Muğla Ölüdeniz

Muğla’da il merkezi haricinde 17 adet ilçesi bulunmaktadır.

Bodrum, Dalaman, Datça, Fethiye, Kavaklıdere, Köyceğiz, Marmaris, Menteşe, Milas, Ortaca, Seydikemer, Ula, Yatağan

2015 İstatistiklerine göre Muğla’nın 894.509 kişilik bir nüfusa sahip olup, Türkiye’nin Ege bölgesinde yer almaktadır.

Muğla Gezilecek Yerler Listesi

Gerek Tarihi yerleri gerekse Turizm açısından en çok ziyaret edilen ilçelerimizdendir diyebiliriz. Tatil köyleri ile ünlüdür. Konaklama yapabilir yazı ve güneşin keyfini çıkartabilirsiniz. Muğla’da hakkında pek bilginiz yoksa bu konu tam size göre hazırlanmıştır. Daha fazla uzatmadan Muğla’da gezilecek yerler hakkında gelin fikir sahibi olalım..

Bodrum Antik Tiyatrosu

Bodrum Antik Tiyatrosu

Bodrum Antik Tiyatrosu: Klasik Çağ Bodrum’unun günümüze gelmiş anıtsal eseri Bodrum tiyatrosudur. Tiyatro antik geleneğe uygun olarak Göktepe’nin güney yamacına yaslanmıştır. Hemen her tiyatroda olduğu gibi Bodrum tiyatrosu da üç ana bölümden oluşmaktadır. Bunlar skene (sahne binası), orkestra (yarım yuvarlak), cavea’dır (oturma alanı). Bu tiyatro Anadolu’nun en eski tiyatrolarından biridir. Mausolos Devrine aittir.

Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi: iki liman arasında, üç tarafı denizlerle çevrili kayalık bir yarımada üzerine kurulmuştur. Kuzey yönünden karaya bağlıdır. Kale kareye yakın bir plan göstermektedir. 180 x 185 metre ölçülerindedir. En yüksek yeri deniz seviyesinden 47,50 metre yükseklikteki Fransız kulesidir. Bu kuleden başka İngiliz, İtalyan, Alman kuleleri ile Yılanlı kule olmak üzere dört kule daha vardır. Kalenin doğu duvarı dışında kalan bölümleri, çift beden duvarı ile takviye edilmiştir.

Halikarnas Mozolesi

Halikarnas-Mozolesi-Mugla

Halikarnas Mozolesi: (ya da Mausoleion), Kral Mausolos adına karısı ve kız kardeşi Artemisia tarafından Halikarnassos’da yaptırılmış, Dünyanın yedi harikasından biri sayılan, kolonlarıyla Yunan mimarisini, piramit şeklindeki çatısıyla da Mısır mimarisini birleştiren, oldukça büyük boyutlardaki mezar. Bu öneminden dolayı kendinden sonra gelen, aynı stildeki tüm yapılara mozole denmiştir.

Yediler Manastırı

Yediler-Manastırı

Yediler Manastırı: Bafa Gölü manzaralı her yıl binlerce turistin ziyaret akınına uğrayan ve doğal güzelliğiyle de dikkat çeken bölgeye ulaşmak için yaya olarak yaklaşık 3 saatlik yolculuk yapılması gerekiyor. Öte yandan bölgede bulunan ve Alman arkeologlar tarafından tarihte tespit edilen en eski insan tasvirlerinin bulunduğu mağaralar da tarihsel öneme sahip. Özellikle yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Kapıkırı ve Gölyaka’daki alanlar Hıristiyanların kutsal mekanlarından kabul ediliyor

Sarıgerme Plajı

Sarıgerme-Plajı-mugla

Sarıgerme Plajı: Dört mevsimin yaşandığı Türkiye’de özellikle yaz turizminde önemli bir noktadır Muğla. İlçesinden köyüne birçok turistin akın ettiği şehir birbirinden güzel plajlarıyla gelen herkesi dinlendirmektedir.

Muğla’da tatil yapmayı planlıyorsanız, Sarıgerme Plajı’nın muhteşem manzarasında ve tertemiz sularında vakit geçirmeyi sakın unutmayın. Ortaca’da bulunan plaj, eski adı Osmaniye olan Sarıgerme Köyü’ndedir ve aynı zamanda Mavi Bayraklı plajlarımızdan biridir.

Akkum Koyu

Akkum-Koyu-mugla

Akkum Koyu: Yaz tatillerinin hayal edilen noktalarından biri olan Selimiye; sessiz, sakin ve bir o kadar keyifli havasıyla her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapar.

Tüm yılın yorgunluğunu bir nefeste alan Selimiye, Akkum Koyu’yla göz kamaştırır. Akkum Koyu’nu sadece bir kez görmek bile ne kadar harika bir coğrafyada yaşadığımızı hissettir. Fakat bir kere gördünüz mü, tatilinizin kalan kısımlarını burada geçirmek isteyeceksiniz.

Bozukkale Koyu

Bozukkale-Koyu

Bozukkale Koyu: Marmaris’in Bozburun Yarımadası’nda, irili ufaklı adalarla çevrili sayısız koy bulunuyor. Bu bölge saklı cennetler diyarı adeta. Akdeniz’e doğru ilerleyen bir koy silsilesi düşünün. İşte bu yarımadanın en uç noktasında, Karaburun’u geçtikten sonra karşınıza ilk çıkan koy Bozukkale Koyu. Değirmenburnu ile Kaleburun arasında yer alıyor. Genellikle tekneyle ulaşılan Bozukkale Koyu’na, Söğüt’ten Marmaris Taşlıca Köyü Serçe Limanı’na araçla gelip, buradan yürüyerek de ulaşabilirsiniz.

Zeytinlikuyu Plajı

Zeytinlikuyu-Plajı

Zeytinlikuyu Plajı: Muğla’nın Milas ilçesine bağlı olan Kıyıkışlacık mevkiinde bulunan Zeytinlikuyu Plajı, en çok ilgi gören plajlar arasındadır. Genel nüfusu az olsa da yaz aylarında nüfus oranı 20.000’ ulaşıyor. Tertemiz bir denizde gün boyu serinlemek bolca dinlenip güneşin tadını çıkartmak Zeytinlikuyu Plajı’nda daha keyifli hale geliyor.

Günlüklü Koyu

Gunluklu-Koyu

Günlüklü Koyu: Muğla – Fethiye’de bulunan Günlüklü Koyu, Muğla’nın en çok bilinen koylarından biridir. Küfre Koyu, Kumlubük Koyu ve Bördübet Koyu gibi… Fazlasıyla plaja sahip olan Günlüklü Koyu çevresindeki otellerin veya pansiyonların birinde konaklayarak muhteşem bir tatil yapmaya başlayabilirsiniz.

Milas Müzesi

Milas Müzesi

Milas Müzesi ilk kez 1983 yılında bakanlık onayı ile Bodrum Müzesi’nden devredilen eserler ve ilçe sınırları içerisindeki kazılardan çıkan eserlerin bir araya toplanmasıyla oluşturulmuş ve 1987’de ziyarete açılmıştır. Müze müdürlüğü Milas Kültür Merkezi binası içerisinde yer almaktadır. Kültür Merkezi, toplam yüzölçümü 1556 m² lik bahçe içinde bodrum katı üzerine iki katlı inşa edilmiş yaklaşık 400 m² genişliğinde bir binadır. Binanın giriş katında müze sergi salonu ile idari birimler yer almaktadır.

Şeytan Yalısı

Şeytan-Yalısı

Şeytan Yalısı: Zeytin ağaçları ve doğanın en güzel parçaları eşliğinde ulaşırsınız Şeytan Yalısı’na. Muğla-Milas’ın eşsiz manzaralarından biri olan Şeytan Yalısı’na Mazı Köyü istikametinden ulaşabilirsiniz. Milas Şeytan Yalısı çevresindeki otellerde veya pansiyonlarda konaklayarak Şeytan Yalısı’nı gezip görebilirsiniz.

Kumlubük Koyu

Kumlubük-Koyu

Kumlubük Koyu: Muğla- Marmaris’in en çekici bölgelerindendir Kumlubük Koyu. Büyülü atmosferi eşliğinde kalbinizde yer edinecek olan Kumlubük Koyu, Marmaris’e sadece 24 kilometre uzaklıktadır.

2 kilometrelik plajı, yumuşacık kumları sizi fazlasıyla dinlendirecek. Kumlubük Koyu çevresindeki otellerin veya pansiyonların birinde bütçenizi sarsmadan konaklayabilir ve dinlendirici vakitler geçirebilirsiniz.

Dalaman Çayı

Dalaman-Çayı

Dalaman Çayı: Dalaman Çayı küçük fakat suyu bol Akdeniz havzası akarsularından. Gülhisar’ın güneyinde Yeşilgül Dağının kuzey yamaçlarından çıkar. Acıpayam yakınlarına kadar kuzey yönünde akar. Bu sırada suyu bol değildir. Eşler dağından gelen küçük çaylarla birleşerek suyu bollaşır. Acıpayam Ovasında büyük bir dirsek yaparak güneybatıya doğru akmaya başlar. Acıpayam ovasından sonra dar ve derin vadilerin içinden akar. Arazi çok arızalı olduğundan pekçok çağlayan meydana getirir.

Uyku Vadisi

Uyku-Vadisi-mugla

Uyku Vadisi: Harika bir yürüyüş planı yapıp sadece ruhunu ve beynini dinlendirmek isteyenlere Uyku Vadisi fazlasıyla iyi gelecek.

Yeşil ağaçlar arasında, gizlenen tüm güzellikleri gördüğünüzde unutulmayacak bir gün geçireceğinizi anlayacaksınız. Geziniz sırasında fotoğraf makinenizi ve çocuklarınız da mutlaka getirin; çünkü öyle bir gün yaşayacaksınız ki; hem çocuklarınızla birlikte zaman geçirmek hem de doğal güzellikleri fotoğraflamak burada ayrı bir keyif verecek size.

Kızkumu

Kızkumu

Kızkumu: Marmaris tatilinizin ve gezinizin en önemli noktalarından biridir Kızkumu. Marmaris’e gelen yerli ve yabancı turistler Kızkumu’nu ziyaret etmeden kesinlikle ayrılmazlar. Kızkumu Marmaris, Orhaniye beldesine oldukça yakındır.

Sessizlikte sadece kendi iç sesinizi duyarsınız Kızkumu’nda. Kalabalıktan uzak, doğayla iç içe, çam ağaçlarının arasında bir doğa yürüyüşü… Alışılmışın dışında olan görüntüsü herkesi hayrete düşürüyor aynı zamanda. Kırmızı kumdan meydana gelen bir oluşum üzerinde yürünebiliyor. Denizin üstünde yürüyüp farklı heyecanlar yaşayacağınız Kızkumu’nun bir de efsanesi vardır.

Tatiliniz için Marmaris’e gidecekseniz Etstur.com sitesinden Marmaris Otelleri‘ni bakabilir, bütçenize uygun yer için online rezervasyon yapabilirsiniz.

Turgut Şelalesi

Turgut Şelalesi: Marmaris’te tatil yapmayı planlıyorsunuz. Araştırmalarınızda Marmaris oteller ve pansiyonlar, gezilecek yerler ile gece hayatını incelediniz.

Sıra geldi gezilecek yerlere. Muğla Marmaris’te gezeceğiniz yerler fazlasıyla mevcuttur ve Turgut Köyü’nde bulunan Turgut Şelalesi sizi büyüleyen yerler arasında olacak. Orman içinde bulunan Turgut Şelalesi, yeryüzündeki cennetin bir parçasıdır. Burada cip safari veya trekking yapmak size çok cazip gelecek.

Uzunyalı Plajı

Uzunyalı-Plajı

Uzunyalı Plajı: Muğla-Marmaris’te bulunan Uzunyalı Plajı, turistlerin denize girmek için en çok tercih ettiği yerlerden biridir. Çünkü hem ulaşımı fazlasıyla kolaydır hem de tertemiz bir denize sahiptir.

