Karadeniz’de Hayat

Genel Bilgiler

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar,

Bir Karadeniz’li olarak eşsiz güzelliklere sahip olan bölgemiz hakkında daha önce kısa bir ön yazı hazırlamıştık. İncele →

Bu yazımızda Karadeniz Bölgesi hakkında detayları sonraya saklayıp, Biraz sizlerle birlikte Karadeniz Havası alalım istedik. Karadenizli olanlarında bildiği üzere Karadenizde neler yenir, Bu insanlar orada neler yapar , nasıl eğlenir, nasıl para kazanır ve nasıl hayat mücadelesi verirler nacizade bir kaç örnekle beğeninize sunalım dedik.

Yörenin kendi şivesi ve doğal görünümüne sahip eşsiz güzelliği karşında büyüleneceğiniz insların yaşam yerlerinden alıntıları şu şekilde sıraladık.

Dededen kalma taştan yapılmış Sobalı ev

saboli-ev-karadeniz

Yem yeşil orman köyünde üzerinde kestane pişen bir sobalı ev, yağmurun çatı saclarına vurduğu her damladan aldığınız keyif, odun kuzinesinde pişen çıtır ekmek kokusu ile sıcacık odada uyumak için bahane arayabilirsiniz.

 • Genelde bu yapılar çok eski hallerde, yokluk zamanında yapılan yapılardır. En az 50 yıl önce yapılmışlardır.
 • Ortalama 2-3 kattan oluşur ve en alt kat samanlık, odunluk veya ahır olarak kullanılır.

Köy Evlerinde: Yaşam mücadelesi için yapılan işlerde hemen hemen ihtiyaç için çarşıya acil durumlar olmadığı sürece pek gidilmez. kendi hallerinde ömürlerini doğa içerisinde beslenerek sürdürürler.

 • Ekmek: harman zamanında toplanan mısırları kurutup zamanı gelince değirmen evlerinde öğüterek yapılır.
 • Meyve ve Sebze: Bahçelere ekilip zamanı gelince organik bir biçimde toplanır ve kış mevsimini atlatana kadar stoklanır.
 • Hayvancılık: Küçük ve Büyük baş hayvancılık ile Tereyağı, Süt, Peynir gibi ihtiyaçlarını karşılamaları için yapılır ve hizmetleri tamamen doğadan karşılanır. Sonbaharda Dökülen yapraklar dahi hayvanların yatması için altına serilmesi amacı ile israf edilmez.
 • Su: Kaynak sudur ve Temizdir. Genelde Karadeniz bölgesinin bir çok kısmı sürekli yağışlı olduğundan ekinleri sulama gibi bir ihtiyaç yoktur. Keza sadece Derelerden yararlanıp yapılan un Değirmenleri vardır.

Odun Barınağı

odun-barinagi

İhtiyaç kadar stoklanır ve yaz mevsiminde yapılır. Kış bitimine kadar yeterli odun barınaklarda toplanır ve eve götürülür.

Harman Zamanı

harman-zamani

Aynı şekilde Teyzenin asmış olduğu biberler gibi doğadan toplanan bir çok ürün güneşte kurutulur ve depolanır. bu çerçevenin en güzel yanı tüm sebzelerin organik olması. tohum ve fidanların o senenin verimine göre saklanır ve komşulara da dağıtılır.

Köy Evleri

koy-evleri

Bakıp eskileri hatırlatacak bir fotoğraf görseniz de, nostalji olsun diye değil bu evlerin içeri tamamen buna yakın  döşelidir ve temizdir.

Sohbet Durağı

karadeniz-kuzine

Kuzine: Kıyafetlerin kurutulmak için üzerindeki askıya asıldığı, Yemeklerin ve çayın üzerinde piştiği bu Sac soba, Karadeniz bölgesinin olmazsa olmazı. Kuzine eski dönemlerdeki kadar tüketilmese de köy evlerinde muhakkak olduğunu idda edebiliriz.

Doğalgaz gibi bir dert olmadığından, Soba üstünde pişen yemek kokusu ile yapılan sohbetin dahi keyfi bir başkadır.

Konuyu bu kadar özetleyip sizi anlatılmaz yaşanılır dedirtecek resim galerisi için baş başa bırakıyoruz. Tabiat güzelliği ve örf adetlerden oluşmuş bu galeri belirli kısımlara hitap etmektedir. Görmek istediğiniz yerleri sitemizde arama yaparak sorgulatabilirsiniz.

 • emre
  emre - 23:37

  ne güzeldir oralar

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pardon! Bölüyorum ama;

Sayfamda bu kadar zaman geçirdiğine göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Tüm gezi listelerinin periyodik olarak yayına alındığı Youtube kanalımıza abone olarak bizi yakından takip edebilirsiniz.

ÜCRETSİZ ABONE OL

Don`t copy text!