Ana sayfa Türkiye Ağrı İshak Paşa Sarayı Nerede (Tarihi, Giriş Ücreti, Ulaşım..)

İshak Paşa Sarayı Nerede (Tarihi, Giriş Ücreti, Ulaşım..)

6512

İshak Paşa Sarayı Hakkında Bilgi

 »  İshak Paşa Sarayı Topkapı Sarayı’ndan sonra, Osmanlı mimarisinin en seçkin ve en ünlü eserlerinden biridir. Saraydan çok bir külliye olan bu yapı Osmanlı İmparatorluğu’nun Lale Devri’ndeki son büyük anıtıdır. Yapımı yaklaşık 100 yıl süren bu eser Osmanlı İmparatorluğu’nun olduğu kadar, sanat tarihi açısından da çok değerli bir eser olarak görülmektedir.

 »  Osmanlı, Selçuklu ve Fars mimari üsluplarından esintiler içeren İshak Paşa Sarayı’nın en önemli özelliği dünyanın ilk kalorifer tesisatı döşenen sarayı olmasıdır. O günün imkanları düşünüldüğünde sarayın ne kadar büyük emek ve işçilikle yapıldığı görülmektedir. İshak Paşa Sarayı hakkında birçok da efsane bulunmaktadır.

 »  Anlatılanlara göre saraydaki zindanlar içeri girildiğinde bir ışık oyunu saçıyor. Suçlunun işlediği suçun oranına göre, çok ışıklı veya az ışıklı bir zindanda cezasını çekiyormuş. Bir diğer rivayet ise, sarayın etrafındaki dağlarda yaşayan köylülerin sağdıkları sütün, muazzam bir yer altı tesisatı ile saraya ulaşması ve çeşmelerden süt aktığıdır.

Söylenti: Eğer Yolunuz Ağrı Sınırları içerisine düşmüş ve İshak paşa sarayını ziyaret etmeden dönmüşseniz bir söylentiye göre İshak Paşa sarayına bir daha gelmeden ölmezmişsiniz. Bu söylentinin gerçekliği kesin değildir.

İshak Paşa Sarayı Resimleri

İshak Para Sarayı Mimari Yapısı

Selamlık dairesi
Hamam
Cami binası
Dış cephe
Takkapılar
Merasim ve eğlence salonu
Birinci ve ikinci avlu
Aşevi (Darüzziyafe)
Cephanelik ve erzak odaları
Türbe binası
Harem dairesi odaları
Zindan
Fırın


Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Açılış Saati Kapanış Saati
Yaz Dönemi 08:00 19:00
Kış Dönemi 08:00 15:00

İshak Paşa Sarayı, saraydan öte bir külliyedir. İstanbul Topkapı Sarayı’ndan sonra son devirde yapılmış sarayların en ünlüsüdür.

Müze ve örenyerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır. Onun dışında İshakpaşa Sarayına ziyaret için Tatil günü yoktur.

 Giriş Ücreti: 6 TL 

Müze kart sahibiyseniz Müzekart ile ücretsiz giriş yapabilirsiniz.


İshak Paşa Sarayı Nerede , Nasıl Gidilir ?

 Yol Tarifi: İshak Paşa Sarayı Ağrının Doğubayazıt İlçesinde bulunmaktadır. İlçe merkezinin 5km tepe uzaklığında bulunduğu için ulaşımınız dolmuş vasıtaları ile ulaşım kolay olacaktır.


 »  Eğer Yolunuz Ağrı ve Çevresine Düşerse daha önce hazırladığımız Ağrıda gezilecek yerler adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

İçeriğimizi beğendiyseniz bizi @gezilesiyer İnstagram hesabımızdan takip edebilir, Ayrıca arkadaşlarınızı da bu makaleden haberdar edebilirsiniz.
Ücretsiz olarak gezi yazılarınızı sitemizde yayınlayabilir, 100'lerce kişinin kafasındaki sorulara cevap olabilirsin. İçerik ekle kısmına tıkla, hemen başla!
Yazımızda bulunmayan ve sizin bildiğiniz ekstra bir bilgi oldu mu? İlave etmek isterseniz Yorum Ekle kısmına tıklayarak bunu bizimle paylaşabilirsiniz.

6 KİŞİ TARAFINDAN YORUM YAPILDI.

  1. Doğubeyazıta 5 km mesafede hakim bir tepede inşa edilmiş ve dünyanın ilk kalorifer sistemine sahip harikulade bir eser. İmkanı olan herkesin görmesi gereken, manzarası çok güzel bir eser. Harika mimarisi insanı büyülüyor gerçekten. Her kapısı özenle ve mükemmel bir işçilikle işlenmiş.

  2. Ağrıda Gezip Görebileceğiniz En güzel yer İshak Paşa sarayıdır diyebiliriz. Doğubeyazıt İlçesi’nin 5 km. doğusunda, bir dağın yamacındaki tepe üzerine kurulan Saray, Osmanlı İmparatorluğu’nun Lale Devrindeki son büyük anıt yapısıdır. 18. yy. Osmanlı mimarisinin en belirgin ve seçkin örneklerinden olduğu kadar, sanat tarihi yönünden de değeri büyüktür.

  3. Ağrı ya gittiyseniz kesinlikle görmeniz gerekir. Ovaya hakim konumda dogubeyazit a 5 km uzaklıkta yer alıyor. Merkezden kalkan dolmuşlar var 1, 5 lira olması lazım taksiylede 15 liraya gidebilirsiniz. Giriş müzekartınız varsa ücretsiz yoksa 5 lira Az ilerisinde urartulara ait bir kale var sağ tarafındada Ahmet i Hani Hz ait türbe var. Bunlar saraya en fazla 10 dk yürüme mesafesi burlarıda görün derim. Saraya gelecek olursak selçuklu mimarisinden esintiler taşıyan 116 odalı 99 senede yapılan kalorifer sisteminin ilk uygulandığı bayağı ihtişamlı bir yapı. Fakat gelin görünki tabela için duvarına çivi çakıp güzelim yapıyı mahveden mimarlarımız mevcut. Allah ıslah etsin.

BİR YORUM YAZIN | yazmadan önce

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın