabah 08:00 gibi kapılarını açıp akşam 23:00‘de kapatıyor. Dim çayı için giriş ücreti bulunmuyor, ancak Dim mağarası için giriş ücreti 25 TL ‘dir.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Dim çayı Antalya’nın Alanya ilçesi sınırları içerisindedir. Merkezden yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunan Akçayı köyündedir.

Alanya’nın Akçatı Köyü sınırları içerisinde bulunan Dim Çayı Alanya’ya 15 kilometre uzaklıktadır. Özel aracınızla Alanya çıkışında sahil yoluyla Gazipaşa-Mersin yolunu takip ederseniz uzaklık 5 kilometredir. Alantur’a gelmeden sola ayrılan yol sizi Dim Çayı’na paralel istediğiniz piknik alanına ve restoranların yoğun bulunduğu bölgeye götürüyor. Toplu taşıma hizmetleri ve servislerden de yararlanabilirsiniz.

Konum bilgileri için tıklayın.

Faydalı olabilecek bağlantılar

Yol Tarifi / Google Haritalar

  • Zaferduzyurt
    Zaferduzyurt - 09:37

    Slm dim çayırını ziyaret etmek istiyorum yanliz fiyat aralıkları nedir ve kalabileceğiniz pansiyon 2 kisilik ve uygun bir yer varmidir oraya gitmeden uyara biliceniz yada tavsiyeniz nedir ilginiz icin tesekkur ederiz

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.