Egenin Saklı Kalmış Koyları

Hakkında Bilgiler

Deniz, kum ve güneş denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri olan Ege’nin en güzel koyları, henüz popüler kültüre yenilmemiş olanlardır. Fazla tanınmadığı için kirlilik ve kalabalıktan uzak kalan Ege’nin saklı kalmış koylarında denizin tadını çıkarırken doğa ile iç içe olabilirsiniz. Koylar, masmavi berrak denizi, kum/çakıl plajları ve çevresini saran ormanlar ile şehrin stresini atmak için aradığınız huzuru sunar. Bakir ve saklı kalmış koyların en güzellerinden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

Bademli Koyu, Dikili

İzmir şehrinin Dikili ilçesinde yer alan Bademli köyü gizli kalmış Ege koyları arasında yer alır. Kumluk bir plaja sahip olan ana koyun yakınında birden fazla yüzülecek alan vardır.

 • Sıcaklığı ve temizliği ile Türkiye’nin en bakir kalmış plajlarından biri sayılabilir.
 • Ücra olduğu için üzerine tesis kurulmayan denize girme alanlarının yanı sıra büfe ve kafe hizmeti veren işletmelerin olduğu kıyıların da bulunduğu bir bölgedir.
 • Pissa, Ilıca, Küçük Zindancık, Hanımın ve Akvaryum koyları da bölgeye yakın olduğundan gittiğinizde ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır.

Kavaklıburun Koyu, Kuşadası

Aydın’ın popüler turistik mekanlarından biri olan Dilek Yarımadası (Kuşadası) bölgesinde bulunan koylar arasında bakir kalanlardan biri Kavalıburun’dur.

 • 1 kilometrelik çakıllı bir sahil ve turkuaz rengi denizi ile sakin ve huzurlu bir tatil geçirmek isteyenlerin ilgisini çeker.
 • Adını aldığı kavak ağaçlarından oluşan doğası ile yeşil ve mavinin bir araya geldiği alanlardandır.
 • Eski adı Kalamaki olarak bilinen koy temiz suyun ve güneşin tadını çıkarabileceğiniz kapsamlı bir tesise de sahiptir.

Bördübet Koyu, Marmaris

Ege bölgesinin koyları arasında yer alan Bördübet Marmaris’in popülerliğinden nasibini almadığı için saklı ve temiz kalabilmiştir.

 • Diğer bir adı Amazon olan koy, dünyanın en güzel körfezlerinden biri olarak anıldığı için mutlaka ziyaret edilmesi tavsiye edilir.
 • Orman ve denizin bir arada bulunduğu bölgede çok fazla kuş bulunur. Kuş cıvıltılarını dinlerken kitabınızı okuyabilir, serinlemek için pırıl pırıl suya girebilirsiniz.
 • Şehirleşmenin olmadığı bir yer olduğu için gece karanlık olduğunda çıplak gözle çok sayıda yıldız seyredilebilir ve eşsiz anlar yaşamak için idealdir.
 • Çevresinde bulunan Kız Kumu ve Bayır plajını da gittiğinizde görebilir, etrafı keşfederek tatilinizin zevkini artırabilirsiniz.

Lindos Koyu, Datça

Doğası ile ünlü Muğla’nın Datça ve Marmaris ilçelerinin sınırını belirler. Lindos koyu, yeşil doğası ve mavi renkli deniziyle bölgenin incilerindendir.

 • Denizden ve çam ormanı içerisinde yer alan toprak bir yoldan eşsiz güzellikteki koya ulaşım vardır.
 • Trekking yürüyüş rotası üzerinde bulunan koya gitmek için bu alternatifi değerlendirebilirsiniz.
 • Lindos’da deniz ve güneşin tadını doyasıya çıkardıktan sonra civarda bulunan Datça ve Marmaris koylarını da gezebilirsiniz.

Küçük Kargı Koyu, Fethiye

Ege bölgesinin ünlü Ölüdeniz’ini ziyaret ettikten sonra bakir kalmış bir alan arayışına girer ve arkadaşlarınızla kalabalıktan uzak zaman geçirmek isterseniz Küçük Kargı koyu tam size göredir.

 • Koy denizin çatal şeklinde karanın iç kısımlarına doğru girmesi ile oluşmuş iki ayrı alandan biridir.
 • Derin bir giriş alanının yanı sıra yeterince yüzme bilmeyenler için ilerisinde bir plaj yer alır.
 • Çevresi sığla ve çam ağaçlarından oluşan ormanlarla çevrili olduğundan bir yanınız mavi bir yanınız yeşil olur.

Birbirinden temiz denizleri ve doğa harikası tabiatı ile Ege bölgesinin sakin ve huzurlu koylarında tatil yapmak istiyorsanız, yakınlarda bulunan otel, apart ve pansiyon seçeneklerini değerlendirebilir, tesislere Holimax’ten avantajlı fiyata ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!