Her ne kadar kalabalık olsa da bu durumdan kimsenin bir şikâyeti yok.. Plaj, Marmaris’in merkezinde bulunmaktadır.

Yuvarlakçay

Yuvarlakçay

Yuvarlak Çay: En çok tercih edilen tatil bölgelerinden biri olan Muğla, tüm doğal ve tarihi güzellikleriyle gelen her ziyaretçisini büyüsü altına alıyor.

Sultaniye Kaplıcaları, Ekincik Koyu ve diğer noktalarıyla eşsiz bir yerdir Muğla. Yuvarlakçay sizi etkileyecek olan noktalarından sadece biridir.

Bördübet Koyu

Bördübet-Koyu

Bördübet Koyu: Kızkumu’yla, Yalancı Boğazı’yla, Turgut Şelalesi’yle, Kumlubük Koyu’yla, Küfre Koyuyla, Marmaris Kalesiyle ve diğer tüm eşsiz parçalarıyla bir bütündür Muğla.

Attığınız adım sizi ya tarihe ya doğal güzelliğe ya da benzersiz manzaralara götürür. Muğla’yı tamamlayan doğal güzelliklerin biri de Bördübet Koyu’dur.

Beçin Kalesi

Beçin-Kalesi

Beçin Kalesi: Milas – Ören karayolunun 5. kilometresinde, Milas Ovası’na hakim yaklaşık 210 metrelik düz doruklu bir tepenin üzerindedir. 14. yüzyılda bölgeye hakim olan Menteşe Beyliği’nin başkentliğini yapmıştır. Beyliğin merkezinin buradan Balat’a taşındıktan sonra da yerleşim devam etmiştir. Tapu kayıtlarına göre 18. yüzyıla kadar Milas’ında bağlı olduğu bir kaza merkeziydi. Daha sonra önemini yitiren yerleşim 60’li yıllarda terkedilmiştir.

Azmak Nehri

Azmak Nehri

Azmak Nehri: Akyaka Gökova’da bulunan Azmak Nehri, Ege’nin coğrafyasına muhteşem bir güzellik dahil etmektedir. Nehrin sahip olduğu doğal güzellik, yeşillikler arasında keyifle yürüyüş yapmanızı ve bol oksijen depolamanızı sağlarken huzur verecek sizlere.

Saklı Göl

Saklı Göl

Saklı Göl: Muğla-Marmaris’te bulunan Saklı Göl, yeşil doğanın ve mavi gökyüzünün arasına gizlenmiş, hafızalardan silinmeyecek kadar cezbedici bir noktadır. Marmaris Saklı Göl’e Sedir Adası yolundan Çamlıköy’e giriş yaparak ulaşabilirsiniz. Doğayla baş başa, huzurlu bir ortamda keyifli saatler geçirebileceğiniz Saklı Göl, çevresinde gizlenmiş güzellikleriyle de görenleri kendine hayran bırakıyor.

Marmaris Kalesi

Marmaris-Kalesi

Marmaris Kalesi: Marmaris Arkeoloji Müzesi, tarihi bir mekânda Marmaris Kalesi’nde hizmet vermektedir. Herodotos, Marmaris’te ilk surların, M.Ö. III. binde yapıldığını yazmıştır. Bu dönemde bir Karia kenti olan Physkos (Marmaris), bu gün olduğu gibi Ege Denizi ve Akdeniz arasında bir geçiş noktasıdır. Kentin limanı Rodos ve Mısır’a açılan ticaret yollarıyla çağlar boyunca önemini korumuştur.

Cennet Adası

Cennet Adası

Cennet Adası: Ormanlarla çevrili bir köşede, hem denizin hem de güneşin tadına doyacağınız, huzuruyla tüm stresinizi üzerinizden atacağınız Cennet Adası, Marmaris’te sizleri bekliyor.

