Düden Şelalesi Rehberi | Nerede, Giriş Ücretleri ve Detaylar

Hakkında Bilgiler

Düden Şelalesi, Akdeniz’in büyülü güzellikleri arasında parlayan önemli bir sembol ve Antalya‘nın en büyük doğal hazinelerinden biri olarak öne çıkıyor. Akdeniz’in sembolü olduğu kadar Antalya’nın da gurur kaynağı olan bu şelale, büyüleyici ve etkileyici güzelliğiyle pek çok ziyaretçiyi kendine çekiyor.

Kaynağını Kepez’deki Hidroelektrik Santrali’nden alan Düden Şelalesi, Antalya şehir merkezine oldukça yakın olması sayesinde turistler için oldukça erişilebilir bir bölge haline gelmiştir. Sadece 15 kilometrelik bir mesafede yer alması, şelalenin pek çok yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmasını sağlamaktadır. Antalya bölgesine gelen ziyaretçilerin ilk uğrak noktalarından biri olan Düden Şelalesi, önemli bir ziyaret merkezidir.

Düden Şelalesi
Düden Şelalesi

Düden Şelalesi, kaynağında başlayan Düden Çayı boyunca iki kol halinde ilerleyerek muhteşem güzellikteki şelaleleri oluşturuyor. Aşağı Düden Şelalesi, bilinen adıyla Düden başı olarak anılan noktadan yeryüzüne çıkarak Akdeniz’in sularına serin bir serüvenle dökülüyor. Varsak’ta yer alan İskender Şelalesi, yukarı Düden Şelalesi olarak da bilinirken, Karpuz Kaldıran Şelalesi ise aşağı Düden Şelalesi olarak anılmaktadır.

Düden Şelalesi’nin her bir kolunda büyüleyici güzelliklerle dolu olan doğa, ziyaretçilere unutulmaz anlar yaşatıyor. Şelalenin serin ve güzel suları, Akdeniz’in berrak denizine dökülürken, ziyaretçilere eşsiz bir görsel şölen sunuyor. Şelalenin etrafındaki piknik alanları, seyir terasları ve doğal güzellikler, buraya gelenleri huzur dolu bir atmosferde ağırlıyor.

Düden Şelalesi, doğanın kucağında büyülü bir serüven sunarak ziyaretçilerini etkileyen ve hayran bırakan nadir güzelliklerden biri olarak dikkat çekiyor. Akdeniz’in ve Antalya’nın en değerli sembollerinden biri olan bu şelale, doğa severler ve gezginler için keşfedilmeyi bekleyen büyülü bir hazine. Antalya’ya yolunuz düşerse, Düden Şelalesi’nde serin suların ve büyülü doğanın keyfini çıkararak unutulmaz bir deneyim yaşamak için rotanızı bu doğal güzelliklere çevirebilirsiniz.

Antalya’nın doğa harikası olan Düden şelalesi Aşağı Düden ve Yukarı Düden olarak iki kola ayrılmaktadır.

Yukarı Düden (Karpuz Kaldıran) Şelalesi

Yukarı Düden Şelalesi
Yukarı Düden Şelalesi

Yukarı Düden Şelalesi, Antalya’nın doğal güzellikleri arasında adeta bir cennet köşesi olarak ziyaretçileri büyülüyor. Şehir merkezine yakın bir mesafede bulunması, doğa severler ve gezginler için kolaylıkla ulaşılabilir olması, bu doğal alanı keşfetmeyi düşünenler için harika bir fırsat sunuyor.

Yukarı Düden Şelalesi’nin çevresi, piknik ve mesire alanları ile donatılmış, adeta şehrin koşturmacasından uzaklaşmak isteyenler için huzur dolu bir kaçış noktası sunuyor. Burada doğanın kucağında piknik yapmak, serin suların coşkulu sesini dinlemek ve çevrenin taze havasını solumak için mükemmel bir seçenek. Yemyeşil çam ağaçları, şelalenin ferahlatıcı suları ve doğanın sunduğu güzellikler, ziyaretçilere huzurlu ve keyifli anlar yaşatıyor.

Aşağı Düden Şelalesi

Aşağı Düden Şelalesi
Aşağı Düden Şelalesi

Aşağı Düden Şelalesi, Antalya’nın doğal güzelliklerine farklı bir boyut kazandıran büyüleyici bir atmosfere sahip. Şelale, denize döküldüğü noktada yarattığı muhteşem görsel şölenle ziyaretçilerini adeta büyülüyor. Burada yer alan seyir terasları, doğanın büyüleyici manzarasını kuşbakışı izleme fırsatı sunarak unutulmaz anlar yaşatıyor.

Seyir terasları, şelalenin coşkulu sularının Akdeniz’e döküldüğü noktada konumlanmıştır. Bu teraslarda fotoğraf çekme imkanı ziyaretçilere muhteşem kareler sunarken, doğanın büyülü dansını yakalamak için harika bir izleme noktası oluşturuyor. Şelalenin suları, huzurlu bir melodiyle denizle buluşurken, adeta bir doğa şöleni sunuyor.

Düden Şelalesi
Düden Şelalesi

Akdeniz’in masmavi sularına dökülen Düden Şelalesi, coşkulu akışı ve büyüleyici manzarasıyla ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim yaşatıyor. Denize döküldüğü noktada oluşturduğu görkemli şelale, huzurlu bir atmosferle çevrili, ruhları dinlendiren bir güzellik sunuyor.

Yürüyüş Turu

Giriş Ücretleri (2023)

Giriş Tarifesi Giriş Ücreti
Yetişkin 15 TL

Büyüleyici güzelliğe sahip olan Düden şelalesi için talep edilen giriş ücreti gayet makuldür. Kepez Mesire Alanı içerisinde yer alan şelaleye giriş ücreti 15 TL‘dir.

Hiç bir şelalede olmadığı gibi Düden Şelalesi içinde Müze Kart geçerli değildir.


Ziyaret Saatleri ve Günleri

Saat 08:00‘da ziyaretçiler için kapılarını aralayan Düden şelalesi mesire alanı için yaz saati uygulamasında kapanış saati 19:00‘dır. Kışın ise bu bir ya da bir buçuk saat kadar öne çekiliyor. Yılın her günü hizmete açık olup, bayram günleri öğlen 13:00‘e kadar kapalıdır.

 

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Düden Şelalesi Antalya merkezine 10 km uzaklıkta yer almaktadır. Toplu taşıma ile ulaşmak isteyenler her yarım saatte bir kalkan 78 numaralı otobüse binerek düden şelalesine gidebilirler. Diğer belediye otobüsleri numaraları: VC30, CV17A, CV17, VL62, VC 30, VC69

Minibüsle gelmek isteyenler Antalya merkezden Varsak minibüslerine binebilirsiniz.

 #  Eğer yolunuz Antalya‘ya düşerse Antalya’da gezilecek yerler listemizi inceleyebilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

  • Ela
    Ela - 10:00

    Ben bugün geleceğim bugün acikmisiniz ve giriş ücretleri biz ne kadar 2 yetişkin 10 ve 5 yaşında iki çocuk

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.