İshak Paşa Sarayı Tanıtımı | Giriş Ücreti, Nerede ve Nasıl Gidilir?

Genel Bilgiler

İshak Paşa Sarayı Hakkında Bilgi

 »  İshak Paşa Sarayı Topkapı Sarayı’ndan sonra, Osmanlı mimarisinin en seçkin ve en ünlü eserlerinden biridir. Saraydan çok bir külliye olan bu yapı Osmanlı İmparatorluğu’nun Lale Devri’ndeki son büyük anıtıdır. Yapımı yaklaşık 100 yıl süren bu eser Osmanlı İmparatorluğu’nun olduğu kadar, sanat tarihi açısından da çok değerli bir eser olarak görülmektedir.

 »  Osmanlı, Selçuklu ve Fars mimari üsluplarından esintiler içeren İshak Paşa Sarayı’nın en önemli özelliği dünyanın ilk kalorifer tesisatı döşenen sarayı olmasıdır. O günün imkanları düşünüldüğünde sarayın ne kadar büyük emek ve işçilikle yapıldığı görülmektedir. İshak Paşa Sarayı hakkında birçok da efsane bulunmaktadır.

 »  Anlatılanlara göre saraydaki zindanlar içeri girildiğinde bir ışık oyunu saçıyor. Suçlunun işlediği suçun oranına göre, çok ışıklı veya az ışıklı bir zindanda cezasını çekiyormuş. Bir diğer rivayet ise, sarayın etrafındaki dağlarda yaşayan köylülerin sağdıkları sütün, muazzam bir yer altı tesisatı ile saraya ulaşması ve çeşmelerden süt aktığıdır.

Söylenti: Eğer Yolunuz Ağrı Sınırları içerisine düşmüş ve İshak paşa sarayını ziyaret etmeden dönmüşseniz bir söylentiye göre İshak Paşa sarayına bir daha gelmeden ölmezmişsiniz. Bu söylentinin gerçekliği kesin değildir

İshak Paşa Sarayı Resimleri

İshak Paşa Sarayı

İshak Para Sarayı Mimari Yapısı

Selamlık dairesi
Hamam
Cami binası
Dış cephe
Takkapılar
Merasim ve eğlence salonu
Birinci ve ikinci avlu
Aşevi (Darüzziyafe)
Cephanelik ve erzak odaları
Türbe binası
Harem dairesi odaları
Zindan
Fırın

Giriş Ücretleri & Ziyaret Saatleri
Giriş Tarifesi Giriş Ücreti
Tam bilet 7 TL

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücretleri

Haftanın yedi günü açık olan İshak Paşa sarayı 2019 yılı için giriş ücreti 7 TL‘dir. Sarayı 08:00 – 19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Kış aylarında kapanış saatleri hava şartlarından ötürü saat 15:00 ‘dir.

Müze kart sahibiyseniz Müzekart ile ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

Nasıl Gidilir? Konum Bilgileri
Harita sokaklarında dolaşmak için ikonu sürükleyin Harita üzerindeki insan simgesini sürükleyip bırakarak haritada sokaklarda dolaşabilirsiniz! (Bazı konumlar Google Maps tarafından henüz sokak görünümüne açılmamış olabilir.)

İshak Paşa Sarayı Nerede , Nasıl Gidilir ?

 Yol Tarifi İshak Paşa Sarayı Ağrının Doğubayazıt İlçesinde bulunmaktadır. İlçe merkezinin 5 km tepe uzaklığında bulunduğu için ulaşımınız dolmuş vasıtaları ile ulaşım kolay olacaktır.

 »  Eğer yolunuz Ağrı ve çevresine düşerse daha önce hazırladığımız Ağrı’da gezilecek yerler adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

 • Aziz SAHİN
  Aziz SAHİN - 15:47

  Doğubeyazıta 5 km mesafede hakim bir tepede inşa edilmiş ve dünyanın ilk kalorifer sistemine sahip harikulade bir eser. İmkanı olan herkesin görmesi gereken, manzarası çok güzel bir eser. Harika mimarisi insanı büyülüyor gerçekten. Her kapısı özenle ve mükemmel bir işçilikle işlenmiş.

  Cevapla

  • Site Yöneticisi ✅
   Site Yöneticisi ✅ - 16:04

   Düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz.

   Cevapla

 • Ayşegül Sönmez
  Ayşegül Sönmez - 16:15

  Ağrıda Gezip Görebileceğiniz En güzel yer İshak Paşa sarayıdır diyebiliriz. Doğubeyazıt İlçesi’nin 5 km. doğusunda, bir dağın yamacındaki tepe üzerine kurulan Saray, Osmanlı İmparatorluğu’nun Lale Devrindeki son büyük anıt yapısıdır. 18. yy. Osmanlı mimarisinin en belirgin ve seçkin örneklerinden olduğu kadar, sanat tarihi yönünden de değeri büyüktür.

  Cevapla

 • Burak Dirlik
  Burak Dirlik - 23:27

  Ağrı ya gittiyseniz kesinlikle görmeniz gerekir. Ovaya hakim konumda dogubeyazit a 5 km uzaklıkta yer alıyor. Merkezden kalkan dolmuşlar var 1, 5 lira olması lazım taksiylede 15 liraya gidebilirsiniz. Giriş müzekartınız varsa ücretsiz yoksa 5 lira Az ilerisinde urartulara ait bir kale var sağ tarafındada Ahmet i Hani Hz ait türbe var. Bunlar saraya en fazla 10 dk yürüme mesafesi burlarıda görün derim. Saraya gelecek olursak selçuklu mimarisinden esintiler taşıyan 116 odalı 99 senede yapılan kalorifer sisteminin ilk uygulandığı bayağı ihtişamlı bir yapı. Fakat gelin görünki tabela için duvarına çivi çakıp güzelim yapıyı mahveden mimarlarımız mevcut. Allah ıslah etsin.

  Cevapla

 • Erhan
  Erhan - 13:03

  manyak kendi kadargüzel

  Cevapla

 • Hasan Karakeçe
  Hasan Karakeçe - 23:39

  Doğubayazıtda askerliğimi yapmıştım, İshak paşa sarayına çıkmıştık manzarasıda güzel herkese öneriyorum.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir