Kocatepe Camii, Ankara | Nerede, Tarihi ve Hakkında Bilgiler

Hakkında Bilgiler

Ankara’da yeni bir cami yapılmasına 1945 yılında karar verilmiş ve bunun için de bir yarışma açılmıştır. Bu cami bugünkü Sigorta binasının olduğu yerde, Kızılay ile Fevzi Çakmak Caddelerinin birleştiği yerde uygulanacaktı. Bu projeyi Y.Mimar Ali Saim Ülgen kazanmış, ancak, bu proje uygulanamamıştır. İkinci kez 1957 yılında açılan proje yarışmasını Mimar Vedat Dalokay kazandı ve uygulaması da Dalokay’a verildi.

Kocatepe Camii Özellikleri

Kocatepe Camii toplam 4500 m2 alana yayılmaktadır. İnşaat aşaması ülkenin ekonomik ve sosyal durumu ile birlikte projede çıkan sıkıntılar nedeniyle 20 yıl gibi uzun bir süre sürmüştür. Her ne kadar proje konusunda kopya tartışması çıksada, mimari özellikleriyle geçmişi günümüze taşıyan muhteşem bir eserdir. Caminin 4 minaresi 88 metre uzunluğa sahiptir.

Merkezi kubbe ise, 4 fil ayağı üzerine oturtulmuş ve 4 yarım kubbe ile çevrelenmiş. Camide yer alan halı desenleri ise, Afyon’da bulunan Ulu Camii’nin halı desenlerine benzediği söyleniyor.

Kocatepe Camii Avize

Oldukça heybetli olan Ankara Kocatepe Camii avizesi kaç ton diye soracak olursanız cevabımız 9.5 ton olacaktır. Ayrıca mihrabı, minberi, kapıları, çinileri ve mermerleri özel tasarlanmış ve titizlikle yapılmıştır. İç dekorasyonda Klasik Osmanlı Mimarisi örnek alınmış, malzeme olarak çini, mermer, sarı maden, altın varak ve özel boyalardan yararlanılmıştır. Kocatepe Camii kaç kişilik sorusunun cevabı ise 23.000 kişiliktir.

Kocatepe Camii

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Kocatepe Cami, Ankara’nın en merkezi noktası olan Kızılay Meydanı’nın üst tarafında yer alan Kocatepe Semti’nde bulunmaktadır. Kızılay’dan yaklaşık 10-15 dakikalık yürüme mesafesi kadar uzaklıktadır. Kocatepe Cami’nin tam önünden geçen bir metro hattı bulunmamaktadır. Bölgeye en yakın metro istasyonu, Kızılay’dır.

Kocatepe Cami’ne ulaşmak için bir diğer seçenek ise Kolej Metro İstasyonu’nda inerek buradan geçen Esat-Tunalı dolmuşlarını kullanmaktır. Esat-Tunalı dolmuşları ile Kocatepe Cami’ne yaklaşık 3-5 dakikalık bir yürüme mesafesinde inebilirsiniz.

Adres: Kültür Mahallesi, Dr. Mediha Eldem Sk. No:67, Çankaya / Ankara


 »  Eğer Yolunu bir gün Ankara’ya düşerse ve nereleri gezebilirim diyorsanız, size rehber olacak olan Ankara’da Gezilecek Yerler Adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sayfamda bu kadar zaman geçirdiğine göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Tüm gezi listelerinin periyodik olarak yayına alındığı Youtube kanalımıza abone olarak bizi yakından takip edebilirsiniz.

ÜCRETSİZ ABONE OL

Don`t copy text!