Ertuğrul Gazi Türbesi Gezi Rehberi | Nerede ve Hakkında Bilgiler

Hakkında Bilgiler

Yiğit bir Türkmen Beyi olan Ertuğrul Gazi, Osman Beye aşıladığı savaşçı miras ile, altı yüzyıl boyunca ayakta duracak büyük bir imparatorluğun temellerini atmıştır. Ölümünün ardından Osman Bey, öncelikle babasının türbesini Bilecik’in Söğüt ilçesinde açık bir mezar olarak yaptırmıştır, sonraları I. Mehmet Çelebi tarafından türbe haline getirilmiştir.

Sultan III. Mustafa döneminde 1757 yılında, yeniden yapılırcasına onarılmış ve ilk yapılışta ki hali tamamen değiştirilmiştir. 1886 yılında II. Abdülhamit tarafından yeniden onarılmış birde  yan tarafına çeşme eklenmiştir. Ertuğrul Gazi Türbesi altıgen planlı, üzeri kubbe örtülü olmakla beraber, dikdörtgen bir giriş  sonrası içeriye ulaşılmaktadır.

Girişin yanlarında ikişer pencere bulunmaktadır. Türbenin duvarları bir sıra taş ve iki sıra tuğla şeklinde örülmüştür. Sandukanın yer aldığı, türbenin içindeki batı ve güneydoğu duvarlarına dikdörtgen pencereler açılmıştır.Ayrıca, onarımlar esnasında türbenin giriş kapısı yanında bir kitabe yer almaktadır. Daha sonra,türbenin ikinci kez onarımını yaptıran II. Abdülhamit babası, Abdülmecit adına ikinci bir kitabe yaptırmıştır.

Ertuğrul Gazi Türbesi
Ertuğrul Gazi Türbesi

Anadolu’ya gelmesi ve Söğüt’e yerleşmesi

Anadolu Selçuklu Devleti’nin Bizans İmparatorluğu sınırında bulunan uç emirliklerindeki Türk sayısı, 1243 yılında gerçekleşen Kösedağ Muharebesi sonrasında Anadolu’da başlayan Moğol baskısı sebebiyle artış göstermiş; buna paralel olarak Bizans topraklarına yapılan akınlar artmıştı.

Bu akınlar sonucunda, Bizans topraklarında ikinci halka uc beylikleri kurulmaya başladı. 13. yüzyılın ikinci yarısında bu beyliklerin en güçlüsü konumunda olan ve Kütahya civarında hüküm süren Germiyanoğulları Beyliği, 1300’lere doğru Batı Anadolu’da fetihler yaparak üçüncü halka uc beyliklerinin kurulmasını sağladı.

Sultan Öyüğü (günümüzde Eskişehir) bölgesinde, ucun en ileri hattı olan Söğüt’te yerleşen Türk boyunun başında Ertuğrul Gazi bulunmaktaydı. Ertuğrul Gazi’ye bağlı boyun bu bölgeye ne zaman ve nasıl geldiği kesin olarak bilinmemekle birlikte, konu hakkında farklı görüşler mevcuttur.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ertuğrul Gazi Türbesi, Bilecik’in Söğüt ilçesinde bulunmakta, Söğüt merkeze geldiğinizde yaklaşık 500 metre kadar sola doğru gittiğinizde Ertuğrul Gazi Türbesine varmış olacaksınız.

 • Adres: Söğüt / Bilecik
 • Konum bilgileri için tıklayın.

Eğer yolunuz Bilecik ve çevresine düşmüşse sizin için daha önce hazırlamış olduğumuz Bilecik’de gezilecek yerler adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

 • Fusun eren
  Fusun eren - 21:18

  Yazınız Eksik Yunan’ın param parça ettiği türbeyi Atatürk yeniden yaptırmıştır bu atlanmamalıydı

  Yanıtla

  • Kürşat Köse
   Kürşat Köse - 10:07

   Atatürk, “Yunanlılar’ı İzmir’den denize döktü” diye öğrenmiştik, Bilecek’e nasıl gelmişler.
   Yoksa, doğrusu: “Yunanlılar 8 ay boyunca tüm bölgeyi işgal altında tutup anlaşma yoluyla Ege’yi terk ettiler” şeklinde mi olmalı?
   Tıpkı, Çanakkale’yi 250 bin şehit geçirmediğimiz İngilizler’in İstanbul’a çıkışı ve İnönü’nün İngiliz generalleri kırmızı halılarla karşılaması gibi Mi?

   Yanıtla

   • Bursa
    Bursa - 23:13

    yazıklar olsun İnönüye… kösenin ninesini Yunanlılara ziyaret ettirmediği için…

    Yanıtla

    • yusuf
     yusuf - 00:13

     Milletin anasi ninesi inönunun anasina ninesine benzemiyor, olur olmazin altina yyatmazlar. ikide bir böyle söyluyorsunuz diktatör ismetin torunlari. Agzinizi toplayin kendi ananlarinizla bizim analarimiza karistirmayin. Ataturkcuyum, ismetten nefret ediyorum. ismete sevmeye mecbur deilim. sevmiyorum nefret ediyorum. zorlami sevdireceniz insanlari diktatör ismeti?

     Yanıtla

  • Yusuf
   Yusuf - 12:01

   Ne dumen yapiyorsun! Ataturk bunlara karsi idi!

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.