Manisa’da Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel +25 Yer ?

Hakkında Bilgiler

İl merkezi haricinde Manisa’nın toplamda 17 adet ilçesi bulunmaktadır.

Ahmetli, Akhisar, Alaşehir, Demirci, Gölmarmara, Gördes, Kırkağaç, Köprübaşı, Kula, Salihli, Sarıgöl, Saruhanlı, Selendi, Soma, Şehzadeler, Turgutlu, Yunusemre

Manisa ili, Türkiye Cumhuriyetinin Ege Bölgesinde yer alan bir ildir.

Şehzadeler şehri olarak bilinen, Spil Dağı ile Gediz Nehri arasında, İzmir-İstanbul karayolunun kuzeyinde, İzmir’e 36 km uzaklıkta bulunan Manisa, Ege Bölgesi’nin önemli şehirlerinden biridir.

Ünü Türkiye’yi aşan şifalı mesir macunu, sultaniye üzümü, doğal ve tarihi güzellikleri, sıcakkanlı insanları, yeşilin binbir tonunu barındıran Spil Dağı, çiçeklerle bezenmiş sokakları, bahçe içindeki şirin evleri, miskin sokak kedileri, büyük şehirlerin karmaşasından uzak, telaşsız hali ile adım attığınız anda büyüler sizi Manisa.

Bu kısa bilgileri de verdiğimize göre size, eğer bir gün yolunuz Manisa’ya düşerse nereleri gezebilirsiniz onları sıraladık.

Manisa Gezilecek Yerler Listesi

Kurşunlu Kaplıcaları

Kurşunlu Kaplıcaları

Kurşunlu Kaplıcaları: Bozdağ’ın kuzey eteklerinde, fokurdayıp kaynayan suların duman duman tüttüğü bir dere içinde bulunan Kurşunlu Kaplıcaları adeta bir “ Yalancı Cennet ” görünümü ile insanları büyülüyor. Doğal güzelliklerin kuşattığı bu büyülü vadide ben de kalmak istiyorum diyenler için süper bir yer.

Sart Antik Kenti

Manisa-Sart-antik-Kenti

Sart Antik Kenti: Kazılarına hala devam edilen antik kenti size kalıntılarını sunmak için hazır. Yerli ve yabancı turistin yoğun ilgi gösterdiği Sart Antik Şehri’nde bulunan küçük kiliseler, dükkanlar, Artemis tapınağı, sinagog ve altın arıtmaevi’ni gördükten sonra tarihe bir ilginiz olmasa bile hayranlığınızı kazanacak.

Spil Dağı Milli Parkı

Spil-Daği-Milli-Parkı

Spil Dağı Milli Parkı: Spil Dağı Millî Parkı, 1968 yılından beri milli park sıfatı taşımakta olup, Manisa İl Çevre ve Orman Müdürlüğü’ne bağlıdır.

Dağın çevresinde derin vâdiler ve bunların içinde dere yatakları bulunmaktadır. Dağın bitki örtüsü ormanlıktır. Manisa lâlesi gibi endemik türler de dahil olmak üzere, zengin bir floraya sahiptir. Ünlü yaban atlarının(yılkı) yanı sıra, diğer birçok yaban hayvanı türleri de mevcuttur.

Manisa Kalesi

Manisa Kalesi

Manisa Kalesi: Manisa’nın tarihi kalıntıları arasında yer alan Manisa Kalesi, Spil Dağı’nın eteklerinde konuşlanmıştır ve gören herkesin dikkatini çekmeye devam etmektedir.

Manisa tatilinizde kesinlikle bir an bile canınız sıkılmayacak. Doğal güzellikleri ve tarihi alanları gezip görerek hem eğlenecek hem de bilgi dolu bir yolculuk yapacaksınız. Manisa Kalesi, Sandık Tepe üzerinde bulunur.

Kula Evleri

Kula-ve-Kula-Evleri

Kula Evleri: Kula’da dikkatinizi ilk çeken, Osmanlı İmparatorluğu’nun hakim olduğu her bölgede karşılaşılan, Türk Evi diye tabir edilen ahşap evler oluyor. Osmanlı kent dokusuna sahip ilçedeki tarihi Kula Evleri genellikle iki katlı, ahşap yapıya sahip… Yapıların mimari açıdan bozulmamış tipik örnekler olarak kalması, ilçeye ‘anıt kent’ özelliği kazandırıyor.

Kula evleri, ilçenin aslında kale içi bir yerleşim olduğunun da ipuçlarını veriyor. Demircikapı, Seferkapı gibi belde isimleri, evlerin sıkışık bir yapıda ve bir çekirdek etrafında toplanması -ortada bir kalenin varlığı olmasa da- Kula’nın kale içi yerleşim olduğunu doğrular nitelikte. Kula evlerinin diğer bir tipik özelliği de, hepsinde mutlaka bir avlu ve sokağa bakan bir pencere olması.

Ağlayan Kaya

aglayan-kaya

Ağlayan Kaya: Manisa’nın Çaybaşı Mahallesi’nde bulunan Ağlayan Kaya uluslararası bir üne sahiptir. Ağlayan Kaya’nın bir özelliği daha vardır ki; kendine adanmış bir efsanesi bulunmaktadır.

Efsaneye göre; Spil Dağı yakınlarında yaşayan ve Tantalos’un kızı olan Niobe’nin 12 çocuğu olmuştur. Bununla sürekli övünen Niobe, Zeus’un eşi olan Leto’nun iki çocuğu olduğu için her fırsatta kendisinin çok çocuğu olduğunu dile getirmiştir. Bu durum Tanrıça Leto’yu çok sinirlendirir ve çocukları olan Artemis ile Apollon’u çağırıp Niobe’ye ceza vermelerini söyler.

