İnönü Şehitliği Hakkında Bilgi, Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Genel Bilgiler

İnönü Şehitliği Hakkında kısa bilgi

Bozüyük’e 6 km. uzaklıktaki etrafı çam ve köknar ağaçlarıyla çevrili şehitliğin içinde çok sayıda şehit mezarı ve ayrıca mermerden yapılmış şehitlik nişan taşı bulunmaktadır. Her yıl 1 Nisan’da “İnönü Şehitlerini Anma Günü” burada yapılır.

Üzerinde levhada yazılan;
Ey Yolcu burada şu gördüğün mezar
Türklerin İstiklâl abidesidir.
Bir gökten bir göğe haykıran rüzgâr İnönü
Cengi’nin Zafer Sesi’dir.

İnönü Şehitliği, Bilecik Bozüyük İlçesi ile Akpınar Köyü arasında bir tepede bulunmaktadır. İstiklâl Savaşı’nın Metristepe – İnönü istikametinde gelişen ve tarihimizde İnönü Savaşları olarak bilinen savaşların geçtiği cephedir. 1930 yılında Milli Savunma Bakanlığınca yaptırılmıştır. 1981 yılına kadar Haziran ayı içinde yapılan şenlikler bu yıldan itibaren İnönü Savaşının kazanıldığı tarih olan 1 Nisan günü yapılmaya başlanmıştır.

Nasıl Gidilir? Konum Bilgileri
Harita sokaklarında dolaşmak için ikonu sürükleyin Harita üzerindeki insan simgesini sürükleyip bırakarak haritada sokaklarda dolaşabilirsiniz! (Bazı konumlar Google Maps tarafından henüz sokak görünümüne açılmamış olabilir.)

İnönü Şehitliği Nerede  ve Nasıl Gidilir?

İnönü Savaşları’nın geçtiği bir cephede bulunan şehitlikte 844 mezar bulunmaktadır. Her mezarın ayak uçlarında Türk bayrakları vardır. Şehitliğin yapımına 1930 yılında başlanmış olup, Milli Savunma Bakanlığı’nın öncülüğünde yapımı tamamlanmıştır. Şehitliğin tam ortasında mermerden yapılmış bir anıt vardır.

  • Adres: Akpınar,  Bozüyük / Bilecik
  • Konum bilgileri için tıklayın.

Eğer yolunuz Bilecik ve çevresine düşmüşse sizin için daha önce hazırlamış olduğumuz Bilecik’de gezilecek yerler adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir