Ana sayfa Türkiye İstanbul Galata Kulesi Hakkında Bilgi, Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Galata Kulesi Hakkında Bilgi, Nerede ve Nasıl Gidilir ?

6581
PAYLAŞ
İnstagram hesabı açıldı. Takip etmek için; @gezilesiyer

Galata kulesi Hakkında Kısa bilgi

 »  Bir çok duvar afişlerini ve kartpostal kapaklarını süsleyen galata kulesi ve kız kulesini duymayanımız yoktur herhalde. Artık İstanbul‘un Simgesi haline gelmişlerdir.

 »  Milattan önce 6. yüzyılda inşa edilmiş olan Galata kulesi‘nin aslen deniz feneri için yapılmış olup daha sonra bir çok farklı amaçlara hizmet etmiştir. Yerden, çatısının ucuna kadar olan yüksekliği 69,90 metredir. Duvar kalınlığı 3.75 m, iç çapı 8.95 m, dış çapı da 16.45 metredir. Yapılan statik hesaplamalara göre ağırlığı yaklaşık 10.000 ton, kalın gövdesi işlenmemiş moloz taşındandır.

test

 »  İstanbulda gezilecek yerler listesinde olmazsa olmazlarından en önemlisi Galata kulesidir. Türkiye’de en çok turizm akımının olduğu yerlerden sadece bir tanesidir ve oldukça gösterişlidir.

Galata kulesi Efsaneleri

İstanbul’un meşhur Galata kulesi hakkında 2 adet efsane bulunmaktadır.

 »  Romalıların inançlarına göre “Eğer Galata kulesine bir erkek ve kadın aynı anda ilk kez birlikte çıkarsa mutlaka evlenirlermiş” tabi iki kişiden biri daha önce tek başına çıkmışsa bu tılsım bozulurmuş.
 »  Diğer bir efsane olan konu ise Kız kulesi ve Galata kulesinin birbirlerine olan aşkıdır. İkilinin birbirine olan duyguları yüzünden yüzyıllara meydan okuduğu söylenir.

Galata kulesi için en çok merak edilen diğer bir husus içerisinde ne olduğudur. Sıkı durum tüm oyunu bozuyor içerisinde Restaurant olduğunu buradan herkese duyuruyorum.

Galata kulesi Ziyaret Saatleri & Restaurant

Haftanın her günü sabah 09:00 – 19:00 arasında gezmek için uygun durumdadır. Kulenin 9. katı gündüzleri Kafeterya, Akşamları ise 20:00 – 00:30 arası Restaurant olarak hizmet veriyor. Özel gününüzde gitmek isterseniz muhakkak rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

Kahvaltı fiyatları: Galata Kulesi 2017 yılı menüsünü buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Galata kulesi İç/Dış Resimleri

Görseller arama motorlarından çıkan sonuçlardan elde edilmiştir.

Galata Kulesi Giriş Ücretleri (2017)

 • Türk vatandaşları için : 10 TL
 • Yabancı uyruklu vatandaşlar için : 20 TL

5 yaşın üzerindeki herkes, öğrenciler de dahil ücrete tabi.Ayrıca Yerli ve yabancı ziyaretçilere ayrı fiyat politikası uygulanıyor.

Galata Kulesi Nerede ve Nasıl Gidilir? İletişim

Özel araçla: Tarlabaşı yolundan Taksim’e çıkarken sol tarafta Galata Kulesi tabelasından girerek ulaşabilirsiniz.
Otobüs ile:  Taksim’e giden toplu taşıma hizmeti veren araçlara binin. İstiklal caddesinin sonuna giderek 500 metre aşağıya inerek kuleye ulaşabilirsiniz.
Metro ile: Yenikapı/Hacıosman Güzergahına binin ve Şişhane durağında inin.
Adres: Bereketzade Mh. Büyük Hendek Caddesi, No: 2, Galata / Beyoğlu / İstanbul
İletişim:  (0212) 293 81 80

 »  Eğer Yolunuz İstanbul ve Çevresine düşerse İstanbulda gezilecek yerler adlı konumuzu inceleyebilir ve kendinize rehber edinebilirsiniz.

7 YORUMLAR

 1. We enjoyed our visit very much and would highly recommend it to anyone. Would suggest though going earlier in the day, perhaps 9am-10am so the sun isn’t so harsh for photos.

 2. Kuleden manzara doğal olarak çok güzel. Ancak şunu söylemekte fayda var kuleyi dışarıdan izlemek bana çok daha güzel geliyor. Karaköy’de Bahçeşehir Üniversitesi lokalinden çektiğim üstteki fotoğrafta olduğu gibi. Çünkü kulenin manzarası ne kadar güzel olursa olsun, kuledeki manzara da kulenin kendisi hep eksik kalıyor gibi geliyor bana.

  Kulenin önünden ne zaman geçsem bir kuyruk görürdüm. Bu kuyruğu nedeni asansör. Kuleye içeride bilet alındıktan sonra asansör ile çıkılıyor. Kulede 2 asansör mevcut ve doğal olarak onların çıkıp inmesi beklenirken bir kuyruk oluşuyor. Ben saat 14 sularında gitmeme karşın 15 20 dakika beklemenin ardından kuleye çıkmayı başardım. Yani kuyruk çok da fazla gözünüzü korkutmasın.

  Kuleye çıkışta ilk 7 kat asansör ile çıkılıp diğer 2 kata merdivenle devam ediliyor. İnişte ise tüm katları merdivenle iniyorsunuz.

  Kuleyi benim ziyaret ettiğim saatlerde ziyaret edince biraz kalabalık oluyor ve o kalabalıkta kulede sıkış sıkış manzaranın tadını yeterince alamıyorsunuz. Bu yüzden kuleyi erken ziyaret etmek çok daha mantıklı olabilir.

 3. Akşam gidecek olanlara önerim önceden rezerve edebilirseniz çok iyi olur.. biz eşimle birlikte gittik ve çok memnun kaldık.. manzarası yemekleri gayet iyiydi… Eğer gündüz gidecekseniz de giriş kuyruğu gözünüzü korkutmasın buna değecektir…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here