Gençlik Parkı (Giriş Ücreti, Hakkında Tüm Ayrıntılar..)

Hakkında Bilgiler

Ankara Gençlik Parkı şehrin göbeğinde 275.000 m2’lik bir alana kurulmuş, yerel halk tarafından sıkça ziyaret edilen tarihi parklardan biridir. Gençlik Parkı içerisinde Çay bahçeleri, acıkınca yemek yemek için restoranlar, Opera salonu, Nikah salonu ve Lunapark gibi eğlenmeye dayalı bir çok aktiviteler bulunuyor. Gençlik Parkı içerisinde yapılacak aktiviteler en az Göksu Parkı ve Harikalar Diyarı kadar fazladır.


1936 yılında inşasına başlanan Ankara Gençlik Parkı‘ının yapım süresi tam 7 yıl sürmüş olup 19 Mayıs 1943 yılında kapılarını misafirlerine açmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kentsel parklarından birisi olan Gençlik Parkı, 2000’li yıllarda ilgisiz bırakılıp kendi haline bırakılıyor. 2007 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden projelendirilip baştan aşağı yeniden inşa edilmiştir.

6 farklı giriş kapısı bulunan Gençlik Parkı‘nın çevresinde 19 Mayıs Stadyumu, Ankara Tren Garı, Ankara Arena Basketbol salonu yer alıyor.

ankara-gezilecek-yerler-genclik-parki-01

Genellikle yaz aylarında daha çok ziyaret edilen Ulus Gençlik Parkı, renkli görüntülere ve nezih ortama sahiptir. Şehrin stresinden biraz uzaklaşıp sakinlik arıyorsanız parkın yürüme yolunda uzun turlar atabilirsiniz. Yürüyüşlerinizde havuz etrafında dinlenip fıskiyelerin oluşturduğu şölenleri seyredebilirsiniz. Ancak gündüz gitmenizi önererek geç saatlerde pek tekin olmadığının altını çizmek isteriz.

Gençlik Parkında Neler var?

Gençlik Parkı Lunapark
Gençlik Parkı Lunapark

Lunapark: Ankara Gençlik Parkı Lunaparkı 1951 yılında kurulmuştur. İçerisinde çeşitli oyuncakların bulunduğu lunapark, Ankaralıların eğlence merkezi haline gelmektedir. Şuanda Dönme dolap, Çarpışan araba, Kamikaze ve Asansör gibi bir çok oyuncak yer alıyor. Lunapark girişi ücretlidir ve oyuncak ücretini kapsamamaktadır.

  • Giriş Ücreti: Oyuncak ücretleri 6-7 TL civarındadır.

 diğer:  Gençlik Parkı 10.000m2 opera binası ve 240.000m2 rekreasyon alanından oluşmaktadır. Rekreasyonu kapsamında park içinde Ankara Büyükşehir Belediye Tiyatrosu binası, Kültür Merkezi, Gençlik Merkezi, Belediye Kabul Salonu, Kapalı Otopark ve küçük yapılar kapsamında 43 adet büfe, çay bahçesi ve pastaneler yer alıyor.

Gençlik Parkı Giriş Ücretleri ve Ziyaret Saatleri

ankara-gezilecek-yerler-genclik-parki-04

Gençlik Parkı’na sabah erken saatlerinde saat 10:00 ila 22:00 arasında ziyarete açılıyor. Giriş ve çıkış saatleri mevsimler olarak esneklik gösterebilir. Ankara Gençlik Parkı giriş ücreti bulunmuyor.

Giriş ücreti sadece park içerisinde yer alana Lunapark içindir. Lunaparka giriş için 0,5 krş gibi cüzi bir para ödüyorsunuz. Bu ücret oyuncaklara biniş ücretini kapsamıyor.

ankara-gezilecek-yerler-genclik-parki-02

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ankara Gençlik parkı Ulus’dadır. Ulus meydanına 5 dakika yürüme mesafesindedir. Gençlik Parkına varmak için birden fazla seçenek bulunmaktadır. Parka ulaşmanın en kolay yolu Ankara Metrosu‘dur.

Ulus durağı çıkışında karşınıza Gençlik Parkı çıkış kapısı sizi karşılayacak. Oradan da giriş sağlayabilirsiniz. Otobüs ile gitmek isterseniz Opera durağında indiğinizde kısa bir yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz. Hızlı Tren ile gelenler Gençlik Parkını tam karşılarında göreceklerdir.

 #  Eğer yolunuz Ankara’ya düşerse önceden hazırladığımız Ankara’da gezilecek yerler listemize göz atabilir, içeriği kendinize rehber edinebilirsiniz. Hoşçakalın.

Yol Tarifi / Google Haritalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.