Kelebekler Vadisi Tanıtımı | Nerede ve Nasıl Gidilir?

Genel Bilgiler

Fethiye’de gezilecek yerler listemizde yer verdiğimiz Kelebekler Vadisi, bölgede en çok ziyaret edilen gezi noktalarından bir tanesidir. Yaz aylarında binlerce ziyaretçiyi ağırlayan kelebekler vadisi hakkında bilgiler şu şekilde.

Kelebekler Vadisi Hakkında Kısa Bilgi

Kelebekler Vadisi, World Heritage Foundation tarafından, dünya üzerinde korunması acil gerekliliğe haiz 100 dağdan biri olarak tespit edilen Babadağ (1970 m Anti Kragos) ın eteklerinde bulunan bir kanyon.

 »  Kanyon duvarının yüksekliği 350 – 400 metreye ulaşmaktadır.
 »  Kanyonun tabanı, dar üçgen şeklinde batıya doğru açılırken, parlak bir kumsal, denize ve kayalıklara kontrast oluşturuyor.
 »  Vadinin çağlayanlar bölümündeki cangılda Kaplan Kelebeği kolonisi barınıyor.
 »  Geceleri hareketli olan ve vadiye ismini veren bu tür yanında, tespit edilebilen 35 kadar gündüz 35 kadar da gece kelebeği bulunur.
 »  Bunlar arasında Danaus Cripsipus’un bir alt türünü oluşturan endemik (Yanlız oraya mahsus) kelebekler de vardır.
 »  Vadide 50 metre yükseklikten dökülen şelalesi ile doğal yaşamda yeniden var olduğunuzu hissetmeniz kaçınılmaz olacaktır.
 »  Sevdiklerinizle ve arkadaşlarınızla sohbet, eğlence ve denizin tadına varacak, doğanın içinde farklı bir atmosferin içinde keşifler yapacaksınız. Özellikle macera ve huzuru dinlenme ile eşdeğer tutan kişilerin tatil cenneti olarak adlandırılmaktadır.

Kelebekler Vadisi Tarihi

 »  M. Ö. 4.Yüzyıla uzanan Likya‘nın Perdicia isimli yerleşim yerinin bazı kalıntıları Kelebekler Vadisi Kanyonunun hemen üstünde yer almakta ve buradaki köy halen o zamanı hatırlatan bir isimle, Faralya olarak anılmaktadır. Ancak köyün şimdiki resmi adı Uzunyurt‘dur.

 »  Bizans ve uzantısı Yunan yerleşimcileri tarafından Osmanlı’nın son zamanlarına kadar sürdürülmüş olan teraslamalarla, yamaçlara uygulanan bahçecilik kültürü daha sonra Türk göçebelerine devredilmiş ve bugüne kadar gelmiştir.

Kelebekler Vadisinde Neler Yapılır?

 »  Adını Kaplan kelebeğinden alan vadiyi gezerken keyif alacağınızdan emin olabilirsiniz. Her adımınızda kelebeklerle çarpışacaksınız. Güzel kareler yakalayabilir veya video çekebilirsiniz. Kelebek vadisinde bir çok farklı koy bulunmaktadır. Tertemiz suyuyla yüzmek için birebirdir.

 »  Kelebekler Vadisi, doğal sit alanı statüsünde olduğu için, hem bitki örtüsü, hem de deniz canlıları koruma altındadır. Bundan dolayı da dalış yaptığınızda yüzlerce farklı tür deniz canlısı görebilir, su altı kamerası ile bu güzellikleri fotoğraflayabilirsiniz. Denizin berraklığı ile tertemiz bir görüş açısına sahip olarak, müthiş bir dalış deneyimi edinebilirsiniz.

Kelebekler Vadisi Resimleri

Kelebekler Vadisi Kamp

Kelebek vadisinde kamp yapma imkanınızın olduğunu biliyor muydunuz? 2018 yılı kelebekler vadisi kamp yapma ücreti: 90 TL‘dir.

Zirvede George House diye bir kamp alanı daha var. Eğer orada çadırda kamp yapmak isterseniz 55 TL ödemek zorundasınız. Bu ücrete sabah ve akşam yemeği ücreti dahildir. Ayrıca duş ve tuvalet mevcuttur.

Kelebekler Vadisi Otelleri

Kumsalda bulunan kır lokantası sizleri doğal ortamda bekliyor. Kelebekler vadisinde elektrik olmadığı için soğutma ve aydınlatmak için jeneratör kullanılıyor.

