Kız Kulesi Rehberi | Efsanesi, Kahvaltı ve Giriş Ücreti (Detaylı)

Hakkında Bilgiler

Bir çok duvar afişlerini ve kartpostal kapaklarını süsleyen Galata kulesi ve Kız Kulesi‘ni duymayanımız yoktur herhalde. Artık İstanbul‘un Simgesi haline gelmişlerdir.

Rivayete göre Kız Kulesi milattan önce 5. yüzyılda, Yunanlılar tarafından yapılmıştır. Sürekli restore edilip günümüze kadar ayakta durmayı başarmış nadir yapıtlardandır.

1995 yılında açılan ihaleyi kazanarak 49 yıllığına kiralayan Hamoğlu Holding, kalan 38 yıllık kullanımını satışa çıkarmıştır.

Bayrak direği ile birlikte yaklaşık 40 metre yüksekliğinde olup, 1255,85 m2 yüz ölçümüne sahiptir.

Kız Kulesi Denizin Üstünde Nasıl Duruyor?

Kız Kulesi kayalıkların üzerinde durmaktadır. Bu kayalıklar zamanında Asya sahillerine bağlıymış ve anlatılanlara göre doğa şartları ve dalgalar bu kayalığı tahrip edip, karadan kopartmış.

Kız Kulesi Efsaneleri

İstanbul’un meşhur Kız Kulesi hakkında bir çok efsane bulunmaktadır.

 Sepetteki Zehirli Yılan Efsanesi : Kalede cariyeleri ile birlikte Selçuklu Sultanının güzeller güzeli biricik kızı yaşıyormuş. Sultan rüyasında, bir rivayete göre falında biricik kızının yılan tarafından sokulması sonucu öldüğünü görür. Kaleyi bu yüzden yaptırır. Çok etkilenmiş olacak ki kaleye yılan girmesin diye süt ve su tedarikini beton borular yardımıyla yapıyormuş. (boru kalıntıları günümüze kadar gelmiştir.)

Bu şekilde uzun bir süre yaşamışlar. Yıllar yılları kovalamış ve bir gün Sultan ateşli hastalığa yakalanmış. Ülkenin en iyi hekimleri Sultanı iyi etmek için seferber olmuş. Sultan eski sağlığına kavuşunca pek çok yerden armağanlar yollanmaya başlar. Yollanan hediyeler arasında bir Üzüm sepeti içerisinde saklı bir yılan vardır ve Üzüm sepetinin içine gizlenmiş olan yılan, o gece hanım sultanı zehirleyerek ölümüne neden olur.

 Battal Gazi Efsanesi : Hikayeye göre, Battal Gazi’nin Üsküdar kıyılarında bu kadar uzun süre kalmasının asıl nedeni, Tekfurun kızına aşık olmasıdır. Üsküdar Tekfuru, Battal Gazi‘nin korkusu ile kızını, hazineleri ile birlikte kuleye kapatır. Şam seferini tamamlayarak Üsküdar’a dönen Battal Gazi, kayık ile Kızkulesi‘ne gelerek, Tekfurun kızı ve hazinelerini aldıktan sonra Üsküdar’dan atına atlayıp oradan uzaklaşır. Çokça bilinen “Atı alan Üsküdar’ı geçti” lafı bu hikayeden gelir.

Kız Kulesi

Kahvaltı Fiyatları ve Menü

Menü & Müze
Hafta içi 110 TL
Hafta sonu 80 TL

Hafta içi Kahvaltı Tabağı: Beyaz Peynir, Kaşar Peyniri, Dil Peyniri, Domates, Salatalık, Sosis, Salam, Dana Jambon, Siyah Zeytin, Yeşil Zeytin, Tereyağı, Bal, Reçel Çeşitleri, Haşlanmış Yumurta, Peynirli Su Böreği, Kızarmış Sosis.

Hafta Sonu Serpme Kahvaltı: Beyaz peynir, Kaşar peyniri, Dil peyniri, Çeçil peyniri, Otlu peynir, Siyah ve Yeşil zeytin, Macar salam, Dana Jambon, Domates, Salatalık, Tereyağı, Kaymak, Bal, Çilek reçeli, Kayısı reçeli, Çikolatalı fındık ezmesi, Kuru kayısı, Ceviz, Açma, Simit, Poğaça.

 • Sıcaklar: Su böreği, Sosis tava, Rulo omlet, Sucuk tava
 • İçecekler: Limitsiz çay ve Filtre kahve

 #  Serpme Kahvaltı sadece Cumartesi ve Pazar günleri servis edilmektedir.

Giriş Ücretleri (2023)

Giriş Tarifesi Giriş Ücreti
Tam bilet 50 TL
Öğrenci / 60 yaş üstü 25 TL

Kız Kulesi tadilatı sonrası Mayıs ayı boyunca tekne ulaşımı dahil girişler ücretsiz olacak. 1 Hazirandan itibaren müze kartı olanlar ücretsiz giriş yapabilecek. Müze kartı olmayanlar için henüz ücret bilgisi bilinmiyor.


Ziyaret Saatleri & Restaurant

Haftanın yedi günü 09:00 – 19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Kız Kulesinde haftanın 7 günü hizmet veren birde restoran ve bar bulunuyor. Restoranda Akşam yemeği, Öğlen yemeği ve Kahvaltı servisi yapılmakta. Kahvaltı servisi hafta içi 09.00, hafta sonu 10.00’da başlayıp; 13.00’da sona eriyor. Öğle yemeği servisi ise 12.00’dan itibaren başlıyor.

Aşırı ilgi gören Kız Kulesine resmi sitesinden Online Rezervasyon yaparak yerinizi önceden ayırtabilirsiniz. Ayrıca özel davet, Düğün ve organizasyonlarınızda Kız kulesi’ni kapatabilirsiniz.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Kız Kulesi, Üsküdar’da Salacak Sahilinin 200 metre kadar açığında yer alıyor. Kuleye Salacak’tan veya Kabataş’tan kalkan tekneler aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

 • Konum bilgileri için tıklayın.
 • Salacak / Üsküdar = Kız Kulesi: 09:15 – 18:30 / 15 dakika’da bir sefer
 • Kabataş = Kız Kulesi (hafta içi): 12:00 – 18:00 / 1 saat’de bir sefer
 • Kabataş = Kız Kulesi (hafta Sonu): 10:00 – 18:00 / 1 saat’de bir sefer

İletişim Bilgileri
 Adres:  Salacak Mahallesi, Üsküdar Salacak Mevkii, 34668 Üsküdar / İstanbul / Türkiye
 Telefon:   +90 (216) 342 47 47
 Fax:  +90 (216) 495 28 85
 E-mail  : reservation@kizkulesi.com.tr


 »  Eğer Yolunuz İstanbul ve Çevresine düşerse İstanbul’da gezilecek yerler adlı konumuzu inceleyebilir ve kendinize rehber edinebilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

 • Kadriye
  Kadriye - 12:56

  Merhaba 10.13 yaş aralığında çocuklarla girmemize izin verilir mi? Çocuklardan ayrıyetten giriş ücreti alınır mı

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.