Her ne kadar cennet adası dense de aslında Nimara isimli bir yarımadadır bu bölge. Teknelerin uğrak yeridir aynı zamanda. Eşsiz bir doğa yürüyüşü de sunan Cennet Adası, kolay ulaşıma sahiptir. Yalancı Boğaz’a gelip, buradan yürüyüş yaparak Cennet Adası’na ulaşabilirsiniz.

Marmaris Boncuk Koyu

Marmaris-Boncuk-Koyu

Marmaris Boncuk Koyu: Görenlerin hayranlığını kazanacak kadar muhteşem bir yer olan Marmaris Boncuk Koyu, hem kolay bir ulaşım sağlar hem de harika bir tatil fırsatı sunar. İsmini, denizindeki minik çakıllarından alır. O kadar temiz bir sahili vardır ki; su altı görüş mesafesi 15-20 metreye kadar iner. Koya Çamlı Köyü yolunu takip ederek ulaşabilirsiniz.

Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu: Keçi çobanı tarafından 15 yıl önce keşfedilmiş Fethiye’nin doğal güzelliği Saklıkent Kanyonu. Burayı keşfeden çoban hükumetten burayı kiralayıp işletmeye başlamış. İçeride müşterilere hizmet verdiği bir restoranı bulunuyor. Saklıkent Kanyonu, 18 kilometrelik bir derinliğe sahip. Bu uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun kanyonu olma özelliği taşıyor.

Kargı Koyu

Kargı Koyu: Kargı Koyu ya da birçoğunun bildiği adıyla Camel Beach, Muğla İli Bodrum İlçesi içerisinde bulunmaktadır. Bodrum’un batısında yer alan bu koy adını eskiden beridir sahilde yatan develerden almaktadır. Günümüzde de deve turlarının yapıldığı bu koy bu nedenle çocukların ve çocuklu ailelerin oldukça ilgisini çekmektedir. Sığ denizi ve tertemiz kum plajıyla da bölgeye gelen turistlerin dikkatini çeken, Bodrum tatil yerleri arayanların tercih ettiği bir yerdir.

Kelebek Vadisi

Kelebek Vadisi: Ölüdeniz beldesi içerisinde bulunan bu vadiye Fethiye Ölüdeniz’den kalkan motorlarla ulaşabilirsiniz. Gelir gelmez sizi cennetten bir bahçenin içinde hissettirecek bu vadi yılın her günü gerek yerli, gerek yabancı birçok ülkeden turist ile birlikte vakit geçirmek için oldukça güzel bir yerdir. Bu arada Kelebek vadisini daha önce hazırladığımız Dünyanın en güzel yerleri adlı içeriğimizde de mevcut.

Sultaniye Kaplıcaları

Sultaniye Kaplıcaları: Türkiye’nin en yüksek radyoaktivitesi taşıma özelliğiyle dikkat çeken Sultaniye Kaplıcaları özellikle cilt hastalıklarına iyi gelen şifalı suları ile her sezon yerli ve yabancı turist akınına uğramaktadır.

Değerlendirme için teşekkürler! Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorum Ekle!
Öneri bildirim ve şikayet için iletişim e geç.
İçeriğimizi nasıl buldunuz?
 • Yetersiz
 • Fena değil
 • Güzel
 • Harika

25 KİŞİ TARAFINDAN YORUM YAPILDI.

 1. Bu sayfadaki yorumlara bakarak uyku vadisi denilen yere gittim.ama hayal kirikligi .uyku vadisi otel restaurantin adiymis.isletme sahibi bu durumdan o kadar rahatsiz ki girise not yazmis.buranin bir tesis oldugunu gezemeyecegimizi soyledi.3 kisisydik ve cay icecegimizi soyledigimizde 30 tl
  Ucret istedi.husran… fakat gokceler kanyonu ve incirini magarasi cok guzeldi.

 2. Uyku Vadisi Paylaşımınız çok güzel ancak Asıl görülmesi gereken yer yine aynı bölgede Milas Gökçeler Köyünde bulunan Gökçeler Kanyonudur. Kanyona hakim (Kanyon Teras Kafe) de dinlenirken nefis manzaraya doyamazsınız. Gitmişken yine Gökçeler Köyünde bulunan Değirmenbaşı Kafe Restaurant da doğa içinde gerçek köy kahvaltısı yapmayı unutmayın.