Bu mistik ve otantik vadide kendinizi tipik bir macera filminin ortasında bulabilirsiniz. Gece çatırdayan çalı sesleri, hiç susmayan böcek sesleri ve ateş böcekleriyle unutulmaz ve doğal bir tatile kendinizi hazırlamalısınız.

Bilmeniz Gerekenler

 »  Vadide elektrik sorunu yaşayabilirsiniz.
 »   Kelebekleri görmek ve resim çektirmek isteyenler vadiyi Nisan ayında ziyaret etmelidirler.
 »  Vadiyi baştan aşağı gezmek isteyen kişiler yanlarına dağlık zemine uygun ayakkabı almalıdır.
 »  Tekne varış kalkış saatlerine dikkat etmeli ve kaçırılmamalıdır. Aksi halde ücretli botları kullanmak zorunda kalabilirler.

Kelebekler Vadisinde Aktiviteler

 »  Koy turu: Şövalye adası, Samanlık, Hillside, Akvaryum, dalyan, Kızılada ve Çalış Plajını kapsayan pek çok tur mevcut. Dilediğinizi seçebilirsiniz ve böylece gün içinde pek çok koymada yüzme şansı elde etmiş olursunuz.
 »  Dalış: Kelebekler Vadisinde dalış yapabilirsiniz. Site, koruma alanında olduğu için pek çok deniz canlısına da rastlamanız mümkün.
 »  Doğa gezisi / tırmanış: Kelebekler Vadisinde vadinin içlerine doğru ilerleyen bir patikayı 900 metre takip ettikten sonra 100 metrelik bir yamaç tırmanışı sizi bekliyor olacak.

Nasıl Gidilir? Konum Bilgileri
Harita sokaklarında dolaşmak için ikonu sürükleyin Harita üzerindeki insan simgesini sürükleyip bırakarak haritada sokaklarda dolaşabilirsiniz! (Bazı konumlar Google Maps tarafından henüz sokak görünümüne açılmamış olabilir.)

Kelebekler Vadisi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Kelebekler vadisine kolayca ulaşabilmeniz için ilk olarak Ölüdeniz’e gelmeniz gerekmektedir. Toplu taşıma ile gelmek isteyenlerin tekne turları organizasyonları kullanması gerekmektedir. En yakın hava alanı ise Dalaman hava alanıdır.

 Toplu Taşıma ile Ulaşım:  Fethiye’ye geldikten sonra Dolmuş duraklarından Ölüdeniz’e kalkan herhangi bir minibüs ve otobüse binerek ölüdenize kadar gelmelisiniz daha sonra zaten tekne ile devam edeceksiniz.
 Tekne turu ile ulaşım:  Ölüdeniz’den kolayca özel tur firmalarının düzenlediği turlar ile ulaşmanız mümkündür. Ortalama tur fiyatları 20₺ – 50₺ arasındadır.
 Özel araç ile ulaşım:  özel aracın ile yolu tamamen gitmeniz mümkün değildir. Bir yere kadar gidip oradan yaya olarak devam etmeniz gerekmektedir. İlk olarak hisar önü daha sonrada ölüdeniz istikametine giderek kolayca ulaşabilirsiniz.

Muğla’ya yolunuz düşerse daha önceden hazırladığımı Muğla gezilecek yerler listesi adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

 • Çiğdem Bölükbaşı
  Çiğdem Bölükbaşı - 15:58

  Biz aşağıya inmedik yukarı köyden manzarayı seyrettik zaten gidecekseniz teknelerle gitmeniz gerekiyor köyden inmek biraz zor, ama manzara mükemmel kesinlikle gidilesi bir yer, fotoğraf çekinirken dikkatli olun biraz tehlikeli yerler fazla kenarlara yaklaşmayın.

  Yanıtla

  • Site Yöneticisi ✅
   Site Yöneticisi ✅ - 16:08

   Tavsiyeniz için teşekkürler.

   Yanıtla

  • ASLI
   ASLI - 12:06

   Çiğdem Hanım merhaba,

   Biz Eylül ayı gibi gitmeyi düşünüyoruz. Vadiye çıkmak istiyoruz. Özel aracımızla çıktığımız zaman yürümeniz gerekmektedir diye yazılar var . Siz çıkmış biri olarak bilgi verirseniz çok sevinirim.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pardon! Bölüyorum ama;

Sayfamda bu kadar zaman geçirdiğine göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Tüm gezi listelerinin periyodik olarak yayına alındığı Youtube kanalımıza abone olarak bizi yakından takip edebilirsiniz.

ÜCRETSİZ ABONE OL