Kurşunlu Şelalesi Rehberi | Nerede, Giriş Ücretleri ve Detaylar

Hakkında Bilgiler

Antalya’da gezilecek en güzel yerler adlı yazımızda da yer verdiğimiz Kurşunlu Şelalesi, Antalya’nın Aksu ilçesi sınırlarında yer alıyor. Kurşunlu Şelalesi tanıtım yazımızda Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı içerisinde sizleri nelerin beklediğinden kısa kısa bahsetmiş olacağım.

Yaklaşık 2 kilometrelik bir kanyon içerisinde yer alan, toplamda 7 küçük göletten oluşan, 18 metre yükseklikten dökülen, bünyesinde pek çok yabani hayvana ev sahipliği yapan, 1986 yılında park haline getirilmiş ve ziyaretçilerine kapılarını açan, toplamda 33 hektarlık bir alana sahip, Antalya’nın en güzel tabiat parklarından biridir.

Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı bünyesinde piknik alanları, yürüyüş yolları, manzara izleme terasları, çocuk oyun alanları, kır lokantaları ve günübirlik kullanım alanları bizleri bekliyor.

Kurşunlu Şelalesi ve Tabiat Parkı
Kurşunlu Şelalesi ve Tabiat Parkı

Kurşunlu Şelalesi ve Tabiat Parkı’na girişler görselde gördüğünüz alandan yapılmakta. Fotoğraftan da anlaşıldığı gibi parkın içerisine motorlu taşıtlar giriş yapamıyor. Gişe bölümünden giriş ücretlerini ödedikten sonra 100 metrelik patika yol sonunda sizleri mini marketler ve ardından kocaman bir piknik alanı karşılıyor.

Piknik alanlarındaki banklar alana geniş şekilde yayılmış olması, kalabalık ailelere ve çocuklara bolca alan sağlıyor. İster kendi kahvaltı malzemelerinizi isterseniz de mangal malzemelerinizi içeride yer alan mini marketten karşılayabilirsiniz.

Piknik alanında yer alan işletmelerde Kurşunlu Şelalesi ve Tabiat Parkı içerisinde verilen hizmetler arasında Midilli ve Deve gezintisi de bulunuyor. Özellikle develer yetişkinlerin dikkatini çekse de çocuklar midilliye binmek için sıraya giriyor.

Kurşunlu Şelalesi Kahvaltı
Kurşunlu Şelalesi Kahvaltı

Şelaleye inan patika yol üzerinde karşınıza gölet üzerine inşa edilmiş kahvaltı ve yemek yiyebileceğiniz mini bir kır lokantası çıkıyor. Fiyatlar bölgede yer alan kahvaltı fiyatları ile aynıdır. Bulunduğu ve sunduğu manzaraya karşılık fiyatlar şişirilmemiş.

Kurşunlu Şelalesi Köprü
Kurşunlu Şelalesi Köprü

Şelaleye giden yolda yine göletler üzerinde bulunan bir kaç mini ahşap köprü üzerinden geçiyorsunuz. Doğanın güzelliğini daha net görebilmemiz için düşünülmüş manzara teraslarının ve bu gibi köprülerin yapılmış olması gayet hoş.

Arazı her ne kadar düzgün olsa da inişli çıkışlı olduğundan ayağınızın kaymasına karşın uygun ayakkabı seçimi yapmanızda fayda var.

Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı
Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı

Nihai şelaleye ulaşıyorsunuz. Suyun berraklığı adeta başınızı döndürebilir. 18 metreden dökülen suyun sesi adete içinizi huzurla dolduracak. Bu alanda dilediğiniz gibi takılabilir, hatıra fotoğrafı çektirebilirsiniz.

Park içerisinde yer alan familyaya ait bazı çeşit balık türlerine rastlayabilirsiniz. Bunlar; Alabalık, yılan balığı ve Siraz Bıyıkbalık‘lardır. Ayrıca Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı Tilki, Tavşan, Sansar ve Domuz gibi memeli hayvanlara da ev sahipliği yapıyor.

Kurşunlu Şelalesi Görseller

Giriş Ücretleri (2023)

Giriş Tarifesi Giriş Ücreti
Yetişkin 10 TL
İndirimli 5 TL

Haftanın 7 günü ziyarete açık olan Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkına girişler ücretlidir. Yetişkinler için giriş ücretleri 10 TL iken öğrenci ve indirimliler için 5 TL‘dir.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı, Antalya’nın Aksu ilçesinde yer almaktadır. Şehir merkezine 23 kilometre uzaklıktadır. Şelaleye özel aracınız ile ulaşabileceğiniz gibi şehir merkezinden hareket eden toplu taşıma hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz.

Özel aracı ile gelecek kişiler Antalya tarafından Serik ilçesi yönünde ilerlemeli, Antalya – Isparta yolunu devamında Kurşunlu Şelalesi tabelalarını takip etmelidirler.

Günümüz yol tariflerinden çok konum bilgilerini de eklemeyi uygun gördüm. Yolu karıştırırım diye düşünenler aşağıdaki konum bilgilerini kaydederek navigasyon yardımı ile şelaleye ulaşabilirler.

Antalya – Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı arası 23 km olup 25 dakika sürmektedir.
Aksu – Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı arası 7 km olup 8 dakika sürmektedir.
Belek – Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı arası 32 km olup 35 dakika sürmektedir.

  • Adres: Kurşunlu, Aksu / Antalya
  • Konum bilgileri için tıklayın.

Eğer yolunuz bu bölgeye düşmüşse konum olarak çok yakın olan Düden Şelalesini de ziyaret etmenizi öneririm. Daha fazla yer için Antalya’da gezilecek yerler listemize göz atabilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

  • Mustafa Alan
    Mustafa Alan - 11:38

    Güncel Giriş ücreti 12 tl dir.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.