Gümüşkaya Mağarası Tanıtımı | Nerede ve Nasıl Gidilir?

Genel Bilgiler

Gümüşkaya Mağarası Hakkında Bilgiler

Gümüşkaya Mağaraları Adıyaman merkezinin 40 kilometre kadar güneybatısında Göksu nehrinin kenarında yer alan Gümüşkaya köyünde bulunmaktadır. Gümüşkaya Mağaraları kayaların oyularak çok sayıda tünel yapılması ve bu tünellerin birbirine bağlanmasıyla oluşmuştur.

Mağaranın M.Ö. 150 yıllarında yapıldığı düşünülmektedir. Bu mağaralar önceleri konut olarakta kullanılmıştır. Kuyulara, balkonlara ve bölmeli odalara sahip bu mağaralara ulaşmak için bir kişinin geçebileceği kadar dar bir yolla ulaşılır.

Mağaralar Türkiye’nin en eski mağaralarından biri olma özelliğini taşımaktadır ve koruma altına alınmışlardır. Binlerce yıl ayakta kalan mağaralar günümüzde de ziyaretçiler tarafından görülmesi gerekenler listesi içindedir.

Bu eşsiz mağara kayaların oyularak çok sayıda tünellerin birbirine bağlanmasıyla oluşturulmuştur. Eski zamanlarda bu mağaralar konut olarak kullanılmıştır. Kurulara, balkonlara ve bölmeli odalara sahiptir. Bir kişinin geçebileceği kadar dar bir yolla gidebilirsiniz. Dikkat etmenizi önemle rica ederim. Sizler bizim için kıymetlisiniz. Her insan kıymetlidir. Gümüşkaya Mağaralarının önemli bir özelliği ise en eski mağaralardan olma özelliğine sahiptir.  Yüzyıllarca ayakta kalan bu eşsiz mağaralar ziyaretçilerini özlemle beklemektedir. Görülmesi gereken yerlere rahatlıkla not alabilirsiniz.

Mağara, yüzeyle bağlantısı olan ve gün ışığı ile bağlantısı kaybolacak derinliğe ve en az bir insanın sürünerek girebilmesine olanak verecek genişlik ve yüksekliğe sahip olan yeraltı boşluklarından oluşmaktadır.

Nasıl Gidilir? Konum Bilgileri
Harita sokaklarında dolaşmak için ikonu sürükleyin Harita üzerindeki insan simgesini sürükleyip bırakarak haritada sokaklarda dolaşabilirsiniz! (Bazı konumlar Google Maps tarafından henüz sokak görünümüne açılmamış olabilir.)

Gümüşkaya Mağarası Nerede ve Nasıl Gidilir?

Gümüşkaya Mağarası Adıyaman’ın Gümüşkaya mahallesinde yer alır. Ulaşım oldukça kolay mesafededir.

 »  Eğer yolunuz Adıyaman’a düşer ve başka nereleri gezebilirim diyorsanız daha önce açmış olduğumuz Adıyaman’da Gezilecek yerler adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pardon! Bölüyorum ama;

Sayfamda bu kadar zaman geçirdiğine göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Tüm gezi listelerinin periyodik olarak yayına alındığı Youtube kanalımıza abone olarak bizi yakından takip edebilirsiniz.

ÜCRETSİZ ABONE OL