Kapıkaya Kanyonu Gezi Rehberi | Nerede, Kamp Alanı ve Detaylar

Hakkında Bilgiler

Kapıkaya Kanyonu doğa tutkunlarının sıklıkla tercih ettiği gezi noktaları arasında yer alıyor. Adana‘ya yolu düşenlerin mutlaka uğraması gereken yerler arasında bulunuyor. Sahip olduğu doğal güzellikleriyle eşsiz tatil fırsatı yaşatan Kapıkaya Kanyonu uzun yürüyüş güzergahları ve Çakıt Çayı’yla doğayla iç içe zaman geçirme fırsatı sunuyor. Gelin bu eşsiz doğa harikasını daha yakından tanıyalım.

Kapıkaya Kanyonu
Kapıkaya Kanyonu

Adana’nın meşhur gezi noktaları arasında bulunuyor Kapıkaya Kanyonu. 200 metreye varan devasa yüksekliği ve 7 bin 250 metrelik yürüyüş yoluyla doğayla iç içe bir ortam sunuyor. Yürüyüş yolunun bir kısmı güvenlik amaçlı korkuluklarla çevrilerek güvenli bir ortam oluşturulmuş.

Ancak yürüyüş yolu bir hayli uzun ve yolun ilerleyen kısımlarında tuvalet, yiyecek ve su ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz alanlar bulunmuyor. Bu nedenle yürüyüşe çıkmadan önce gereken her şeyi tedarik etmeniz gerekiyor. Uzun ancak keyifli bir yürüyüş bekliyor kanyona gelen ziyaretçileri. Rahat giyinmek gerekiyor bu nedenle.

Kapıkaya Kanyonu’nda aynı zamanda onlarca çeşit bitki türüne de rastlanabiliyor. Bunlar arasında endemik türlerde bitkilerde bulunuyor. Kapıkaya Kanyonu’nda çoğunlukla zakkum, meşe, erguvan ve kızılçam gibi bitki türlerine rastlayabilirsiniz.

Kanyon Çakıt Çayı’nın zaman içerisinde kayaları aşındırması sonucunda meydana gelmiş, ülkemizin büyüleyici güzelliğe sahip doğal mekanlarından biri. Fotoğraf çekmek isteyen ziyaretçileriyse harika kareler sunuyor. Yamaç tırmanışı için de uygun alana sahip olan kanyon her yıl binlerce doğa ve macera severi ağırlıyor. Kamp alanları, fotoğrafçılığa elverişli manzarası ve yürüyüş yoluyla Kapıkaya Kanyonu doğa tutkunlarına kucak açıyor.

Kapıkaya Kanyonu Kamp Olanakları

Kapıkaya Kanyonu
Kapıkaya Kanyonu

Kapıkaya Kanyonu kamp yapmak isteyen misafirlerini de ağırlıyor. Ancak kamp yapmak isteyenlerin kanyona giderken dikkat etmesi gereken birkaç husus bulunuyor. Kapıkaya Kanyonu kamp alanına giriş için öncelikle polis kontrolünden geçmeniz gerekiyor. Ayrıca kamp alanı içerisinde alkol tüketimi de yasak. Nem oranı oldukça yüksek olan kanyonda sivrisinekler de zaman zaman sorun yaratabiliyor.

Ancak eşsiz bir manzaraya sahip. Kayaların arasından akan suyun sesi kuş cıvıltılarıyla birleşince insanın içine huzur veren bir atmosfer ortaya çıkıyor. Kamp yapmak için oluşturulmuş özel alanlar bulunuyor. Ama dileyen ziyaretçiler kamp yapmak istedikleri yerleri kendileri de belirleyebiliyor.

Kapıkaya Kanyonu Resimleri

Giriş Ücretleri (2021)

Kapıkaya Kanyonu’na giriş için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Tamamen ücretsizdir.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Kapıkaya Kanyonu’na ulaşım eğer özel aracınız yoksa sıkıntılı olabiliyor. Zira kanyona gitmek için mevcut toplu taşıma imkânı bulunmuyor. Kapıkaya Kanyonu’na özel aracınızla gidecekseniz öncelikle Adana il merkezinden Karaisalı ilçesine geçiş yapmanız gerekiyor.

Karaisalı ilçesinde sizi kanyona götürecek tabelalar bulunuyor. Bu tabelaları takip ederek kolaylıkla kanyona ulaşabilirsiniz.

  • Adres: Kapıkaya, Karaisalı / Adana
  • Konum bilgileri için tıklayın.

# Kapıkaya kanyonu’na ortalama 15 kilometre uzaklıkta olan tarihi Varda Köprüsü‘nü ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!