Dursun Fakih Türbesi | Nerede, Tarihi ve Hakkında Bilgiler

Hakkında Bilgiler

Dursun Fakih Karaman Türkmenlerinden’dir. Şeyh Edebali tarafından Söğüt‘e çağrılmıştır. Burada Edebali’nin kızı ile evlenmiş ve Osman Bey’le bacanak olmuştur. Osman Bey’le bütün savaşlara katılmış ve dini temsilci olmuştur.

Kayınpederinin ölümünden sonra, O’nun yerine geçmiş ve Osmanlıların bütün adalet işlerini eline alarak, ilk Osmanlı kadısı olmuştur. Mesnevi’si ve Gazarat-ı Resulullah (S.A.V.) adlı eserleri vardır. Bir şehname havasını andıran manzum eserlerini hep Türkçe yazmıştır.

Dursun Fakih Türbesi
Dursun Fakih Türbesi

Dursun Fakih Kimdir ?

Karaman’da doğmuş, Şeyh Edebalı‘nın öğrencisidir. Dursun Fakıh; tefsir, hadis, fıkıh bilimlerini okumuştur. Osmanlı Devletinin kuruluşuna şahitlik etmiş bir Türk Bilginidir. Şeyh Edebalı’nın kızını alarak damadı ve Osman Gazi ile de bacanak olmuştur.

28 Eylül 1299 yılında Karacahisar fethedildikten sonra, Osman Gazi adına Cuma Hutbesini okuyup, Cuma Namazını kıldırmıştır. Böylece, hem Osman Gazi’nin hür ve tam İstiklal sahibi bir Devlet Başkanı olduğunu, hem de Osmanlı Devletinin İstiklalini dünyaya ilan etmiştir.

Dursun Fakıh, Osmanlı Devletinin ilk imam-hatibi ve ilk kadısı olma şerefine elde etmiştir.  Gazavetname adlı bir eseri bulunmaktadır. Anadolu’da milli birlik ve milli kültür birliğinin oluşmasına hizmet eden bir Türk Büyüğüdür. 1327 yılında vefat etmiştir.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Bursa İznik’ten Bilecik yönüne doğru gidilirken karşınıza çıkan Ertuğrul Gazi Türbesi tabelasından sola dönüyorsunuz. Bilecik’in Söğüt ilçesine giden bu yolun 13. kilometresinde Küre Köyü’nde bulunan Dursun Fakih Türbesi‘nin tabelasını görüyorsunuz ve bu yolu takip ederek türbeye ulaşıyorsunuz.

Eğer yolunuz Bilecik ve çevresine düşerse daha önce hazırladığımız Bilecek’te gezilecek yerler adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.