Kocatepe Camii, Ankara | Nerede, Tarihi ve Hakkında Bilgiler

Hakkında Bilgiler

Mimarisiyle Osmanlı dönemini anımsatan ancak 1960’lı yıllarda inşa edilmiş, dikkat çekici ve önemli yapılar arasında bulunuyor Kocatepe Camii.

Projesi için çok ünlü mimarların emek sarf ettiği Kocatepe Camii yaklaşık 24 bin kişilik kapasitesiyle Cumhuriyet tarihi boyunca inşa edilen en büyük camiiler arasında yer buluyor. Gelin 20. yüzyılda Osmanlı mimarisi örnek alınarak inşa edilmiş olan bu camiyi mimarisi ve tarihiyle daha yakından tanıyalım.

Tarihi

Kocatepe Cami, Ankara
Kocatepe Cami, Ankara

1967 senesinde inşasına başlanan caminin projesi için bir yarışma düzenlendi. Yarışmayı dönemin mimarlarından olan Vedat Dalokay kazandı. İnşası planlanan camii için yapılmış olan proje modern tarzdaydı.

Temelleri Vedat Dalokay’ın hazırladığı projeye göre atılan caminin daha sonra projesi fazla modern olduğu gerekçesiyle değiştirildi. Bunun yerine Fatih Uluengin ve Hüsrev Tayla’nın hazırlamış olduğu yeni projeye göre inşa çalışmaları sürdürüldü.

Yeni hazırlanan projedeyse Mimar Sinan’ın tekniklerinden esinlenildi. Selimiye Camisi gibi yüzyıllardır ayakta duran camilere benzer özellikler taşıyan caminin yapımı 1987 yılında bitirilebildi.

Mimarisi

Kocatepe Camii içi
Kocatepe Camii içi

Ankara Kocatepe Camisi yaklaşık 4500 m4’lik bir alanı kapsıyor. Mimar Sinan’ın tekniklerinden esinlenerek inşa edilmiş cami 4 adet fil ayağının üstüne inşa edilmiş. Bir büyük merkezi kubbeye ve bunun yanında 4 yarım kubbeye sahip olan caminin bu özelliğiyse Sultan Ahmet Camii’nden esinlenildiğini gösteriyor.

Sahip olduğu 4 adet ve 88 metre yüksekliğindeki ihtişamlı minareleriyle de Selimiye Camii’nden izler taşıyor.

Kocatepe Camii’ni ilgi çekici kılan diğer noktalardan biriyse camii içinde bulunan halıların desenleri. Bu desenler yine tarihi bir camii olan Afyon Ulucami’de ki halı desenlerinden esinlenerek tasarlanmış.

Caminin iç kısmında bulunan diğer önemli detaylarsa ince işçiliğin eseri olan süslemeler. Klasik Osmanlı Mimarisi’ni ortaya koyan bu süslemelerde özel boyalar, altın varak ve sarı maden kullanılmış.

Kocatepe Camii’ni esas önemli kılan detayıysa içerisinde bulunan devasa avize. Çok derin anlamlarda içeren bu avize tam olarak 9.5 tonluk ağırlığa sahip ve yaklaşık 5.5 metre çapa sahip. Avizenin şeklinde içerdiği anlamsa manidar.

Merkezde bulunan avize Peygamber Efendimizi temsilen yapılmış. Merkez avizenin çevresini saran ve daha küçük olan 32 avizeyse 32 farzı temsilen yapılmış. Avizelerin toplam adetinin 33 tane olmasının sebebiyse Allah’ın isminin 33 kez zikredilmesini temsil ediyor.

Oldukça büyük olan caminin alt kısmında farklı amaçlarla kullanılabilen bölümler bulunuyor. Bu bölümlerde otopark, kütüphane, konferans salonu ve idari bilimlerin yanı sıra market gibi bölümlerde bulunuyor.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Kocatepe Cami, Ankara’nın en merkezi noktası olan Kızılay Meydanı’nın üst tarafında yer alan Kocatepe Semti’nde bulunmaktadır. Kızılay’dan yaklaşık 10-15 dakikalık yürüme mesafesi kadar uzaklıktadır. Kocatepe Cami’nin tam önünden geçen bir metro hattı bulunmamaktadır. Bölgeye en yakın metro istasyonu, Kızılay’dır.

Kocatepe Cami’ne ulaşmak için bir diğer seçenek ise Kolej Metro İstasyonu’nda inerek buradan geçen Esat-Tunalı dolmuşlarını kullanmaktır. Esat-Tunalı dolmuşları ile Kocatepe Cami’ne yaklaşık 3-5 dakikalık bir yürüme mesafesinde inebilirsiniz.

Adres: Kültür Mahallesi, Dr. Mediha Eldem Sk. No:67, Çankaya / Ankara


 »  Eğer Yolunu bir gün Ankara’ya düşerse ve nereleri gezebilirim diyorsanız, size rehber olacak olan Ankara’da Gezilecek Yerler Adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!