İstanbul’da Değer Kazanacak İlçeler

Hakkında Bilgiler

İstanbul’da yatırım yapmak isteyen ya da ikamet etmek için ev arayanların tercihi şehirdeki değer kazanacak ilçelerden yana oluyor. Peki gelecek 10 yılda İstanbul’da değerini katlayacak olan ilçeler hangileri? Türkiye’nin en değerli ve en kalabalık illerinden biri olan İstanbul’un neredeyse her semti en değerli bölgeler arasında yer alıyor. Ancak ulaşım olanaklarından manzaraya kadar birçok detay o bölgenin değerinin artmasında ya da düşmesinde etkili oluyor. Pandemi ile konut ve bölge seçimindeki değişiklikler de İstanbul’un değer kazanan ilçelerinin hangileri olduğunu etkiliyor. İşte önümüzdeki 10 yıl içerisinde İstanbul’da değer kazanacak ilçeler!

İstanbul’da Değer Kazanacak Semtler 2022

Yaşanan pandemi sebebiyle İstanbul’da sessiz, sakin ve huzurlu bölgelerde bulunan konutları tercih edenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Pandemi ile ayrıca uzaktan çalışmanın da yaygınlaşması ile, İstanbulluların merkezi lokasyonlarda ikamet etme zorunluluğu da ortadan kalkıyor. Salgınla birlikte değişen konut seçimleri elbette İstanbul’da değer kazanacak semtler listesini de etkiledi. İstanbul’da değer kazanacak semtler 2022 ve önümüzdeki yıllardan itibaren bu minvalde şekillenecek.

İstanbul’da 10 Yıla Değerlenecek İlçe ve Semtler

Emlak uzmanlarına göre İstanbul’da önümüzdeki 10 yıl içerisinde değerlenecek ilçe ve semtler şu şekilde:

 • Sarıyer
 • Beşiktaş
 • Bakırköy
 • Kadıköy
 • Adalar

İstanbul’un en değerli ilçeleri Sarıyer, Beşiktaş, Bakırköy, Kadıköy ve Adalar olarak biliniyor. Sarıyer’de konutların ortalama metrekare artışı 15 bin 857 TL iken; ortalama konut satış fiyatı 2 milyon 466 bin 750 TL ve konut yatırımının geri dönüş süresi ise 48 yıl.

Beşiktaş’ta bu rakamlara bakıldığında konut metrekare satış fiyatının 14 bin 844 TL, ortalama konut fiyatının 1 milyon 881 bin 628 TL, geri dönüş süresinin ise 44 yıl olduğu görülüyor. İstanbul’un en değerli ilçelerinden biri olan Bakırköy’de ise ortalama konut metrekare satış fiyatı 12 bin 85 TL, ortalama konut fiyatı 1 milyon 540 bin 80 TL, geri dönüş süresi ise 38 yıl.

Avrupa Yakası’ndan Anadolu Yakası’na geçildiğinde; Anadolu Yakası’nın en değerli ilçesi olan Kadıköy’de ortalama konut metrekare satış fiyatı 11 bin 738 TL olarak biliniyor. İlçedeki ortalama konut fiyatı ise 1 milyon 458 bin TL ve geri dönüş süresi de 38 yıl. İstanbul’un bir diğer en değerli ilçesi Adalar’da ise ortalama konut metrekare satış fiyatı 11 bin 127 TL, ortalama konut fiyatı 1 milyon 395 bin 380 TL, geri dönüş süresi 36 yıl.

Önümüzdeki 10 yıl içerisinde de yine Beşiktaş, Bakırköy ve Kadıköy değer artışının en yüksek olduğu yerler olarak ön plana çıkıyor. Gelecek yıllarda değer artışı olarak öne çıkacak bölgeler arasında ise Esenyurt, Beylikdüzü, Başakşehir, Arnavutköy, Sultanbeyli, Pendik, Tuzla ilçeleri yer alıyor.

İstanbul’da En Çok Değer Kazanan 5 İlçe

Haberler - 1b

Megakentte en çok değer kazanan ilçelere bakıldığında ilk 5’i şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Adalar
 • Şile
 • Büyükçekmece
 • Sarıyer
 • Avcılar

Endeksa verilerine göre Adalar’da konutlar son bir yılda %51,95 oranında değer kazandı. Adalar’dan sonra en çok değer kazanan İstanbul ilçesinin ise Şile olduğu biliniyor. Şile’de konutların yıllık değer artışı %51,83 seviyesindeki iken üçüncü olarak Büyükçekmece %37,32 ile Şile’yi takip ediyor. İstanbul’da en çok değer kazanan ilçeler arasında dördüncü sırada Sarıyer %36,97 seviyesi ile yer alıyor. Listenin beşinci sırasında ise %36,58 seviyesi ile Avcılar bulunuyor.

İstanbul’da En Pahalı İlçeler

İstanbul Avrupa Yakası’nda metrekare fiyatında en pahalı olan ilçeler listesi şu şekilde:

 • Sarıyer
 • Beşiktaş
 • Bakırköy

İstanbul Anadolu Yakası’nda metrekare fiyatında en pahalı olan ilçeler listesi ise şu şekilde:

 • Beykoz
 • Kadıköy
 • Adalar

İstanbul’da değer artışının henüz fazlalaşmadığı yerler de var. Bu yerler Anadolu Yakası’nda Ataşehir, Sancaktepe, Maltepe, Çekmeköy; Avrupa Yakası’nda ise Zeytinburnu, Kağıthane, Küçükçekmece, Güngören ve Esenler.

İstanbul’da satılık ev arayışınızı tüm bu bilgilere göre yaparak çok daha kârlı ve doğru bir tercihte bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.