 3. Çok güzel bir yazı, Dalaman’da en az 2 gece geçirmenizi kesinlikle tavsiye ederim, doğası ve canlı hayatı ile çok güzel vakit geçirdik herkesin görmesi gereken bir ilçe diye düşünüyorum. Üstelik anlaşmalı olduğumuz araba kiralama firması ile tatilimiz çok daha keyifli geçti 🙂 Gidecek olanlara kesinlikle tavsiye edebilirim.

 4. Elinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş,değerli paylaşımlarınız için teşekkürler sizin gibi aydınlatıcı insanlara ihtiyacımız var.

 5. Teşekkürler muhteşem bir yazı olmuş ben de eşimle önce Muğla merkezde TN&CO otelde kaldım sonra marmaris, fethiye, datça turu yaptık.

  • MERHABA
   Tatillerin çok pahalı olmasından dolayı bizde eşimle böle kendimiz tur yapmak istiyoruz sizin deneyimleriniz dogruldusunda yardımcı olursanız yok sevirim teşekkürler

   • Betül hanım merhabalar, listede de bulunan gezi noktaları birbirine çok uzak değiller. Eğer uygun bir otel bulursanız muğlada gezilecek yerler listesinin tamamını 3-4 günde gezebilirsiniz.

 6. Tüm adıklarımı buldum desem yeridir. Şahane bir site. Eklemek istediğim Uyku vadisinin bulunduğu yerde ayrıca Gökçeler kanyonu ve İncirliin mağarasını da tavsiye ederim. Gökçeler köyünde değirmenbaşı restaurantın doğal ve nefis köy kahvaltısını da tavsiye ederim.
  Sevgiler.

 7. Merhabalar bende bir arkadaşımla 7-8 günlük bir gezi düşünüyorum özellikle kıyı kesimlerde ama nerde kalıp nasıl gezsek bilmiyoruz .Turlara pek güvenemiyoruz ama turların götürmeyi vaad ettiği birkaç yeri özellikle gezmek istiyoruz.Muğladan nasıl bir gezi planı yapabiliriz, ne kadar bir bütçe lazım olur?

 8. Yazı çok güzel olmuş ellerinize sağlık. Marmaris’e yolunuz düşerse günlük turlarına katılmayıda ihmal etmeyin derim 🙂

 9. muğla ve çevresiyle ilgili gezilecek yerler çok fazla.turlarla ilgili ve tanıtımıyla ilgili benimle iletişime geçebilir arkadaşlkar .yardımcı olacağım.
  053223***

 10. Kismetse bu hafta Muğla oradan Fethiye ve Antalya olacak sekilde bir gezi planlıyoruz yaziniz cok aciklayici olmus teşekkürler.

 11. Ben kiz arkadasimla gelip muglanin guzel yerlerini gezdirmek gostermek istiyorum kiz arkadasim azerbaycan li okuyor usakta onun icin de hafizasindan cikmayacak ulkesinde anlatacak guzel duygulari anilari olur kiminle iletisim kurabilirim yetkili 05530767863

 12. Ben kiz arkadasimla gelip muglanin guzel yerlerini gezdirmek gostermek istiyorum kiz arkadasim azerbaycan li okuyor usakta onun icin de hafizasindan cikmayacak ulkesinde anlatacak guzel duygulari anilari olur kiminle iletisim kurabilirim yetkili

 13. Merhaba , Yazınız gayet güzel ve açıklayıcı , Eğer Marmaris’e tekrar yolunuz düşerse sizi ağırlamaktan mutluluk duyarız. Sizlere Marmaris’in en güzel yerlerini gösterelim…

 14. Daha önce Muğla’ya 2 kez gittim. Birinde Akyaka diğerinde Marmaris’e gerçekten müthiş bir şehir. Müthiş güzelliklere sahip.

BİR YORUM YAZIN | yazmadan önce

Please enter your comment!
Please enter your name here