Kumacık Hamamı Hakkında bilgi, İletişim, Nasıl Gidilir ?

Genel Bilgiler

Kumacık Hamamı Hakkında Bilgi

1494 Yılında yapıldığı bilinen Kumacık Hamamı, Amasya Beyazıt Paşa mahallesinde bulunmaktadır.

Kumacık Hamamın kuzey yönündeki soyunmalık kısmına basık kemerli bir kapıdan girilmektedir. Bunun önünde küçük bir de sundurmalık bulunmaktadır. Soyunmalık kare planlı olup, üzeri sekizgen yüksek kasnaklı bir kubbe ile örtülmüştür. Kasnağın altında Türk üçgenlerinden oluşan bir friz bulunmaktadır. Soyunmalıktan ılıklığa ve sıcaklığa geçilmektedir. Sıcaklık kare planlı olup, köşelerde halvet hücreleri olup, üzeri dört yarım kubbenin desteklediği bir kubbe ile örtülüdür. Bu bölümün sağında üzeri yıldız tonozlu bir mekan, solunda da yine tonozlu tuvaletler yer almaktadır. Külhan kısmı sıcaklığa bitişiktir. Hamamın bütünü üstten kiremitli bir çatı ile örtülüdür.

Kumacık Hamamı Resimleri

Nasıl Gidilir? Konum Bilgileri
Harita sokaklarında dolaşmak için ikonu sürükleyin Harita üzerindeki insan simgesini sürükleyip bırakarak haritada sokaklarda dolaşabilirsiniz! (Bazı konumlar Google Maps tarafından henüz sokak görünümüne açılmamış olabilir.)

Kumacık Hamamı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Amasya şehir merkezi içerisinde bulunan Kumacık Hamamı Amasya’yı ikiye bölen Yeşilırmak Nehrinin doğu tarafında Kunç köprüsünün ucunda yer alır. Beyazıd Paşa Camii yakınlarında inşa edilmiştir.

Ulaşım: Amasya merkez’de bulunduğu için ulaşımı gayet kolaydır.

İletişim: (358) 218 16 51

Beyazıt Paşa,05200 Amasya Merkez/Amasya,Türkiye

Eğer Yolunu bir gün Amasya’ya düşerse ve nereleri gezebilirim diyorsanız, size rehber olacak olan Amasya Gezilecek yerler Adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

  • samet kirman
    samet kirman - 17:43

    kısa öz olarak tam da aranacak içeriği paylaşmanız çok isabetli bir davranış, emeğinize sağlık çok güzel hazırlamışsınız..

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir