Kurşunlu Manastırı Gezi Rehberi | Nerede ve Hakkında Bilgiler

adaland aquapark

Hakkında Bilgiler

Davutlar’a yaklaşık 10 km. uzaklıkta yer alan Kurşunlu Manastırı’nın 11. yüzyıl Bizans yapısı olduğu tahmin edilmektedir.

Manastırda yemekhane, kiler, mutfak, keşiş odaları, revir, şapel (küçük kilise), mezarlık, manastır surları, sur mahzeni ve savunma odaları gibi bölümler mevcuttur.

Şapelin tavanındaki fresklerde İkonaklastik dönemde simgesel ve geometrik motifler ile, 9. yüzyılın ikinci yarısında İkonaklastik dönemden sonra dinsel olaylar ya da kişiler betimlenmiştir.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Manastırın, Aydın ilinde bulunan Davutlar’a takribi 12 km mesafede olduğu ve 10. YY da Bizanslıların inşa etmiş olduğu yapılardan biri olduğu düşünülmektedir.

Aydın’dan saat başı kalkan otobüs firmaları ve servis araçlarıyla Davutlar ilçesine ulaşım oldukça kolay ve ucuzdur.

İlçeden kalkan ve 15 dakikada bir olan dolmuşlar ile, rahatlıkla manastıra ulaşmak mümkündür. Araçla ise, Davutlar merkeze 10 km ve yaklaşık 7-8 dakika mesafede bulunmaktadır.

  • Adres: Davutlar, Kuşadası / Aydın
  • Konum bilgileri için tıklayın.

Eğer yolunuz aydına düşerse daha önce hazırlamış olduğumuz, Aydın’da gezilecek yerler adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sayfamda bu kadar zaman geçirdiğine göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Tüm gezi listelerinin periyodik olarak yayına alındığı Youtube kanalımıza abone olarak bizi yakından takip edebilirsiniz.

ÜCRETSİZ ABONE OL

Don`t copy text!