Apollon ve Artemis oklarıyla Niobe’nin tüm çocuklarını öldürür. Niobe çocuklarının ölümünden sonra günlerce ağlar, Tanrı Zeus, Niobe’ye acır ve onu Spil Dağı’nın eteklerinde taşa çevirir. Ağlayan Kaya efsanesi böyledir.

Aigai

manisa-Aigai

Aigai: Manisa merkeze bağlı Köseler Köyü sınırları içinde bulunan Aigai, Herodot’un bahsettiği on iki Aiol kentinden biridir. Kenti çevreleyen surların bir kısmı ayaktadır. Agora, tiyatro, stadyum, meclis binası ile tapınak kalıntıları belirgin durumdadır.

Manisa Muradiye Camii

Manisa-Muradiye-Camii

Manisa Muradiye Camii: 3. Murat adına yaptırılan Muradiye Camii’nin, projesi Mimar Sinan’a aittir ve Mimar Mehmet Ağa tarafından tamamlanmıştır.Osmanlı mimarisinin en gösterişli örneklerinden biridir.

Kapısı fildişi ve sedef kakmalarla süslüdür. Medrese ve imarethane bölümleri müze haline getirilmiştir. Avludaki kütüphane kısmı ise Mimar Sinan Çocuk Kütüphanesi olarak hizmet vermektedir.

Manisa Yeni Han

Manisa-Yeni-Han

Manisa Yeni Han: Manisa’nın merkezinde bulunan Yeni Han’a gidin ve gezin. Zaten alışveriş yapmayı siz kendiniz isteyeceksiniz. Çünkü birçok antika eşya, yöresel elbiseler, taş oymaları, deriden yapılmış ürünler ve daha neler neler.

Eliniz asla boş çıkmayacaksınız. Hem kendinize hemde sevdiklerinize ne alacağınız şaşırabilirsiniz.

Spil Dağı ve Milli Parkı

Spil-Dağı-Milli-Parkı

Manisa Spil Dağı ve Milli Parkı: Manisa’nın simgelerinden olan Spil Dağına mutlaka gidin ve Spil Dağını mutlaka gezin. Bilindiği gibi Manisa, Spil Dağının harika manzarası sizi zaten büyüleyecektir.

Spil Dağına çıktığınız zaman buradaki yaban atlarını görmeyi de ihmal etmeyin. Burada oluşturulan milli parkı yani Spil Dağı Milli Parkı bol bol gezin.

 • Harun ki!!
  Harun ki!! - 18:36

  Manisa da yaşa izmir de gez dolaş ??

  Yanıtla

  • Gezilesiyer.com
   Gezilesiyer.com - 18:45

   Söylemek istediğini çok iyi anladım. Sakin yerde yaşa kalabalık yerde gez :))

   Yanıtla

 • Mehmet
  Mehmet - 23:13

  Manisalıyım Şehir dışından misafirim geldiğinde hadi gezdir bizi diyorlar inanın gezilecek hiçbir yeri yok . Tarihi hiç aydınlatılmamış , geçmişe dönersek padişahlar sultanlar neler gelmiş geçmiş ama eserlerin kıymeti hiç bilinmemiş.Bi bursaya bi antalyaya gittiğimde günlerce oturamıyorum gezmekten ama manisada yok işte

  Yanıtla

 • Furkan
  Furkan - 23:08

  Manisa otogardan yarım saatte bir kalkan izmir otobüsüne binip izmiri gezmeye gidebilirsiniz. ???

  Yanıtla

 • Birkan
  Birkan - 21:02

  Güzel yer diyebileceğin yer sayısı 1 yada 2 dir boşuna gelmeyin ???

  Yanıtla

 • İsimsiz
  İsimsiz - 18:40

  İçerikler çok güzeldi. Detaylı olmasa da çok güzeldi☺☺

  Yanıtla

 • rozucucuc
  rozucucuc - 14:56

  ben manisada yaşıyorum insan bir süre sonra sıkılıyor

  Yanıtla

 • Ufuk
  Ufuk - 22:17

  Yarın manisaya gidiyorum inşallah güzeldir

  Yanıtla

 • Mihriban
  Mihriban - 12:50

  Evet bnde bu hafta orya gelecm guzel yer

  Yanıtla

 • deniz kaya
  deniz kaya - 14:38

  Bende bu yazin gitmeyi dusuyom insll guzeldi

  Yanıtla

 • egemert koşan
  egemert koşan - 20:41

  tepe mezarı akhisar

  Yanıtla

 • hakan
  hakan - 12:12

  mesir tabiat parkı
  spil zirvesi
  ulu camii
  sultan camii
  kır kahvesi
  daha da çoğaltılabilir

  Yanıtla

  • huriye
   huriye - 00:18

   manisaya ödev için tur hazırlayacağız neler yapılabilir fikriniz var mı

   Yanıtla

 • talat
  talat - 11:14

  kim olursan ol yine gel (manisa)

  Yanıtla

 • ırmak
  ırmak - 07:22

  çok sıkıcı bir il birde kafa dengi birileri ailen yoksa güzel değil

  Yanıtla

  • egemert koşan
   egemert koşan - 20:42

   manisa güzeldir
   ve eğlencelidir

   Yanıtla

  • Yshsjababava
   Yshsjababava - 17:18

   Aynen öyle bir zmn sonra sıkılıyor insan

   Yanıtla

 • nadide
  nadide - 13:39

  bir kaç güzelliği dışında çokta güzel yerler görmedim açıkçası.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!