Ana sayfa Türkiye Rize Kıble Dağı Camii Nerede (Rakımı, Tarihi, Piknik, Hakkında Bilgi…)

Kıble Dağı Camii Nerede (Rakımı, Tarihi, Piknik, Hakkında Bilgi…)

5311

Kıble Dağı Camii Tarihi

Rize’nin Güneysu ilçesindeki 1130 rakımlı “Dua Tepesi” olarak isimlendirilmeye başlanan Kıble Dağı’nın zirvesine inşa edilen ve manzarasıyla ziyaretçilerini hayran bırakan Kıbledağı Hacı Hafız Yusuf Yılmaz Camii’nin yapımı 2 yılda tamamlandı. Osmanlı döneminin önemli eserlerinden Üsküdar’daki Şemsi Ahmet Paşa Camisi’nin mimarisi ile yapılan caminin açılışı Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Güneysu ziyareti sırasında gerçekleştirildi.


Kıble dağı tepesi muhteşem manzarasıyla gezip görülecek yerler listesine girmeye çoktan hak kazanmış bir yer. Gerek konum olarak gerekse mimarı yapı olarak inanılmaz bir görünüme sahip. Rize’ye gezmek için geldiyseniz ve Güneysu – Kıble dağı camii’ne uğramadıysanız inanın çok eksik dönmüşsünüz demektir.

Kıble Dağına Tırmanış

Kıble dağına Rize kalesi‘nde kahvaltımızı yaptıktan sonra gittik. Güneysu merkezden oldukça tepede bulunan Kıble dağı camiisi oldukça dik bir zemine inşa edilmiş. Yaklaşık 25 dakika boyunca tırmandıktan sonra nihayet amacımıza ulaşıp bitiş noktasına vardık. Öneri: Tepeyi kendi araçla çıkacaksanız devri yüksek kullanın. Çok dik olduğundan aracı boğabilir, yolda kalabilirsiniz.

Kıble Dağında Piknik

Kıble Dağında bir çok yamaca üstü açık ve kapalı mini banklar yapılmış ve çocuklar için oyun alanı mevcut. Tüpünüzü malzemelerinizi getirirseniz Namaz vaktine kadar çay içip sevdiklerinizle sohbet edebilirsiniz. Öneri: Biz erken saatte geldik ama banklara güneş dolayısıyla oturamadık. Akşam serininde gelirseniz daha iyi olur sizin için.

Kible Dağı Camii’nde Namaz Kılmak

Kıble dağı tepesine ne yalan söyliyeyim tırmanırken ” Boşa tırmanıyoruz, kimse yoktur oralarda” diye içimden geçiriyordum. Öğlen Namazına mütakip bir akım oldu ki hiç sormayın. Camii’nin içi ufak olsa da çok şükür doldurduk.

Kıble Dağı Manzara

Kıble dağı manzara görseline diyecek hiç bir şey yok. Gidip kendi gözlerinizle görmeniz gerek. Tepe balkonunda bulunan bayrak gururla dalgalanırken uzaklıktaki mesafeyi gözünüzle ölçmek sizin için hayli zor olarak.

Kıble Dağı Cami İzlenimlerim

Rize Memleketim olduğundan mı nedir, her nereye gitsem farklı bir doğa harikası gözüme çarpıyor ve buranın ayrı bir memleket olduğunu tekrar kendi içimde benimsiyorum. Karadeniz turu halinde gelecekseniz ve güzergahınızda Rize varsa kıble dağı camisini teğet geçmeyin derim.

Kıble Dağı / Dua Tepesi Tanıtım Videosu

Kıble Dağı / Dua Tepesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Dolmuş İle: Rize Merkezde Bulunan Kıble dağı Köyü Dolmuşlarına binebilir, Kısa bir mesafe yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Araç İle: Rize’den Güneysu ilçesine navigasyonla gelin ve merkezden ayrılan yolu takip edin sağa sola sapmadan tırmanmaya başlayacaksınız.


 »  Eğer Yolunuz Rize’ye düşmüşse daha önce hazırladığımız Rize’de gezilecek yerler adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

İçeriğimizi beğendiyseniz bizi @gezilesiyer İnstagram hesabımızdan takip edebilir, Ayrıca arkadaşlarınızı da bu makaleden haberdar edebilirsiniz.
Ücretsiz olarak gezi yazılarınızı sitemizde yayınlayabilir, 100'lerce kişinin kafasındaki sorulara cevap olabilirsin. İçerik ekle kısmına tıkla, hemen başla!
Yazımızda bulunmayan ve sizin bildiğiniz ekstra bir bilgi oldu mu? İlave etmek isterseniz Yorum Ekle kısmına tıklayarak bunu bizimle paylaşabilirsiniz.

1 YORUM YAPILDI.

  1. müthiş manzarası ve havasıyla kendine çekiyor. epey zorlu ve virajlı yollardan, çay tarlalarından geçerek zirveye ulaşıyorsunuz. cami küçük, güzel, tertemiz.. dönüşte yeşilin her tonunu yakalayacağınız fotoğraflar çekebilirsiniz. yol üzerinde çay fabrikalarından çayınızı kaynağından satın alabilirsiniz. merkezden 45-55dk arası sürüyor. navigasyon 30dk gösteriyor aldanmayın..

BİR YORUM YAZIN | yazmadan önce

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın